Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy vydělávají nejvíc po padesátce

  1:00aktualizováno  1:00
Nejlepší léta mají české ženy - měřeno výdělkem - před důchodem. To je dobrá zpráva pro dva miliony zaměstnaných žen. Špatná zpráva je, že průměrný plat jim stoupá celý život jen velmi zvolna a na velké mzdové skoky během kariéry mohou zapomenout.
student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis

student, škola, přijímačky (c) profimedia.cz/Corbis - Studium. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Většina žen totiž pracuje v profesích, které se hodnotí podle tabulek, a tedy jim roste plat s počtem odpracovaných let.

Jinak je to u mužů. Ti vydělávají nejvíce jen pár let po škole, mezi 30 a 40 lety, bez ohledu na to, zda dělají manuální nebo manažerskou práci.

Vyplývá to z průměru loňských mezd 900 tisíc žen, které minulý týden zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Socialistický plat
"Není to dobře, ženy by měly mít stejné platové rozložení jako muži," reaguje Alena Králíková z Gender Studies, organizace, která upozorňuje na rozdílné přístupy k ženám a mužům ve společnosti.

Vadí jí, že se ženám nezvýší plat podobně jako mužům, jakmile absolvují školy a získají pár let praxe - tedy ve třiceti letech. "Největší rozdíl mezi platy mužů a žen je právě mezi 25 a 40 lety, což souvisí s mateřskými dovolenými. Žena nedostane tolik, protože je potenciální matkou," podotýká a poukazuje tak na strach zaměstnavatelů z matek s dětmi.

Sociologové jdou pro vysvětlení rozdílů ve vývoji výdělků ke kořenům. Podle Ivana Gabala ze společnosti GAC je nerovnost v příjmech dědictvím minulosti. "Socialismus nahnal ženy do práce s tím, aby práce a příjem ženy byly slučitelné s domácími povinnostmi," říká.

"Teprve zvolna překonáváme zprůměrované platy reálného socialismu, kdy nebyla důležitá kvalifikace, ale kolik má rodina příjmů a na kolik lidí," dodává.

Změny přišly po revoluci zejména u mužů. Vyšších mezd podle schopností a vzdělání se dočkávají spíše mladí muži než ženy, z nichž velká část pracuje ve zdravotnictví a školství, stále ještě hůře placených než soukromá sféra.

"Po roce 1989 u nás proběhla revoluce ve struktuře mezd. Kariéry budované na věrnosti se zhroutily a do popředí se z hlediska výdělku dostalo vzdělání a smělé mladé čelo," říká sociolog Jiří Večerník, který se věnuje vývoji mezd.

Přitom k západnímu modelu je ještě hodně daleko. Podle Večerníka dnes u mužů vrcholí mzdy ve věku 35-39 let, což odpovídá i analýze ministerstva, a je to dříve než ve staré Evropě.

"Naopak ženy v západních zemích dosahují nejvyšších mezd v mladším věku než muži, což je dáno jejich vyšším vzděláním a pracovním nasazením. U nás jsou rozdíly mezd žen po jejich pětadvacítce již malé," konstatuje.

Přesto jsou i ženy, které potkalo štěstí spíše mužů v podobě vysokého platu v době, kdy ho nejvíce potřebují - zakládají rodiny a mají malé děti. Alespoň to říkají personalisté.

"Myslím, že i ženy mají nejvíce kolem čtyřicítky, ale to mluvím jen o zkušenostech z podnikatelské sféry a zejména v Praze," říká Kristina Stiefelová z personální agentury Axial.

Průměry tedy zřejmě snižují státem placení lidé. V celém soukromém sektoru berou muži i ženy nejvíce kolem čtyřicítky. Pak však jejich platový průměr klesá. Ten se dá čekat u lidí pracujících manuálně.

V Česku v průměru klesá ale i lidem se střední a vysokou školou. Na to existují podle expertů dvě vysvětlení a obě jsou pravdivá. Jednak ještě 15 let po výměně elit v zemi není mnoho padesátiletých manažerů, jednak mnoho firem prošlo restrukturalizací. Nová práce v tomto věku zpravidla znamená i nižší výdělek.

"Stává se často, že jde s platem dolů řádově o desítky procent a někdy až o polovinu. V nové firmě málokdy ocení všechno, čeho člověk dosáhl v předchozím dlouhodobém zaměstnání," uvádí personalistka.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Najdete na iDNES.cz