Zaměstnanec státní tiskárny Komsco v jihokorejském Gyeongsanu kontroluje...

Zaměstnanec státní tiskárny Komsco v jihokorejském Gyeongsanu kontroluje kvalitu právě vytištěných tisícíwonových bankovek. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jihokorejci míří k bezhotovostní ekonomice, zkoušejí se zbavit mincí

  • 63
Jižní Korea udělala první krok k tomu, aby se stala první bezhotovostní ekonomikou světa. Spustila pilotní projekt, během něhož se snaží omezit objem mincí v oběhu. Ty jsou podle centrální banky drahé na výrobu a využívá je jen zhruba třetina lidí.

Ve čtvrtek byl v Jižní Koreji zahájen projekt, který má fungování nákupů bez mincí otestovat. Obchody, které se do iniciativy zapojily, nabízejí zákazníkům, že jim drobné, které by měli nakupující po zaplacení dostat zpátky, převedou na některou z předplacených karet, například na kartu užívanou v městské hromadné dopravě.

Představitelé jihokorejských bank uvedli, že pokud bude testovací projekt úspěšný, umožní převádět nevyplacenou částku v mincích na bankovní účty. Možné by to mělo být již do konce příštího roku.

Jihokorejská centrální banka již dříve uvedla, že by postupně chtěla změnit Jižní Koreu v plně bezhotovostní společnost. Prvním krokem bude zbavit se mincí – předpokládá se, že by se to mohlo podařit do roku 2020. Jihokorejské mince mají nízké hodnoty – od 10 do 500 wonů (22 haléřů až jedenáct korun).

Deník Korea Herald napsal, že téměř dvě třetiny lidí v průzkumu jihokorejské centrální banky uvedly, že s sebou již mince vůbec nenosí. Polovina respondentů pak podpořila plán na zrušení mincí.

Jedním z hlavních důvodů zrušení mincí – kromě pohodlnějších nákupů pro veřejnost – je cena jejich výroby. Podle jihokorejské centrální banky země v roce 2016 utratila za výrobu mincí 53,7 miliardy wonů (1,18 miliardy korun).