Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zkraťte otevírací dobu na Štědrý den, tlačí odbory na řetězce

  17:57aktualizováno  17:57
Odboráři kritizují otevírací doby obchodů firem Ahold a Interspar o Štědrém dnu. Hypermarkety Albert, které spravuje společnost Ahold, budou mít otevřeno do 16:00, Interspar zavře hodinu před ním. Ostatní řetězce odborům vyhověly a provoz ukončí ve dvě odpoledne. Albert argumentuje tím, že si delší otevírací doby přejí někteří zaměstnanci i zákazníci.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Odboráři kritizují obchodní řetězce Ahold a Interspar za to, že jim nevyšly vstříc a na Štědrý den nechají prodejny otevřené až do pozdních odpoledních hodin. Podle odborářů na to doplatí zaměstnanci těchto obchodních řetězců, kteří budou mít méně času na přípravu oslav Štědrého dne.

Společnost Ahold uvedla, že prodloužení otevírací doby požadují zákazníci. Někteří zaměstnanci se prý navíc o práci během vánočních svátků, za kterou je nárok na příplatek, sami zajímají.

Zákon prodejní dobu obchodů v Česku během vánočních či státních svátků nereguluje. Místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová sdělila, že odboráři požádali většinu velkých obchodních řetězců, které v Česku působí, aby na Štědrý den zavřely prodejny nejpozději ve 14:00.

"Významné řetězce, jako je Tesco, Kaufland, Billa, Globus či Penny Market nám vyšly vstříc. Společnosti Ahold a Interspar se zachovaly opačně," uvedla Burianová. Hypermarkety Albert, které provozuje Ahold, budou mít na Štědrý den podle Burianové otevřeno až do 16:00 a prodejny Interspar do 15:00.

True

Podle mluvčího Aholdu Lukáše Hory prodloužení otevírací doby na Štědrý den až do odpoledních hodin požadují zákazníci řetězce a firmě se tento krok v loňském roce osvědčil. "Umožníme tak zákazníkům nakoupit poslední vánoční dárky a čerstvé potraviny na jejich štědrovečerní stůl," uvedl. "Někteří naši zaměstnanci sami projevili zájem o práci během vánočních svátků, za kterou jim náleží příplatek, na který mají nárok dle naší kolektivní smlouvy," dodal.

Odboráři obchodníky za dlouhou otevírací dobu na Štědrý den kritizovali už loni. Některé obchodní řetězce jejich požadavkům nakonec ustoupily a prodejny na Štědrý den zavřely dříve než původně plánovaly.

Provozní doba obchodů není v Česku nijak omezena. Zákonodárci z řad ČSSD a KSČM se sice v roce 2005 pokoušeli zakázat noční prodej v supermarketech a prodej o státních svátcích, pro svůj návrh ale nezískali dostatečnou podporu. Provozovatelé obchodních řetězců tehdy namítali, že by kvůli zákazu prodeje o státních svátcích a v noci obchody přišly o zákazníky a musely by propustit část zaměstnanců. Odboráři nyní chtějí se zákonodárci o zákonu, který by omezil otevírací dobu o vánočních svátcích, znovu jednat.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Najdete na iDNES.cz