Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Živé bakterie: Můžete jim věřit

  9:58aktualizováno  11:33
Masivní reklama na probiotické mléčné výrobky rozdělila lidi na dvě skupiny. Jedni tvrdí, že jim pomáhají téměř ve všem. Druzí říkají: Nesmysl, vždyť ty živé bakterie nemohou být tak po tak dlouhé době ještě při životě.
Nejvíc bakterií má Actimel. Pro zdraví a rovnováhu ale bohatě stačí i levnější výrobky. Ilustrační foto

Nejvíc bakterií má Actimel. Pro zdraví a rovnováhu ale bohatě stačí i levnější výrobky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY TESTU NAJDETE ZDE

Jsou živé a je jich dost na to, aby měly příznivý účinek. Takový závěr přinesl test MF DNES, který ověřoval probiotickou aktivitu 18 zakysaných mléčných výrobků.

Jinak řečeno: počítal, kolik probiotických bakterií v nich je na konci spotřební doby. Nezkoumal, zda všechny ty bifidobakterie a lactobacily skutečně v našich střevech fungují, od toho jsou tu klinické studie. A ty už mnohokrát prokázaly, že to tak skutečně je, a zároveň definovaly, kolik by jich mělo být, aby mohly působit. A právě na to se zaměřil náš test.

Všechny mají dost bakterií
Test zkoumal, zda výrobky splňují takzvané terapeutické minimum.

"Za něj se považuje denní konzumace alespoň 100 gramů mléčného výrobku s minimálním obsahem sto tisíc probiotických bakterií v jednom gramu nebo mililitru. A tyto počty se musí udržet po celou dobu trvanlivosti výrobku," vysvětluje Zuzana Jurzykowská ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Právě proto v pražské laboratoři Milcom stanovovali počet bakterií u každého výrobku až v poslední den spotřeby.

A jak to dopadlo?
Velmi dobře. "Když si budete denně dávat alespoň 100 mililitrů kteréhokoliv z těch výrobků, které jsme testovali, dostanete do sebe tolik příznivých bakterií, kolik váš organismus potřebuje," komentuje výsledky analýz Lydie Ryšavá z ostravského Zdravotního ústavu, která test vedla.

Všechny výrobky měly na konci trvanlivosti dostatečné množství probiotických bakterií, třebaže v jejich počtu byly rozdíly. Zatímco prvních sedm v pořadí (viz výsledky na straně E2) obsahovalo bakterií v řádu několika set milionů, výrobky na posledních místech jen v řádu milionů.

A nejméně živých kultur -310 000 - mělo Acidko firmy Meggle, které sice ještě splnilo terapeutické minimum, ne však už limit daný vyhláškou, která požaduje pro výrobky typu acidofilní mléko ještě o řád víc živých bakterií mléčného kvašení.

Nemusíte kupovat drahý
Největší množství probiotických bakterií měl podle očekávání Actimel od Danone, zároveň však měl také nejvyšší energetickou hodnotu ze všech.

A především je absolutně nejdražší - sto gramů přijde na 11,20 koruny, zatímco třeba Revital active od Olmy jen na 2,70 koruny.

Nabízí se otázka, zda má význam kupovat Actimel, který má 4,5krát víc probiotických bakterií, ale je zároveň čtyřikrát dražší. Podle odborníků ze Zdravotního ústavu v Ostravě Actimel je určitě výborný, ale kvůli ceně má spíš význam po léčbě antibiotiky.

"Ta masivní dávka pomůže překonat nepříznivé podmínky, které antibiotika způsobila ve střevní mikroflóře. Za normálních okolností, abychom udrželi příznivý poměr ve střevech, stačí ty ostatní, mnohonásobně levnější," soudí odbornice na výživu Lydie Ryšavá.

Její závěr testu zní: "Probiotická kvalita mléčných výrobků na našem trhu je na velmi dobré úrovni. Každý spotřebitel si najde výrobek, který mu bude vyhovovat jak chutí, tak obsahem energie, tuku i cenou."

Probiotika s prebiotiky
V čem vlastně spočívá probiotický účinek bakterií? V tom, že podporují růst zdraví prospěšných bakterií a potlačují pomnožení mikroorganismů způsobujících onemocnění v našem zažívacím traktu.

"Střevní stěna je obrovský ekosystém, kde žijí v rovnováze nebo nerovnováze mikroorganismy patogenní a naopak ty příznivé. Když převažují patogenní, je to zátěž pro imunitní systém. Pokud převažují probiotické, vytváří se bariéra proti vstupu patogenů do organismu," vysvětluje lékařka Václava Kunová a dodává: "Ale aby mohly opravdu zlepšit imunitu, musí dojít k osídlení střeva a k tomu je zapotřebí prebiotikum, tedy vláknina."

Bakterie, které chrání organismus, jsou obsaženy v jogurtech i jiných zakysaných mléčných výrobcích

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Další z rubriky

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Najdete na iDNES.cz