Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy vydělávají nejvíc po padesátce

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlepší léta mají české ženy - měřeno výdělkem - před důchodem. To je dobrá zpráva pro dva miliony zaměstnaných žen. Špatná zpráva je, že průměrný plat jim stoupá celý život jen velmi zvolna a na velké mzdové skoky během kariéry mohou zapomenout.
student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis

student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis - Studium. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Většina žen totiž pracuje v profesích, které se hodnotí podle tabulek, a tedy jim roste plat s počtem odpracovaných let.

Jinak je to u mužů. Ti vydělávají nejvíce jen pár let po škole, mezi 30 a 40 lety, bez ohledu na to, zda dělají manuální nebo manažerskou práci.

Vyplývá to z průměru loňských mezd 900 tisíc žen, které minulý týden zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Socialistický plat
"Není to dobře, ženy by měly mít stejné platové rozložení jako muži," reaguje Alena Králíková z Gender Studies, organizace, která upozorňuje na rozdílné přístupy k ženám a mužům ve společnosti.

Vadí jí, že se ženám nezvýší plat podobně jako mužům, jakmile absolvují školy a získají pár let praxe - tedy ve třiceti letech. "Největší rozdíl mezi platy mužů a žen je právě mezi 25 a 40 lety, což souvisí s mateřskými dovolenými. Žena nedostane tolik, protože je potenciální matkou," podotýká a poukazuje tak na strach zaměstnavatelů z matek s dětmi.

Sociologové jdou pro vysvětlení rozdílů ve vývoji výdělků ke kořenům. Podle Ivana Gabala ze společnosti GAC je nerovnost v příjmech dědictvím minulosti. "Socialismus nahnal ženy do práce s tím, aby práce a příjem ženy byly slučitelné s domácími povinnostmi," říká.

"Teprve zvolna překonáváme zprůměrované platy reálného socialismu, kdy nebyla důležitá kvalifikace, ale kolik má rodina příjmů a na kolik lidí," dodává.

Změny přišly po revoluci zejména u mužů. Vyšších mezd podle schopností a vzdělání se dočkávají spíše mladí muži než ženy, z nichž velká část pracuje ve zdravotnictví a školství, stále ještě hůře placených než soukromá sféra.

"Po roce 1989 u nás proběhla revoluce ve struktuře mezd. Kariéry budované na věrnosti se zhroutily a do popředí se z hlediska výdělku dostalo vzdělání a smělé mladé čelo," říká sociolog Jiří Večerník, který se věnuje vývoji mezd.

Přitom k západnímu modelu je ještě hodně daleko. Podle Večerníka dnes u mužů vrcholí mzdy ve věku 35-39 let, což odpovídá i analýze ministerstva, a je to dříve než ve staré Evropě.

"Naopak ženy v západních zemích dosahují nejvyšších mezd v mladším věku než muži, což je dáno jejich vyšším vzděláním a pracovním nasazením. U nás jsou rozdíly mezd žen po jejich pětadvacítce již malé," konstatuje.

Přesto jsou i ženy, které potkalo štěstí spíše mužů v podobě vysokého platu v době, kdy ho nejvíce potřebují - zakládají rodiny a mají malé děti. Alespoň to říkají personalisté.

"Myslím, že i ženy mají nejvíce kolem čtyřicítky, ale to mluvím jen o zkušenostech z podnikatelské sféry a zejména v Praze," říká Kristina Stiefelová z personální agentury Axial.

Průměry tedy zřejmě snižují státem placení lidé. V celém soukromém sektoru berou muži i ženy nejvíce kolem čtyřicítky. Pak však jejich platový průměr klesá. Ten se dá čekat u lidí pracujících manuálně.

V Česku v průměru klesá ale i lidem se střední a vysokou školou. Na to existují podle expertů dvě vysvětlení a obě jsou pravdivá. Jednak ještě 15 let po výměně elit v zemi není mnoho padesátiletých manažerů, jednak mnoho firem prošlo restrukturalizací. Nová práce v tomto věku zpravidla znamená i nižší výdělek.

"Stává se často, že jde s platem dolů řádově o desítky procent a někdy až o polovinu. V nové firmě málokdy ocení všechno, čeho člověk dosáhl v předchozím dlouhodobém zaměstnání," uvádí personalistka.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Prodej tvrdého alkoholu v Česku stoupá. Každý čtvrtý panák je tuzemák

Ilustrační foto

Český trh s lihovinami loni vzrostl o tři procenta. Největší tuzemská likérka, Stock Plzeň-Božkov, prodala meziročně...

Malé firmy bojují o zaměstnance. Absolventům však práci nabízejí váhavě

Kancelářské potřeby (ilustrační foto)

Trh práce je sice už dlouhou dobu napjatý jako struna, ale pokud jde o absolventy, jsme ostražití, vzkazují malí...

Najdete na iDNES.cz