Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Životní pojištění se vyplatí zejména mladým rodinám

  13:07
Jednou z možností, jak se finančně zabezpečit na stáří, je i životní pojištění. Nepatří však k finančně nejvýhodnějším. Hlavním smyslem životní pojistky není totiž spoření, ale především ochrana rodiny pro případ, že její živitel zemře či vážně onemocní. Mnohdy dostane člověk, který se dožije konce pojistné smlouvy, menší obnos než kdyby si ukládal stejné částky do penzijního fondu.

Zatímco například penzijní fond nebo banka prostřednictvím termínovaného účtu zhodnocuje všechny vložené peníze, životní pojišťovna jich nechává část ležet "ladem" jako rezervu na pojistku, kterou by musela v případě smrti klienta vyplatit pozůstalým.

O výnosy, které jsou sice o něco vyšší než v penzijních fondech, se zhodnocuje jen část sumy pojistného. "Jedná se vlastně o spojení dvou produktů - životního pojištění a spoření," říká ředitel společnosti Sophia Finance Zdeněk Sluka.

Pro srovnání: zatímco v penzijním fondu si klient spořící měsíčně tisíc korun, ušetří na důchod po třiceti letech necelý milion a půl korun, ze životní pojistky může mít k dispozici zhruba 1.3 milionů korun ale i o polovinu méně - podle toho, který pojišťovací ústav a typ pojistky zvolí. Životní pojištění se proto nehodí pro všechny.

Má smysl především pro lidi s rodinou či příbuznými, které chtějí po své smrti ušetřit finančních potíží. "Naprosto nevhodné je pro ty, kteří nikoho neživí a v případě smrti tedy po nich nezbude nikdo, komu by mohla pojišťovna vyplatit peníze z takzvané rizikové složky pojištění, tedy peněz, které se nezhodnocují," upozorňuje makléř Radim Dohnal.

Jak životní pojistka funguje?

Klient pojišťovně platí měsíčně, případně jednorázově sjednanou sumu. Část z ní se chová jako kterákoli jiná pojistka - ve chvíli, kdy člověk zemře, pojišťovna z ní vyplatí pozůstalým obnos, na který se pojistil. Ten je však zvýšený o zhodnocení, které pojišťovna dosáhne díky druhé "spořící" složce pojistného, kterou investuje. Podle zákona se tato část musí ročně zhodnotit nejméně o čtyři procenta. Obvykle je to však více - za poslední rok se pohyboval celkový výnos u většiny ústavů zhruba okolo devíti až jedenácti procent. Jestliže klient během trvání pojistky nezemře, jsou mu zhodnocené peníze vyplaceny po skončení smlouvy.

Pojišťovny i pojistky se liší

Životní pojištění je jeden z nejsložitějších pojistných produktů. Už zdaleka není jen prostým zajištěním proti smrti, pojišťovny se totiž snaží přilákat klienty na různé kombinace pojistek mimo jiné i pro případ závažné nemoci, ale i zabezpečení dětí při studiu nebo v dospělém životě. Některé mají i speciální důchodové programy zaměřené přímo na střádání peněz pro penzi. Pojistky se liší nejen tím, k jakému účelu je lze použít, ale i způsobem zhodnocování uložených peněz. Některé pojišťovny totiž nabízejí kapitálové životní pojištění, ve kterém si sám klient může určit, kolik peněz se mu má zhodnocovat a jaká část má krýt rizika, případně kam mají být peníze investovány.

Podle čeho vybírat pojišťovnu

- vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou pojistku, je rozhodující pověst a solidnost pojišťovny, lze zjistit například podle ratingu

- zda umožňuje měnit v průběhu pojistky rizikovou a spořící částku, tuto možnost dává například Česká pojišťovna, Commercial Union, Česká podnikatelská, Česko-rakouská, ČS-živnostenská, IPB pojišťovna, Nationale-Nederlanden nebo Winterthur

- zda je možné přestat splácet v případě, že se člověk stane invalidní. Některé pojišťovny, například Commercial Union, Česká podnikatelská, Generali, Victoria nebo Winterthur, pro takový případ požadují připojištění. Pokud ho klient neuzavře, platí si v případě invalidity pojistku dál, jako by byl zdravý.

- po jaké době umožní pojišťovna vypovědět smlouvu tak, aby klient získal alespoň část z vložených peněz, a jak vysoké odbytné vyplatí klientovi, který chce zrušit smlouvu před sjednanou dobou platnosti

Výhody životního pojištění

- připravené daňové úlevy podobné jako u penzijního připojištění (pokud trvá pojištění nejméně 5 let a vyplácí se nejdříve v 60. roce věku klienta)
- garantované výnosy nejméně 4 procenta za rok
- finanční zajištění při zdravotních problémech
- možnost jednoduchého připojení dalších druhů pojištění
- výplata naspořených částek ve formě penze

Nevýhody životního pojištění

- nízké odbytné v prvních letech
- částka vyplacená při skončení pojistky před sjednanou dobou
- připravovaná povinnost vrátit daňové úlevy, pokud člověk vypoví smlouvu dříve
- zhodnocování jen části peněz
- některé pojišťovny nejsou ochotné přijímat pojistné v řádu stokorun, nutí klienta k vyšším pojistným částkám

KAPITÁLOVÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

V tomto případě se člověk pojišťuje pro případ smrti nebo i závažného onemocnění a zároveň si spoří. To znamená, že poté co pojistka skončí, dostane peníze, které pojišťovně posílal zhodnocené o výnosy.

