Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zisk Komerční banky klesl kvůli Řecku o 30 procent

  8:13aktualizováno  8:50
Čistý zisk Komerční banky se ke konci září meziročně snížil o 29,3 procenta na 7,041 miliardy korun. Propad byl důsledkem odpisu řeckých dluhopisů. Čistý zisk očištěný o vliv snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů naopak stoupl o 5,6 procenta na 10,5 miliardy korun. Hospodářské výsledky oznámila banka v tiskové zprávě.

Budova Komerční banky | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, vzrostly o 3,4 procenta na 16,5 miliardy korun. Skupina zaznamenala nárůst díky růstu objemu poskytnutých úvěrů a depozit, který byl částečně kompenzován nízkými úrokovými sazbami na finančním trhu. Výsledek dále nepříznivě ovlivnil meziroční nárůst povinného odvodu do Fondu pojištění vkladů. Průměrná čistá úroková marže zůstala stabilní na 3,3 procenta.

Banka ohlásila dynamický růst úvěrování, celkový objem poskytnutých úvěrů narostl meziročně o 11,9 procenta na 435,1 miliardy Kč. Růst úvěrování bez zahrnutí přínosu z květnové akvizice 50,1 procenta podílu ve společnosti SGEF dosáhl 8,6 procenta. Úvěry rostly ve všech segmentech.

Kapitálová přiměřenost činí 16 procent. "Komerční banka je velmi dobře připravena na splnění všech požadavků ohledně vlastního kapitálu, bez ohledu na způsob, jak budou vyřešeny problémy vládních dluhů zemí GIIPS," píše se ve zprávě.

Komerční banka patří k největším bankovním skupinám v tuzemsku. Loni vykázala konsolidovaný čistý zisk 13,33 miliardy korun, což bylo meziročně o 21,1 procenta více.

Zisk klesl i Société Générale

Zisk poklesl také matce Komerční banky, francouzské bankovní skupině Société Générale, která má v tuzemské bance podíl 60,4 procenta. Meziročně se snížil o 30,6 procenta na 622 milionů eur (15,6 miliardy Kč) a skončil výrazně pod odhady analytiků.

Propad ziskovosti druhé největší veřejně obchodované banky v zemi byl důsledkem odpisu hodnoty řeckých dluhopisů a dalších aktiv, sdělil dnes vlastník Komerční banky.

Analytici podle agentury Reuters čekali jen mírný pokles zisku na 858 milionů eur. Banka již podobně jako její větší konkurent BNP Paribas odepsala 60 procent hodnoty řeckých státních dluhopisů. To je více než 50 procent, které banky ztratí v rámci evropské dohody na druhém záchranném balíku pro Řecko.

Dividendy nebudou

Société Générale nyní pracuje na posílení svého kapitálu a kvůli tomu mimo jiné zrušila výplatu dividend za letošní rok. Zvýšit kapitál chce banka zejména prodejem aktiv a od července do listopadu prodala "toxická" aktiva v hodnotě deseti miliard eur při účetní ztrátě 121 milionů eur. Zbylá hodnota těchto aktiv, kam patří zejména hypotékami kryté cenné papíry, dosahovala na konci třetích čtvrtletí ještě 18,6 miliardy eur.

Société Générale odhaduje, že bude potřebovat 2,1 miliardy eur nového kapitálu, aby vyhověla zpřísněným kapitálovým požadavkům Evropské unie v rámci ochrany před dopady dluhové krize Řecka a dalších zemí eurozóny. "Prioritou je pro nás posílení kapitálu," řekl šéf banky Fréderic Oudea.

Dodal, že prémie v korporátní a investiční divizi banky kvůli tomu výrazně klesnou.

Ve třetím čtvrtletí Société Générale ve svém portfoliu snížila nominální hodnotu státních dluhopisů okrajových zemí eura o 220 milionů eur na 3,43 miliardy eur. Hodnota italských dluhopisů v jejím vlastnictví však mírně stoupla na 1,57 miliardy eur.

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Najdete na iDNES.cz