Šéf firmy Steve Jobs se potýká se zdravotními problémy od roku 2003, kdy mu lékaři našli nádor slinivky břišní.

Šéf firmy Steve Jobs se potýká se zdravotními problémy od roku 2003, kdy mu lékaři našli nádor slinivky břišní. | foto: Profimedia.cz

Zisk Applu vystřelil díky iPadu o 80 procent

  • 54
Americké firmě Apple, jejíž šéf Steve Jobs v pondělí oznámil, že si kvůli zdravotním problémům bere dovolenou, se během prvního čtvrtletí fiskálního roku dařilo nad očekávání dobře. Její tržby vyskočily hlavně díky prodeji tabletů iPad a telefonů iPhone o 71 procent na 26,7 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 485 miliard korun. Výsledný čistý zisk se poté vyšplhal o téměř 80 procent na šest miliard dolarů (asi 109 miliard korun).

Výsledky předčily očekávání analytiků. Zisk na jednu akcii vzrostl za rok o 2,76 dolaru na 6,43 USD.

Dobré zprávy tak daly investorům na okamžik zapomenout na zdravotní problémy šéfa podniku Steva Jobse. Ten v pondělí oznámil, že nastupuje další zdravotní volno a své každodenní pravomoci předal zástupci Timothymu Cookovi (více čtěte zde).

Akcie firmy bezprostředně po zveřejnění výsledků vzrostly o více než čtyři procenta, nakonec ale růst zmírnily na 1,25 procenta, a mimoburzovní obchodování tak zakončily na 344,90 USD. Během řádného obchodování 2,25 procenta odepsaly, což byl ještě dopad Jobsova oznámení o nuceném volnu.

Apple, který je pověstný svými konzervativními vyhlídkami, v tomto čtvrtletí očekává zisk na akcii kolem 4,90 USD a tržby asi 22 miliard dolarů. I to je lepší výhled, než očekávali analytici. Ti předpovídali, že se zisk bude pohybovat kolem 4,47 USD na akcii a tržby dosáhnou asi 20,8 miliardy dolarů.

Návrat Jobsovi nemoci by firmu oslabil

Jobsovi, který je vnímán jen jako těžko nahraditelný mozek a motor druhé nejhodnotnější společnosti na světě, v roce 2003 našli lékaři zhoubný nádor na pankreatu, slinivce břišní. Postupně prošel léčbou léky a odoperováním nádoru, ten se nicméně po letech objevil na játrech. Tam už muselo v roce 2009 dojít k transplantaci celého orgánu.

"Steva Jobse vidí investoři jako hlavního hybatele společnosti ve strategickém rozhodování. Pokud by se mu rakovina opět vrátila, znamenalo by to velké problémy," řekl agentuře Reuters Richard Windsor, specialista na technologie v investiční bance Nomura.

Jobsovo zdravotní volno je třetí v pořadí od roku 2004, kdy prošel první neúspěšnou operací. Podle analytiků to je jeden z důvodů, proč cena akcie reagovala relativně střízlivě. Při předchozím oznámení propadla o jedenáct procent, což se zpětně ukázalo jako velká nákupní příležitost – během půl roku, co byl mimo podnik, vzrostla hodnota akcií o 70 procent.

Společnost Apple, která je známa svým vyhlášeným tajnůstkářstvím, postupně začala zveřejňovat informace o Jobsově stavu a skončila s mlčením. V e-mailu, v kterém Jobs oznámil svůj dočasný odchod, žádal o "respektování práva na soukromí". Podle právníků však jeho prosba naráží na právo investorů vědět vše, co může mít dopad na jejich peníze.

 

, ,