Zisky v půlce roku: radují se banky i stavaři

  1:00aktualizováno  1:00
Vesměs příznivé zprávy přicházejí po prvním pololetí z českých bank a průmyslu. Firmám rostou zisky. Dobré výsledky je vedou k živějším investicím a tedy i k častějším úvěrům, z čehož těží banky. Ty navíc letos poskytují nebývalé množství spotřebitelských úvěrů a hypoték.
Peníze, euro - (c) profimedia.cz/corbis

Peníze, euro - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Komerční banka vydělala za pololetí přes čtyři miliardy a má vůbec nejlepší pololetní výsledky v celé své historii, ČSOB hlásí pololetní zisk přes šest miliard, což představuje roční růst skoro o 80 procent.

I přes nastávající recesi v oboru si stále pochvalují hospodaření hutě. Vítkovicím Steel stoupl v pololetí zisk proti loňsku pětinásobně, ŽDB o šestatřicet, Třineckým železárnám téměř o čtyřicet procent.

Oceláři, kteří loni zaznamenali rekordní profit, ale tuší, že boom končí. "Na trhu se začíná přitvrzovat," připouští finanční šéf Vítkovic Steel Jiří Chuchro.

Vydělávali i strojaři. Vítkovice Heavy Machinery (největší dcera vítkovického holdingu, bývalé Vítkovice Strojírenství) má pololetní zisk 255 milionů korun, tedy skoro o 180 milionů víc než loni.

"Výsledky se zlepšily hlavně díky investicím do modernějších technologií a vyšší produktivitě práce," řekla mluvčí Eva Kijonková.

Výborné podmínky mají letos stavební firmy. Lídr tuzemského trhu Skanska vydělal v pololetí skoro o čtvrtinu víc než loni, zisky rostou i ostatním. Stavaři těží z toho, že do staveb silnic, dálnic i železnice tečou letos nebývalé peníze.

"I soukromí developeři jsou aktivnější, staví se mnoho administrativních budov," říká místopředseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví Bořivoj Kačena, šéf firmy SSŽ. "Čekáme navíc, že lidé už brzy vrhnou na trh obrovské peníze, které jsou ukryty ve stavebním spoření, to bude velký boom," těší se.

Ziskové dokážou být často i firmy, jejichž oborům okolnosti nepřejí - například některé textilky, které od začátku roku musely čelit sílící asijské konkurenci. "Máme starosti s otevřením trhu a s přívalem čínského zboží, ale i se zpevňující korunou. Přitom jsme v černých číslech," uvedl šéf oděvního OP Prostějov František Tuhý.

Jsou však i velké firmy, které naopak očekávání zklamaly. Skupině Český Telecom klesl pololetní zisk skoro o čtvrtinu. Dosáhl 2,6 miliardy korun, pokles je tedy mnohem horší, než jak ho čekali analytici.

Horší výsledky jsou podle finančního ředitele Telecomu Juraje Šedivého způsobeny změnou zákaznických zvyklostí. Lidé se totiž stále rychleji odklánějí od klasických telefonů, v nichž Telecom na trhu bezkonkurenčně vede, a přecházejí k modernějším technologiím, kde je mnohem větší konkurence.

Autoři:


Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Dálniční známky jdou dobře na odbyt. Stát loni vybral pět miliard korun

Letní silniční provoz na dálnici ve Slovinsku. Ilustrační snímek

Zájem o dálniční známky v Česku stále roste. Stát loni za jejich prodej získal více než pět miliard korun, což bylo o...

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Most zadarmo. Česko-italské sdružení stále nestíhá termíny

Stavba nového silničního mostu na Rokycanské třídě v Plzni. (6. listopadu 2015)

Kontrola Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odhalila další zpoždění na opravě dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným...Najdete na iDNES.cz