Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bez auta, kina i dovolené. Chudoba ohrožuje každého desátého Čecha

  12:14aktualizováno  12:14
Příjmy domácností loni rostly nejrychleji od roku 2008. Podíl Čechů ohrožených chudobou se ovšem nezměnil, zůstává na necelých deseti procentech. Týká se tedy přibližně 1,02 milionu lidí. Řada z nich si nemůže dovolit vlastní auto nebo dostatečně vytápět byt. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Výsledky šetření zachycují životní podmínky respondentů na jaře 2015, avšak jejich příjmovou situaci odrážejí za rok přecházející, tedy 2014. V tomto roce dosáhl průměrný měsíční čistý příjem na jednoho člena domácnosti 13 135 korun. Příjmy meziročně vzrostly o 2,4 procenta, přičemž růst se přirozeně týkal především pracujících lidí.

Míra ohrožení chudobou se nezměnila, dlouhodobě se pohybuje mezi devíti a deseti procenty ohrožených obyvatel, loni činila 9,7 procenta. Jednotlivec ohrožený chudobou má měsíční příjem 10 220 korun. U rodiny se dvěma dětmi je maximální měsíční příjem 21 461 korun.

„Mezi osobami ohroženými příjmovou chudobou se nejčastěji vyskytovali vedle nezaměstnaných i děti do šestnácti let s nepracujícími rodiči a starobní důchodci,“ uvedla ve čtvrtek předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Každý pátý ohrožený chudobou byl pracující (tedy zaměstnaný, nebo samostatně výdělečně činný), každý desátý studoval a každý dvacátý pečoval o děti či domácnost.

Pět procent lidí si nemůže dovolit návštěvu kina

Vývoj materiální deprivace v ČR

  Podíl materiálně deprivovaných Čechů, tedy těch, kterých se týkají alespoň čtyři z devíti položek vyjmenovaných v článku, dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 2005 se materiální deprivace týkala téměř 12 procent Čechů, loni pouze necelých šesti procent.

  • 2005 - 11,8 %
  • 2006 - 9,6 %
  • 2007 - 7,4 %
  • 2008 - 6,8 %
  • 2009 - 6,1 %
  • 2010 - 6,2 %
  • 2011 - 6,1 %
  • 2012 - 6,6 %
  • 2013 - 6,6 %
  • 2014 - 6,7 %
  • 2015 - 5,6 %

  Vedle podílu lidí ohrožených příjmovou chudobou statistici sledovali také podíl materiálně deprivovaných Čechů. Za osoby materiálně deprivované považují všechny, které si nemohou dovolit minimálně čtyři z devíti sledovaných položek.

  „Je to vlastnictví barevné televize, telefonu, pračky, auta. Jestli si rodina může dovolit zaplatit alespoň týdenní dovolenou všem členům domácnosti mimo domov, zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9 700 korun, dostatečně vytápět byt, jíst jídlo s masem každý druhý den. Posledním faktorem je, zda měla domácnost problémy s placením nájemného a splácením půjček,“ vysvětluje Šárka Šustová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

  Materiálně deprivovaných bylo v loňském roce 5,6 procenta Čechů, což je nejméně za posledních jedenáct let.

  V rámci speciální sady otázek věnované sociálnímu a kulturnímu životu odpověděla více než polovina dotázaných, že v posledním roce navštívila kulturní nebo historickou památku, muzeum nebo galerii. Téměř polovina lidí zavítala do kina nebo na divadelní představení či koncert. „Zhruba pět procent osob uvedlo, že si tento způsob trávení volného času nemůže dovolit,“ uvedla Šustová.
  Nejčtenější

  Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

  (Ilustrační snímek)

  Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

  Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

  Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

  Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...  PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

  internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

  Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

  Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

  Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

  Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

  Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

  Rasistická reklama společnosti H&M.

  Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

  Další z rubriky

  Jarní mrazy poškodily jablka za půl miliardy. Ovocnáři čekají na kompenzace

  (Ilustrační snímek)

  Loňská sklizeň ovoce v sadech českých ovocnářů klesla meziročně o jednadvacet procent a byla druhou nejnižší sklizní od...

  Česko není zemí montoven, říká ministr průmyslu Hüner

  Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

  Verdikt, zda se pustit do výstavby jaderných bloků, bude jedním z nejobtížnějších, které českou vládu v tomto volebním...

  Česká pošta přidá zaměstnancům. Mzdy navýší o 7,1 procenta, rozdá odměny

  (Ilustrační snímek)

  Česká pošta navýší od dubna zaměstnancům tarifní mzdy o 7,1 procenta. Dohodla se na tom s většinou odborových...

  Najdete na iDNES.cz