Ministr financí Miroslav Kalousek představí návrh daňové reformy.

Ministr financí Miroslav Kalousek představí návrh daňové reformy. | foto: Dan Materna, MAFRA

Změna daní zvedne příjmy o stokoruny, přilepšení sebere vyšší pojistné

  • 721
Daň z příjmu fyzických osob má podle vlády vzrůst z 15 na 19 procent. Bude se však počítat jinak, zavede se nová sleva a většina lidí proto zaplatí méně. Přilepšení však bude velmi malé, zčásti i proto, že stát si vezme více na zdravotním pojištění a DPH.

Vyplývá to z návrhu daňové reformy, který v pátek představí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Změna má platit od roku 2013.

Daň z příjmu fyzických osob bude 19 procent a počítat se bude z hrubé mzdy. Zaměstnanci budou platit vyšší zdravotní pojištění, a firmám chce ministerský návrh naopak na odvodech za zaměstnance slevit. Více si od nich vybere za vysokopříjmové zaměstnance.

Největší změny

Daň z příjmu bude 19 %, danit se bude hrubá mzda, dnešní superhrubá mzda skončí. Daňová sleva na dítě se zvýší o 150 Kč měsíčně.

Zaměstnanci budou platit více na zdravotním pojištění. Místo dnešních 4,5 % z hrubé mzdy to bude 6,5 %. Nově bude zaveden zaměstnanecký paušál  - sleva na dani ve výši 3 000 korun ročně.

Výrazně se omezí daňová podpora u hypoték.

Nově se má zavést "zaměstnanecký paušál", tedy sleva na dani o tři tisíce korun ročně. Živnostníkům se kvůli změně sazby zvýší daň z příjmu.

Z návrhu reformy vyplývá, že by si na daních polepšili zaměstnanci s hrubým příjmem mezi 11 a 38 tisíci korun – u bezdětných je to však nanejvýš o dvě stovky měsíčně. Důvodem je hlavně zavedení zaměstnaneckého paušálu.

Děti pak díky ve čtvrtek schválenému zvýšení slevy na dítě výpočet zvýhodní i pro lidi s nižším a vyšším příjmem, než je tento interval – maximálně o pětistovku měsíčně. Tyto peníze hned spolkne zdražení kvůli vyšší DPH. V průměru lidem z kapsy vytáhne o 200 až 300 korun měsíčně navíc (více čtěte zde).

Bezdětní, kteří přesáhnou hrubý příjem 40 tisíc korun měsíčně, si už na čisté mzdě pohorší. Snížení daní totiž přebijí vyšší platby na zdravotní pojištění. Díky snížení stropů na sociální pojištění (od příjmu 100 tisíc Kč měsíčně už se nebude muset odvádět) by si měli polepšit i lidé s příjmem mezi 120 a 180 tisíci korunami měsíčně. Zaplatí sice o něco víc na daních (místo 15 % zaplatí 19 %), ale ušetří právě na pojistném.

Firmy zaplatí více za své "nadstropaře"

Takzvaní "nadstropaři" mají nicméně přijít o slevu na dani na poplatníka (24 tisíc korun ročně). Připraveni o ni nebudou najednou, s překročením stropu, ale postupně, s růstem výše příjmu.

Základ pro výpočet daní a pojistného a sazby budou stejné jak u zaměstnanců, tak u živnostníků. To ale neznamená, že zaplatí stejně. Být živnostníkem bude i nadále díky vysokým výdajovým paušálům výhodnější.

Firmy si zachovají 19% daň z příjmu a za zaměstnance budou nově místo pojistného odvádět daň z úhrnu mezd ve výši 32,5 %. To je sice méně než pojistné dnes (34 %), ale firmy zaplatí více za své nadstropaře. Pojistné za ně totiž přestanou platit až tehdy, pokud průměrná mzda na zaměstnance přesáhne sto tisíc korun (148 tisíc korun u zdravotního). Stropy pro většinu firem tak prakticky zmizí.

Reforma má daně zjednodušit a okleštit výjimky. A dál? V první řadě formálně návrh plní domácí úkol, který si dala vláda v koaliční smlouvě: končí zvýhodnění vysokopříjmových (mohla za to superhrubá mzda). Tím, že by přišli o slevu na dani, by odváděli procentuálně více než lidé s příjmem pod 100 tisíc, což si přály Věci veřejné.

,