Ilustační snímek

Ilustační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Dozorčí rady státních firem čekají změny. Vítr provane i MERO a Čepro

  • 9
V dozorčích radách státních firem začíná pořádný průvan. Vládní výbor pro personální nominace se minulý týden po dlouhé době nečinnosti rozjel na plný plyn a schválil 16 lidí, kteří mají zasednout jako zástupci státu v kontrolních orgánech desítky firem.

Výbor, který schvaluje adepty do dozorčích rad nominované jednotlivými politickými stranami, vyslal do dozorčích rad i známé osobnosti.  Vyplývá to z informací umístěných na stránkách vlády. Aby se kandidáti stali členy kontrolních orgánů, musí je ještě schválit valná hromada příslušných firem.

Kde se ukrývá ropa

Podívejte se, kde a jak ukrývá stát zásoby ropy,zde.

Do dozorčích rad firem MERO, která vlastní domácí ropovody, a Čepro, jež zajišťuje přepravu a skladování ropných produktů a vlastní síť benzinek EuroOil, má nastoupit Ivan Souček. Ten řadu let šéfoval České rafinérské, soukromé firmě ovládané Unipetrolem, která patří polskému gigantu PKN Orlen. Souček strávil na různých manažerských postech ve firmách spadajících dnes pod Unipetrol většinu profesního života, Českou rafinérskou opustil v roce 2011.

Vládní nominační komisí prošli jako adepti pro MERO a Čepro také Stanislav Bruna a Otakar Krejsa, kteří také prošli v minulosti Unipetrolem. V kuloárech se navíc mluví o chystané nominaci Ivana Ottise, donedávna šéfa České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, který v minulosti prošel představenstvy Unipetrolu i České rafinérské. Jde o skupinu manažerů, jež se v minulosti po privatizaci Unipetrolu s jeho polskými vlastníky více či méně střetávali, což signalizuje novou razantnější politiku státu vůči polské politice v Unipetrolu.

Změny čekají i Český aeroholding a Českomoravskou záruční a rozvojovou banku

Do dozorčí rady Českého aeroholdingu má kromě akademika Jana Švejnara, o němž již MF DNES informovala, nastoupit Tomáš Šabatka, jeden z nejrespektovanějších domácích manažerů, který je dnes soukromým investorem. Šabatka dříve vedl papírnu Štětí a do roku 2010 byl  členem dozorčí rady Wood & Paper, obchodní firmy, za níž stojí tři velcí evropští zpracovatelé dřeva.

Rýsovat se začíná také dozorčí rada Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), již má posílit náměstek ministra financí Jan Gregor či Tomáš Novotný. Vedle nich do rady banky míří také další Babišův náměstek Martin Pros, který stát už zastupuje ve stejném orgánu České exportní banky. "Schválen bych měl být na dnešní valné hromadě ČMZRB," potvrdil pro iDNES.cz Pros.

Minulý týden také vládní výbor nominoval do dozorčí rady ČEZ Lubomíra Charváta, Jiřího Tyce a Jiřího Borovce (více zde). Borovec byl členem představenstva v době, kdy energetickou firmu vedl Martin Roman. O Borovcovi se traduje, že odešel z ČEZ kvůli nesouhlasu s prodejem dceřiné firmy I & C energo maďarské skupině MOL, která ji následně přeprodala firmě Yellowraazd, založené právníkem Josefem Brožem, letitým spolupracovníkem Romana.

,