Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zisk Komerční banky klesl kvůli Řecku o 30 procent

  8:13aktualizováno  8:50
Čistý zisk Komerční banky se ke konci září meziročně snížil o 29,3 procenta na 7,041 miliardy korun. Propad byl důsledkem odpisu řeckých dluhopisů. Čistý zisk očištěný o vliv snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů naopak stoupl o 5,6 procenta na 10,5 miliardy korun. Hospodářské výsledky oznámila banka v tiskové zprávě.

Budova Komerční banky | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Čisté úrokové výnosy, které mají největší podíl na celkových výnosech, vzrostly o 3,4 procenta na 16,5 miliardy korun. Skupina zaznamenala nárůst díky růstu objemu poskytnutých úvěrů a depozit, který byl částečně kompenzován nízkými úrokovými sazbami na finančním trhu. Výsledek dále nepříznivě ovlivnil meziroční nárůst povinného odvodu do Fondu pojištění vkladů. Průměrná čistá úroková marže zůstala stabilní na 3,3 procenta.

Banka ohlásila dynamický růst úvěrování, celkový objem poskytnutých úvěrů narostl meziročně o 11,9 procenta na 435,1 miliardy Kč. Růst úvěrování bez zahrnutí přínosu z květnové akvizice 50,1 procenta podílu ve společnosti SGEF dosáhl 8,6 procenta. Úvěry rostly ve všech segmentech.

Kapitálová přiměřenost činí 16 procent. "Komerční banka je velmi dobře připravena na splnění všech požadavků ohledně vlastního kapitálu, bez ohledu na způsob, jak budou vyřešeny problémy vládních dluhů zemí GIIPS," píše se ve zprávě.

Komerční banka patří k největším bankovním skupinám v tuzemsku. Loni vykázala konsolidovaný čistý zisk 13,33 miliardy korun, což bylo meziročně o 21,1 procenta více.

Zisk klesl i Société Générale

Zisk poklesl také matce Komerční banky, francouzské bankovní skupině Société Générale, která má v tuzemské bance podíl 60,4 procenta. Meziročně se snížil o 30,6 procenta na 622 milionů eur (15,6 miliardy Kč) a skončil výrazně pod odhady analytiků.

Propad ziskovosti druhé největší veřejně obchodované banky v zemi byl důsledkem odpisu hodnoty řeckých dluhopisů a dalších aktiv, sdělil dnes vlastník Komerční banky.

Analytici podle agentury Reuters čekali jen mírný pokles zisku na 858 milionů eur. Banka již podobně jako její větší konkurent BNP Paribas odepsala 60 procent hodnoty řeckých státních dluhopisů. To je více než 50 procent, které banky ztratí v rámci evropské dohody na druhém záchranném balíku pro Řecko.

Dividendy nebudou

Société Générale nyní pracuje na posílení svého kapitálu a kvůli tomu mimo jiné zrušila výplatu dividend za letošní rok. Zvýšit kapitál chce banka zejména prodejem aktiv a od července do listopadu prodala "toxická" aktiva v hodnotě deseti miliard eur při účetní ztrátě 121 milionů eur. Zbylá hodnota těchto aktiv, kam patří zejména hypotékami kryté cenné papíry, dosahovala na konci třetích čtvrtletí ještě 18,6 miliardy eur.

Société Générale odhaduje, že bude potřebovat 2,1 miliardy eur nového kapitálu, aby vyhověla zpřísněným kapitálovým požadavkům Evropské unie v rámci ochrany před dopady dluhové krize Řecka a dalších zemí eurozóny. "Prioritou je pro nás posílení kapitálu," řekl šéf banky Fréderic Oudea.

Dodal, že prémie v korporátní a investiční divizi banky kvůli tomu výrazně klesnou.

Ve třetím čtvrtletí Société Générale ve svém portfoliu snížila nominální hodnotu státních dluhopisů okrajových zemí eura o 220 milionů eur na 3,43 miliardy eur. Hodnota italských dluhopisů v jejím vlastnictví však mírně stoupla na 1,57 miliardy eur.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Najdete na iDNES.cz