Obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy.

Obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy. | foto: Česká mincovna.

Zlatá horečka skončila, zakázek je ale dost, říká obchodník mincovny

  • 12
V Česku se před několika týdny rozhořela zlatá horečka. Zlato prudce zdražovalo a v České mincovně nestíhali prodávat cihly a mince. Situace je teď klidná, firma si ale na nedostatek práce nestěžuje. Nyní razí pro Nový Zéland mince, které mají i statisícovou nominální hodnotu.

Málokdo ví, že zlatou investiční mincí se dá platit například i v restauraci. "Když se takovou mincí rozhodnete zaplatit na letišti skleničku vína, musejí ji přijmout," říká v rozhovoru pro iDNES.cz obchodní ředitel České mincovny Tomasz Surdy. Obsluha by si ale nejspíš jen klepala na čelo a pokud by vám na ni přece jen vrátila, zřejmě byste hodně prodělali.

Ještě nedávno jste v mincovně nestíhali kvůli zájmu o zlato ani zvedat telefony. Teď cena prudce padá a jeho pohyby připomínají akcie. Jste stále zavaleni prací?
Situace se významným způsobem zklidnila. Obraty ze srpna, kdy jsme dosáhli 160 milionů korun za měsíc, v září poklesly na zhruba třicet milionů. Zlato ale neztratilo na atraktivitě. Zlevnilo sice z více než 1 900 dolarů za unci na zhruba 1 650 USD, zároveň ale oslabila koruna k dolaru ze 16 korun na 18,50 Kč, takže ti, kdo koupili zlato v srpnu, mají v korunovém vyjádření v rukou pořád stejnou hodnotu.

Srpnový obrat byl rekordní?
Jednoznačně ano, tolik za měsíc nikdy nebylo.

Kdy zlatá horečka začala?
Vypukla 8. srpna po odebrání ratingu AAA Spojeným státům. Prudce narostly objednávky od spotřebitelů, nestíhaly rafinérie ani dodavatel zlata ve Švýcarsku a zároveň my jsme nestíhali odbavovat a odesílat zboží. Posílili jsme tým lidí na obchodním oddělení a v expedici zboží.

Obracejí se na vás i drobní investoři, kteří si chtějí ve zlatě uložit třeba jen pár tisíc nebo desítek tisíc?
Těch je velká většina.

Nakupují spíš cihly, nebo mince?
Obojí. Na rozdíl od cihliček, které jsou nekonečné, tak mince vycházejí v omezených emisích a mají sběratelskou hodnotu.

Poskytujete u vás i možnost uložení zlata?
Zatím ještě ne, ale je to otázka několika málo dnů, než službu spustíme. Prostory už máme k dispozici, koupili jsme speciální zařízení na úschovu drahocenných věcí.

Na kolik vyjde úschova?
Mohu vám zatím jen říct, že to bude srovnatelné s tím, co nabízejí komerční banky.

U zlatých medailí se platí DPH, zatímco u investičních mincí a zlatých cihel ne. Proč?
Je to tak ze zákona o DPH. To, co je investičním zlatem, se nabízí bez daně.

Kde se dá investiční zlato a další drahé kovy prodat?
Většina obchodníků, kteří je prodávají, je i vykupuje. Mincovna není výjimkou. Vykupuje se za cenu odvozenou od aktuální ceny konkrétního drahého kovu na burze. K tomu se obvykle připočítává manipulační poplatek zhruba ve výši pěti až šesti procent.

Razí Česká mincovna oběživo pro zahraniční banky?
Momentálně ne. Naposledy před rokem a půl jsme razili mince pro Moldávii. Čas od času vyrábíme pro zahraniční banky oběžní nebo pamětní mince. V poslední době pracujeme na projektu za desítky milionů korun v licenci novozélandské mincovny. Uzavřeli jsme smlouvu na ražbu pamětních mincí ve zlatě a stříbře. Mince budou dostupné i na českém trhu.

Zlatou mincí můžete zaplatit v obchodě?
Ano, ze zákona mají podniky na Novém Zélandu povinnost tyto mince brát jako legální platidlo. Když se takovou mincí rozhodnete zaplatit na letišti skleničku vína, musejí ji přijmout. Zlaté mince pro Nový Zéland mají nominální hodnotu až 10 tisíc novozélandských dolarů, to je přes 140 tisíc korun. Protože je budeme razit ve zlatě, stanou se zároveň zajímavou komoditou pro investory. Navíc mince ponesou české motivy.

Jak mi obchodník vrátí, když mu zaplatím mincí v hodnotě 140 tisíc korun za kafe?
Nedokážu si moc představit, že byste přišel s mincí s nominální hodnotu 10 tisíc dolarů do obchodu a nakoupil si zboží. Tržní hodnota takové mince se totiž pohybuje v přepočtu kolem jednoho milionu korun. To jsou hypotetické úvahy. Takovou mincí nikdo nikde platit nebude. Je to sběratelská a investorská záležitost, ale kvůli určitým zvykům má jednoduše i svůj nominál. Hodnota kovu je ale několikanásobně vyšší, než je nominální hodnota mince.

Zmínil jste se o českých motivech na mincích pro Nový Zéland. O co půjde?

Motivy jsou voleny s ohledem na fakt, že budou nabízeny na českém, ale i na zahraničním trhu. Proto jsme volili motivy z české historie s přesahem za naše hranice. Na medailích budou vyobrazeni reformátoři Jan Hus s Johnem Wycliffem, stíhací pilot generál Peřina, Jan Amos Komenský, a konečně královna Anna, dcera Karla IV. a manželka anglického krále Richarda II. Na rubu bude dle pravidel novozélandské centrální banky vždy zobrazena britská královna.

Česká mincovna chystala na konci roku instalovat v Česku první automaty na zlato. Jak jdou přípravy?
Projekt nám byl nabídnut z Německa od společnosti, která už automaty provozuje v Německu, v Dubaji, v Londýně nebo USA. Automat se umístí na vybrané místo, kde si zájemci mohou za hotovost nebo kreditní kartou koupit konkrétní výrobek. Nejsme bohužel tak daleko, abychom automat v letošním roce instalovali. Jednání ale pokračují.

Bude možné koupit si zlato třeba v supermarketech?
To určitě ne. Přístroje budou v místech, kde je bezpečnost několikanásobně zajištěna. Automaty jsou navíc konstruovány tak, že je nikdo snadno neotevře. Musíme předejít tomu, aby někdo naložil automat do auta a odjel. Naše představa je, že zlatomaty budou třeba v tranzitním prostoru na letišti, v bance nebo v kasinech.

Bude možné koupit i větší cihly?
Spíš jen ty menší. Záleží to i na domluvě s výrobcem. Prozatím uvažujeme, že v nabídce bude maximálně padesátigramová cihlička.