Zlínsko: Baťovy boty i lentilky

  • 2
Vyjmenovat, které výrobky mají původ ve Zlínském kraji nebo jsou pro něj typické, by trvalo dost dlouho. Mezi zástupce tohoto regionu patří slivovice, boty od Bati, pneumatiky Barum, lentilky z holešovského Sfinxu nebo dřevěné židle firmy TON Bystřice pod Hostýnem.

A na které z nich si vzpomněly významné osobnosti Zlínského kraje? "Určitě to budou Baťovy boty, obráběcí stroje ze Zlína, pneumatiky Barum, slivovice, vizovické pečivo," jmenuje mezi mnoha jinými hejtman František Slavík.

Senátorka Alena Gajdůšková připomněla rovněž pneumatiky a tradiční lidovou výrobu. "Rozhodně je to slivovice z Vizovic, Vincentka z Luhačovic, TON v Bystřici pod Hostýnem," říká zase Josef Kvasnička, redaktor České televize.

Historie a současnost každého z těchto výrobků je různá. Některé se s úspěchem vyrábějí dodnes, jiné se sice v minulosti proslavily, ale v současné době je už na pultech nevidíme.

Lentilky - barevný svět v hrsti
Lentilky jsou dodnes jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších cukrovinek dětí, ale i dospělých. Ne všichni však vědí, že svůj původ mají právě ve zlínském regionu, v továrně Sfinx Holešov. Zde se lentilky vyráběly již v roce 1907, i když ještě ne pod tímto názvem. Lentilky se v Holešově vyrábějí dodnes.

Vizovické pečivo - nejíst!
Dalším z výrobků, kterým se může náš region pochlubit, je známé vizovické pečivo. To se poprvé začalo péct na přelomu 19. a 20. století v pekařské rodině Lutonských.
Tehdy se figurky a ozdoby z tohoto těsta prodávaly na jarmarcích a trzích a chudí lidé je kupovali dětem na hraní nebo na zkrášlení vánočních stromků. V dnešní době slouží vizovické pečivo už jen jako ozdoba.

Ruční zbraně pro armádu
Česká zbrojovka Uherský Brod je největším českým výrobcem ručních palných zbraní. Výroba zde má již dlouholetou tradici. Začalo to v červenci 1936 a výroba se dodnes nezastavila . Závod vyzbrojoval československou armádu, v době druhé světové války německá vojska.

V šedesátých letech se zbraně z České zbrojovky Uherský Brod vyvážely do více než 70 zemí světa.

Pohodlné sezení z Bystřice
V Bystřici pod Hostýnem se usadil truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet, který zde v roce 1861 založil továrnu ohýbaného nábytku, dnešní TON.
Továrna v Bystřici pod Hostýnem byla ve své době největší svého druhu a exportovala své výrobky do celého světa.

I v současné době je firma TON největším výrobcem sedacího nábytku z ohýbaného dřeva v Evropě. Její produkty směřují především do zemí Evropské unie, Spojených států amerických a Japonska.

Baťa obouvá celý svět
Asi nejznámějšími produkty původem z našeho regionu jsou boty firmy Baťa. Ty Tomáše Baťu sice proslavily, ale nevyráběl nic jedinečného. "Není nic, co by nevyráběly i jiné firmy," říká Mirka Štýbrová z Obuvnického muzea ve Zlíně.