Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živé bakterie: Můžete jim věřit

  9:58aktualizováno  11:33
Masivní reklama na probiotické mléčné výrobky rozdělila lidi na dvě skupiny. Jedni tvrdí, že jim pomáhají téměř ve všem. Druzí říkají: Nesmysl, vždyť ty živé bakterie nemohou být tak po tak dlouhé době ještě při životě.
Nejvíc bakterií má Actimel. Pro zdraví a rovnováhu ale bohatě stačí i levnější výrobky. Ilustrační foto

Nejvíc bakterií má Actimel. Pro zdraví a rovnováhu ale bohatě stačí i levnější výrobky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY TESTU NAJDETE ZDE

Jsou živé a je jich dost na to, aby měly příznivý účinek. Takový závěr přinesl test MF DNES, který ověřoval probiotickou aktivitu 18 zakysaných mléčných výrobků.

Jinak řečeno: počítal, kolik probiotických bakterií v nich je na konci spotřební doby. Nezkoumal, zda všechny ty bifidobakterie a lactobacily skutečně v našich střevech fungují, od toho jsou tu klinické studie. A ty už mnohokrát prokázaly, že to tak skutečně je, a zároveň definovaly, kolik by jich mělo být, aby mohly působit. A právě na to se zaměřil náš test.

Všechny mají dost bakterií
Test zkoumal, zda výrobky splňují takzvané terapeutické minimum.

"Za něj se považuje denní konzumace alespoň 100 gramů mléčného výrobku s minimálním obsahem sto tisíc probiotických bakterií v jednom gramu nebo mililitru. A tyto počty se musí udržet po celou dobu trvanlivosti výrobku," vysvětluje Zuzana Jurzykowská ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Právě proto v pražské laboratoři Milcom stanovovali počet bakterií u každého výrobku až v poslední den spotřeby.

A jak to dopadlo?
Velmi dobře. "Když si budete denně dávat alespoň 100 mililitrů kteréhokoliv z těch výrobků, které jsme testovali, dostanete do sebe tolik příznivých bakterií, kolik váš organismus potřebuje," komentuje výsledky analýz Lydie Ryšavá z ostravského Zdravotního ústavu, která test vedla.

Všechny výrobky měly na konci trvanlivosti dostatečné množství probiotických bakterií, třebaže v jejich počtu byly rozdíly. Zatímco prvních sedm v pořadí (viz výsledky na straně E2) obsahovalo bakterií v řádu několika set milionů, výrobky na posledních místech jen v řádu milionů.

A nejméně živých kultur -310 000 - mělo Acidko firmy Meggle, které sice ještě splnilo terapeutické minimum, ne však už limit daný vyhláškou, která požaduje pro výrobky typu acidofilní mléko ještě o řád víc živých bakterií mléčného kvašení.

Nemusíte kupovat drahý
Největší množství probiotických bakterií měl podle očekávání Actimel od Danone, zároveň však měl také nejvyšší energetickou hodnotu ze všech.

A především je absolutně nejdražší - sto gramů přijde na 11,20 koruny, zatímco třeba Revital active od Olmy jen na 2,70 koruny.

Nabízí se otázka, zda má význam kupovat Actimel, který má 4,5krát víc probiotických bakterií, ale je zároveň čtyřikrát dražší. Podle odborníků ze Zdravotního ústavu v Ostravě Actimel je určitě výborný, ale kvůli ceně má spíš význam po léčbě antibiotiky.

"Ta masivní dávka pomůže překonat nepříznivé podmínky, které antibiotika způsobila ve střevní mikroflóře. Za normálních okolností, abychom udrželi příznivý poměr ve střevech, stačí ty ostatní, mnohonásobně levnější," soudí odbornice na výživu Lydie Ryšavá.

Její závěr testu zní: "Probiotická kvalita mléčných výrobků na našem trhu je na velmi dobré úrovni. Každý spotřebitel si najde výrobek, který mu bude vyhovovat jak chutí, tak obsahem energie, tuku i cenou."

Probiotika s prebiotiky
V čem vlastně spočívá probiotický účinek bakterií? V tom, že podporují růst zdraví prospěšných bakterií a potlačují pomnožení mikroorganismů způsobujících onemocnění v našem zažívacím traktu.

"Střevní stěna je obrovský ekosystém, kde žijí v rovnováze nebo nerovnováze mikroorganismy patogenní a naopak ty příznivé. Když převažují patogenní, je to zátěž pro imunitní systém. Pokud převažují probiotické, vytváří se bariéra proti vstupu patogenů do organismu," vysvětluje lékařka Václava Kunová a dodává: "Ale aby mohly opravdu zlepšit imunitu, musí dojít k osídlení střeva a k tomu je zapotřebí prebiotikum, tedy vláknina."

Bakterie, které chrání organismus, jsou obsaženy v jogurtech i jiných zakysaných mléčných výrobcích

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

TEST DNES: Neutrácejte zbytečně, školákům stačí pero za pár korun

Ilustrační snímek

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun....

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

Najdete na iDNES.cz