Živnostníkům končí lhůta, čeká je úřad

Nový živnostenský zákon funguje v praxi už téměř rok, ale podle některých jeho ustanovení se podnikatelé zatím neřídí. Dostali totiž lhůtu na to, aby se novým paragrafům přizpůsobili. Ta je různě dlouhá - zatímco trenéři či maséři mají na doplnění svého vzdělání ještě dva roky, živnostníci, jejichž podnikání se změnilo z volné na řemeslné, jsou povinni živnostenskému úřadu upřesnit předmět své živnosti do čtrnácti dní. Nechat vše na poslední chvíli, jak bývá ostatně často zvykem, by se však v tomto případě mohlo podnikatelům krutě vymstít.

Pokud totiž termín nedodrží, o oprávnění podnikat přijdou. Množství živnostenských úřadů "svým" živnostníkům poslalo poštou výzvu, přestože jim to zákon neukládá.

"Už jsme si změnu živnostenského listu vyřídili. Upozornil nás na to náš živnostenský úřad," uvedl Milan Vlaštovička podnikající v Praze v rámci sdružení Sádrokartony.

Také na benešovském městském úřadě potvrdili, že živnostníky vyzývali dopisem. "Podnikatelé chodí doplňovat změny průběžně," uvedli.

Na živnostenský úřad se bude muset osobně dostavit nebo alespoň obeslat dopisem během následujících tří let většina podnikatelů.

Ti, kterým se například změnily živnosti z volné na řemeslnou či mají na živnostenském listě uvedeno jako místo podnikání jinou adresu než trvalou, si musí lhůty pohlídat sami. K přejmenování živnosti, která se týká všech živností volných, je vyzve úřad.

1. BŘEZEN 2001

Nová řemesla

Do začátku března se musí majitelé živnostenských oprávnění, které byly vydány původně jako volné, ale zákon je změnil v řemeslné, dohodnout s úřadem na konkrétním názvu podnikání.

Zákon totiž dříve umožňoval zapsat do živnostenského listu prakticky jakýkoli název živnosti. Podle nařízení vlády z minulého roku je už dnes třeba pojmenovat podnikání podle stanoveného seznamu.

"Některé názvy jsou opravdu roztodivné, musíme se tedy s podnikateli domluvit na novém znění," vysvětlili na okresním živnostenském úřadě v Roudnici nad Labem.

Živnostník přitom nemusí předkládat žádné dokumenty, tedy ani doklad o kvalifikaci. Na úřadě s ním jen sepíšou protokol, poté mu ve stanovené lhůtě vydají zdarma nový živnostenský list.

Ten, kdo březnovou lhůtu propásne, o své podnikatelské oprávnění přijde. Koho se lhůta 1. března týká:

- řemeslné živnosti
- modelářství
- opravy silničních vozidel
- opravy pracovních nástrojů
- pekařství, cukrářství
- zpracování kůží a kožešin
- zlatnictví a klenotnictví
- opravy hudebních nástrojů
- vodoinstalatérství
- montáž suchých staveb
- fotografické služby
- aplikace, výroba a opravy ortopedické obuvi

Změna registrace

Podle nového zákona už neregistrují živnostníka v místě jeho podnikání, nýbrž tam, kde má trvalé bydliště.

Přesun desetitisíců registrací však provedli v tichosti, bez vědomí podnikatelů samy živnostenské úřady.

Na podnikatelích teď je, aby do 1. března předložili úřadu v místě svého trvalého bydliště doklad o tom, že mají k adrese uvedené na živnostenském listu vlastnický či nájemní vztah.

Může to být například smlouva o pronájmu či písemný souhlas majitele nemovitosti s tím, že u něj živnostník podniká.

Pokud podnikatel lhůtu nedodrží, živnostenský list sice nezanikne automaticky jako v předchozím případě, ale úřad má možnost jeho podnikání pozastavit nebo rovněž úplně zrušit.

Cizinci

Držitelé živnostenských listů s trvalým bydlištěm mimo Českou republiku a země Evropské unie, musí každoročně v této lhůtě požádat o jeho prodloužení.

Stojí pět set korun a k žádosti je třeba předložit povolení k pobytu za účelem podnikání, které vydává Cizinecká policie.

1. DUBEN 2003

Doklad o vzdělání: vázané živnosti

Majitelé fitcenter, solárií, obchodů se zvířaty či maséři jsou na tom, co se týče času, v porovnání s řemeslníky lépe. Cestu, případně dopis živnostenskému úřadu mohou odložit až na 1. duben 2003.

Musí zde předložit doklad o tom, že mají pro své podnikání potřebné vzdělání či praxi.

Případně za sebe sehnat takzvaného odpovědného zástupce, tedy osobu, která požadavky na vzdělání splňuje. I jim hrozí v případě, že lhůtu nedodrží, ztráta živnosti.

Kdo si mimo jiné musí sehnat do 1.dubna 2003 doklady o příslušné kvalifikaci: - průvodci - trenéři - účetní - maséři - provozovatelé solárií - majitelé salonů nabízejících piercing či permanentní make-up - restaurátoři - majitelé obchodů se zvířaty

1. LEDEN 2004

Cestě či dopisu živnostenskému úřadu se v příštích třech letech nevyhnou majitelé podnikatelského oprávnění na živnost volnou.

Podle vládního nařízení totiž musí úřady na těchto živnostenských listech změnit název podnikání podle nového seznamu. K projednání názvu živnosti vyzve podnikatele úřad, vydání listu bude pro podnikatele bezplatné.

Podnikatelé by měli na živnostenském úřadě

do 1. března 2001

- upřesnit název a předmět podnikání, pokud se jejich živnost změnila z volné na řemeslnou
- doručit nájemní smlouvu či jiný doklad k sídlu firmy, pokud mají jiné trvalé bydliště a místo podnikání
- předložit povolení k pobytu za účelem podnikaní vydané Cizineckou policii, pokud nemají trvalé bydliště v České republice nebo v zemi Evropské unie

do 1. dubna 2003

- doplnit doklad o vzdělaní u vázaných živností

na kterém úřadě provést změnu:

- v případě volné živnosti na městském
- u ostatních na okresním
- v hlavním městě vše na obvodním úřadě