Zlaté padáky? I pro dělníky

  • 4
Nejen významní manažeři firem znají, co obnáší výraz zlaté padáky - na velmi slušné peníze, někdy i statisíce korun, si totiž při odchodu ze zaměstnání mohou sáhnout i běžní pracovníci.

Příklad? Známý výrobce likérů, společnost Jan Becher Karlovarská Becherovka, rozhodl nedávno o zániku stovky pracovních míst v podniku. Těm zaměstnancům, kteří z firmy odejdou, pak vedení likérky nabídlo na české poměry nevídané odstupné - částku rovnající se u každého odcházejícího jeho dvanácti průměrným měsíčním mzdám. Znamená to, že výše odstupných se pohybuje nad hranicí 150 tisíc korun.

Vysoké odstupné připravil pro své zaměstnance například i Plzeňský Prazdroj či některé firmy z oboru energetiky. "Vyplácení takových odstupných je pro firmy značně nákladné, přesto jim může přinést pozitiva. Například je pro firmy důležité, aby propuštění zaměstnanci nešířili o svém bývalém zaměstnavateli negativní informace a aby tak u odběratelů či dodavatelů společnosti zůstal zachován image silné a prosperující firmy," míní David Marek z Patria Finance.

Připomíná i jiné hledisko: "Pokud se společnost velkoryse chová k lidem, pro které již nemá uplatnění, je to dobrý signál i pro případné nové zaměstnance, kteří do firmy v budoucnu přijdou." Většina firem vysvětluje nabídku velkorysého odstupného při propouštění snahou zachovat se vstřícně ke svým zaměstnancům.

"Plzeňský Prazdroj má zájem, aby ke svým zaměstnancům přistupoval jako seriózní, významná společnost, a tomu odpovídá i odstupné," říká mluvčí Prazdroje Jaroslav Pomp. Podobná slova padala i ve společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka.

O vysoké odstupné mají často zaměstnanci větší zájem než o udržení pracovního místa. Například nabídka Becherovky vyvolala velký ohlas - možnost odejít z firmy s balíkem peněz v kapse chtělo využít více lidí, než kolik míst chtěla firma zrušit.

"Zájem zaměstnanců převýšil počet redukovaných míst jen nepatrně, o několik osob," vysvětlil mluvčí karlovarské společnosti David Binar. Podle některých zaměstnanců využila část pracovníků firmy možnost odejít i proto, že se mezi lidmi hovoří o dalším propouštění v průběhu roku.

Předseda odborů likérky Michal Petránek však věří, že nynějších zhruba 250 zaměstnanců firmy by nemělo mít o práci strach. "Máme příslib, že další propouštění nepřijde," říká. Pracovníci karlovarské společnosti nejsou jediní, kdo v tuzemsku odchází z firem s tučnou částkou na bankovním kontě.

Když v loňském roce redukoval počet zaměstnanců největší český pivovar, Plzeňský Prazdroj, o propuštěné zaměstnance se postaral více než dostatečně. Lidé totiž dostali pět průměrných měsíčních mezd a k tomu navíc za každý odpracovaný rok nad pět let strávených u firmy obdrželi jeden týdenní plat.

V praxi to znamenalo, že člověk, který v Prazdroji pracoval například třicet let, obdržel částku 200 tisíc korun.