Zisky bank jdou silně nahoru

  18:43aktualizováno  18:43
Po hubených letech vysokých ztrát se největší tuzemské banky vracejí k tučným ziskům. Tři největší finanční domy vydělaly podle českého účetnictví během pololetí řádově o miliardy korun více, než za stejné období loňského roku. Komerční bance a České spořitelně k tomu pomohl stát dřívější masivní očistou od špatných úvěrů, ČSOB zase převzetí Investiční a Poštovní banky se státními zárukami.

Přestože výsledky předčily střízlivější očekávání finančních analytiků, pozitivní reakce kapitálového trhu se nedostavila, spíše naopak. Kurs akcií Komerční banky i České spořitelny včera na burze kles, akcie ČSOB se veřejně neobchodují.

Vedle pozitivního dopadu státních záruk na hospodaření bank se podle odborníků o lepší výsledky zasloužily i  probíhající restrukturalizace. Všechny tři banky propustily dohromady několik tisíc pracovníků a zvyšují příjmy z úroků i poplatků. Člen představenstva Komerční banky Tomáš Spurný připustil, že stav zaměstnanců se ze současných deseti tisíc může do tří let snížit o další tři až čtyři tisíce.

Nejvyšší zisk, 2,7 miliardy korun, ohlásila právě Komerční banka, která byla loni v pololetí ve ztrátě 1,06 miliardy korun. "Jsem rád, že výsledky dokazují, že Komerční banka jde správným směrem," uvedl její generální ředitel Radovan Vávra.

Banka sama však ve své zprávě potvrzuje, že vysokého zisku dosáhla zejména kvůli státní záruce na špatné úvěry, bez níž by musela tvořit mnohamiliardové rezervy. Bez státní pomoci by banka skončila opět ve ztrátě.

Záruku ve výši 20 miliard korun se rozhodla vláda poskytnout loni v prosinci, aby byl o Komerční banku silnější zájem při její privatizaci a stát na jejím prodeji více vydělal. Koncem letošního června banku získala francouzská Société Générale a státu slíbila zaplatit 40 miliard korun.

Někdejší lídr trhu Komerční banku je však v současnosti s bilanční sumou 401 miliard korun až na třetím místě.

Největší je s bilanční sumou 565 miliard korun ČSOB, která se do čela vyhoupla po loňském převzetí Investiční a Poštovní banky. Tato akvizice jí také pomohla ke zdvojnásobení pololetního zisku na 2,14 miliardy korun. Ztráty bývalé IPB, které se stát zavázal zaplatit, mají být podle informací Ministerstva financí kolem 95 miliard korun.

 ČSOB, kterou kontrolu belgická skupina KBC, pololetní výsledky nekomentuje. "Hlavní jsou pro nás výsledky podle mezinárodních standardů, a proto české nekomentujeme," reagoval mluvčí ČSOB Milan Tománek.

Vysoký nárůst zisku si připsala i Česká spořitelna, která je s bilanční sumou 518 miliard korun na druhé příčce tuzemského bankovního trhu. Oproti loňskému pololetí zvýšila čistý zisk o 1,66 na 1,84 miliardy korun.

Stejně jako Komerční bance a ČSOB pomohl stát zárukami za špatné úvěry před privatizací i České spořitelně. Počátkem letošního července tak mohla spořitelna, kterou vlastní rakouská Erste Bank, převést na stát téměř osm miliard špatných úvěrů.

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Lego vyhrálo v Číně další soud, jeho stavebnice kopírovaly čtyři firmy

Čínská stavebnice Lepin podle soudu kopírují dánské Lego

Dánský výrobce hraček Lego vyhrál v Číně další soudní spor s firmami kopírujícími jeho stavebnice. Čínský soud podle...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Uber se před vstupem na burzu potřebuje ukázat, prodělal však miliardu

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Globální technologická společnost Uber, známá ve světě svou taxi aplikací, ve třetím čtvrtletí prodělala 1,07 miliardy...

Najdete na iDNES.cz