Změna by se týkala jediného piva Plzeňského Prazdroje - piva Fénix, které by už...

Změna by se týkala jediného piva Plzeňského Prazdroje - piva Fénix, které by už nemohlo být značeno jako ležák, ale jako plné pivo. | foto: Plzeňský Prazdroj

Matoucí značení piv skončí. Podívejte se, která piva budou plná či silná

  • 193
Chystané změny ve značení piv se dotknou méně než tří procent piv na trhu. S názvy plná piva a silná piva se pivaři setkají nejvíce u minipivovarů a výrobců, kteří se zaměřují na speciály a pšeničná piva. Změny pocítí například náchodský Primátor. Naopak velké nadnárodní pivovary se značením nebudou mít tolik práce.

Připravovaná vyhláška nebude umožňovat současné matoucí označování piv, kdy se ležákem nazývají i svrchně kvašená piva, například ta pšeničná. Piva se svrchním kvašením o stupňovitosti 11 nebo 12 se budou nazývat plnými pivy, silnější piva jako „silná piva“ (dosud to byly speciály). Pokud změny legislativně projdou, platit by měly začít v průběhu příštího roku.

Pivo v akci

Zajímá vás, kde právě dnes koupíte nejlevnější pivo? Na AkcniCeny.cz najdete informace, kde je momentálně jaké pivo v akci.

Současně si můžete prohlédnout aktuální letáky svých oblíbených řetězců.

Přeznačování se více týká pivovarů, které mají v nabídce speciální piva. Například náchodský Primátor bude muset přepsat označení u osmi druhů piv. Jako plné pivo bude nově nazývat Weizenbier či Stout, označení silné pivo ponese například šestnáctka Exkluziv nebo nejsilnější čtyřiadvacítka Double.

Primátor nové značení kritizuje. „Návrh absolutně nic neřeší, jedná se pouze o kosmetickou změnu, která pro nás neznamená nic jiného než navýšení nákladů na výrobu nových etiket,“ řekl iDNES.cz sládek pivovaru Petr Kaluža.

Podle něj by bylo jediným správným řešením přiznat reálnou stupňovitost a tedy označovat piva opět jako „desítky, jedenáctky, dvanáctky apod. „To je ale samozřejmě naprosto nepřijatelné pro velké pivovary,“ dodal.

Ležák jako pilíř pivní kultury

Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimíra Balacha se změny dotknou jen tří procent piv na trhu, možná i méně. „Bylo to zmatené označování. Ležák je spodně kvašené pivo. Proto došlo k této úpravě,“ míní Balach. Označení ležák zůstane stejně jako výčepní pivo pro desítky.

Původně se přitom uvažovalo i o změně označení ležák, který přitom české pivo ve světě proslavil. „Je dobře, že v návrhu zůstala kategorie ležáků, která je součástí české pivní kultury a proslavila naše pivo po celém světě. Plzeňský ležák se stal zakladatelem pivní kategorie, která dnes tvoří 70 procent celosvětové pivní spotřeby a s pojmem ‚ležák‘ pracuje i definice CHZO České pivo, které chrání výjimečnost českého piva. Bylo by zbytečné poškodit si tento český fenomén,“ podotkl sládek pivovaru Pilsner Urquell Václav Berka.

Velké pivovary budou mít méně práce. Například Pivovary Staropramen změní značení jen u piva Hoegaarden a Ostravar Ruby, Plzeňský prazdroj pouze u piva Fénix. Jediné pivo přeznačí také Budějovický Budvar - a sice Bud B:STRONG, který se změní na „silné pivo“. Některé pivovary na dotaz redakce nechtěly návrh v současném stavu komentovat.

Materiál z ministerstva zemědělství po odsouhlasení ve vládě zamíří k notifikaci k Evropské komisi. Poté se vyhláška objeví ve věstníku. Mělo by však platit přechodné období, během kterého budou mít pivovary čas na přeznačení a doprodej piv se starými etiketami.