Část, kterou si spoří, mu pojišťovna navyšuje minimálně o 4 procenta ročně - tak ji stanovuje zákon - a většinou i o další peníze, které pojišťovna "vydělá" navíc svým hospodařením a tím, jak investuje svěřené prostředky. ¨

"V různých životních etapách by měl mít člověk možnost výši rizikové a spořící složky upravovat," říká Radim Dohnal. Tak aby například jako starší, ale zdravý mohl více peněz posílat na "spořící" složku pojištění. Nelze v tomto případě spekulovat - když například člověk, který onemocněl, zvýší několikanásobně rizikovou část, tak aby v případě smrti dostali příbuzní více?

"Pojišťovny si tento postup samozřejmě hlídají. Jestliže celý život platí člověk nízké pojistné na riziko a pak ho najednou zvýší, požadují lékařské potvrzení a mají většinou v pojistných podmínkách ochrannou lhůtu. Takže když takový klient náhle zemře, mohou příbuzní dostat jen původně sjednanou částku, nikoli 'narychlo' zvýšenou," vysvětluje Jiří Žid ze Sophia Finance.

Ne všechny pojišťovny však změnu velikosti částí pojistného dovolují. Pokud nelze s poměrem riziko - spoření hýbat, vyplatí se pojistka především mladším lidem, kterým na rizikovou složku strhávají pojišťovny méně a více jim spoří, kdežto u starších osob je tomu naopak.

Měnit poměr mezi oběma složkami umožňuje například IPB pojišťovna, ČS-Živnostenská nebo Česká podnikatelská. Po vypršení "pevné pojistky" získá klient předem sjednanou částku plus zhodnocení, v druhém případě mu však pojišťovna pevnou sumu garantovat nemůže, přesto bývá podle Jiřího Žida tento typ finančně výhodnější.

INVESTIČNÍ KAPITÁLOVÉ POJIŠTĚNÍ

Jde o nejmodernější typ životní pojistky. Je založen na stejných principech jako kapitálové životní pojištění s volitelným poměrem riziko - spoření s tím, že si klient určuje, kam chce své peníze investovat. Podobně jako kapitálového pojištění není možné předem garantovat výnos, ale dává šanci na největší zhodnocení peněz. Tuto službu dnes nabízí například Commercial Union, Nationale Nederlanden, Česká pojišťovna a Winterthur.

RIZIKOVÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Nejde o životní pojištění spojené se spořením, nýbrž o jakousi obdobu úrazové pojistky. Klient platí pojistné, a když umře, pojišťovna vyplatí pozůstalým ve smlouvě sjednanou sumu. Jestliže pojistka skončí a její majitel žije, nedostane nic. Je levnější než "spořící" typy životního pojištění - na pojistném se zaplatí podle výše sjednané sumy obvykle několik stokorun za rok.

Její splátky však nebude možné odečíst z daní. Hodí se především pro lidi s hypotékou, kteří si nechtějí zatěžovat rozpočet vedle splátek hypotečního úvěru i drahou pojistkou. Pojištěním pro případ smrti totiž většina hypotečních bank podmiňuje poskytnutí úvěru.

Podle Jiřího Žida ji lze využít také ve chvíli, kdy jeden člen rodiny spoří konkrétní částku a v případě jeho smrti se obnos, který zbývá dospořit, zaplatí právě z této pojistky. "Na tuzemském trhu se tyto pojistky ale příliš nevyužívají. Lidé totiž 'neslyší' na produkty, kterými si zároveň nespoří," dodává Jiří Žid.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A HYPOTÉKY

Většina hypotečních bank podmiňuje poskytnutí úvěru uzavřením životní pojistky. Existují dvě možnosti: - lze sjednat "nespořící" rizikovou pojistku, kterou se pouze jistí splacení úvěru v případě, že majitel nemovitosti zemře, případně nemůže z jiného důvodu splácet, tato verze je levnější; - "spořící" kapitálovou či investiční pojistkou je možné úvěr jistit, ale zároveň i splácet jistinu.

Člověk tak například po dobu pěti let hradí bance pouze úroky a zároveň posílá smluvené částky životní pojišťovně, která mu je zhodnocuje. Pro splacení jistiny úvěru bance pak použije jednou za pět let to, co si "naspořil" v životní pojišťovně. Výhodné je to v případě, že mu pojišťovna peníze dobře zhodnotí, což mu však nemůže předem garantovat. Druhou výhodou by měla být možnost odepisovat splátky pojištění z daní.

Autor:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Kdo hledá práci, má to těžší než dřív. Na jedno místo se hlásí stále víc lidí

26. dubna 2024

Premium Ještě docela nedávno si uchazeči o práci napříč obory mohli vybírat a náboráři se o ně skoro prali....

Jižní Korea sází hlavně na jádro, nic jiného jí nezbývá

26. dubna 2024

Seriál Energetický sektor Jižní Koreje zůstává závislý na dovozu fosilních paliv. Postupně je však hodlá...

Zahraniční pracovníky nejvíc láká Austrálie, z měst vede Londýn, říká průzkum

25. dubna 2024

Nejoblíbenější zemí pro zahraniční pracovníky je Austrálie, za ní se umístily Spojené státy a...

Více než polovina britských dětí pod třináct let pila alkohol, zjistila studie

25. dubna 2024  16:19

Více než třetina britských chlapců a dívek v letech mezi 11 a 13 lety má zkušenosti s konzumací...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...