Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lupu už můžete zahodit. Blešímu písmu na obalech odzvonilo

  6:00aktualizováno  6:00
Větší písmo, výživové údaje na všech potravinách, alergeny nejen na obalech, ale i v jídelních lístcích. Přišla nejzásadnější změna v označování potravin od vstupu Česka do EU. V prvním z pěti dílů seriálu se dočtete o nových požadavcích na změnu velikosti písma.

Stará (vlevo) a nová etiketa Májky | foto: koláž iDNES.cz

Průzkumy ukazují, že mnoho lidí nečte údaje na obalech potravin, protože jim připadají málo srozumitelné. To se nyní mění, zákazníci obchodů s potravinami mají mít lepší informace o tom, co si kupují, aby se mohli lépe rozhodovat. Od 13. prosince začalo platit evropské nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům a od 1. ledna novela zákona o potravinách. Oba předpisy přináší řadu novinek, v pětidílném seriálu vás postupně seznámíme s těmi nejdůležitějšími. Co nás tedy čeká?

Z obalů bychom se měli dozvědět například to, kudy putovalo maso po Evropě, než se dostalo na náš stůl, nebo jestli není zmrazená treska nadopovaná vodou. Snazší výběr potravin by měli mít alergici, protože se změnil způsob označování alergenů. Na ty by nás ostatně měli upozornit i v restauracích. Lepších informací se dočkáme u nebalených sýrů nebo salámů, které si kupujeme u pultu na váhu.

Čitelnější obaly

Údaje na obalech potravin by měly být čitelnější a srozumitelnější. Především se zvětší písmo, kterým jsou vyznačeny povinné údaje. Musí mít výšku alespoň 1,2 milimetru. Obaly, jejichž největší plocha je menší než 80 centimetrů čtverečních (pro představu – je to jen o něco více, než má tatranka), mohou mít písmo vysoké jen 0,9 milimetru. Výjimku mají úplně malé obaly (třeba žvýkačky) pod 10 cm čtverečních – nebudou muset uvádět všechny povinné údaje.

Změny ve značení potravin

U pravoúhlých obalů je největší plocha dána násobkem dvou největších stran – tedy výšky a šířky. U obalů válcového tvaru – třeba u plechovek s pivem nebo kelímků s jogurty – jde zpravidla o povrch pláště, tedy o plochu mimo víčko a dno. I tomu se budou muset výrobci přizpůsobit. Budou také muset řešit mezery mezi řádky, barvu a druh písma nebo poměr mezi jeho šířkou a výškou a kontrast mezi tiskem a pozadím.

Povinné údaje mají přednost

Určitě jste si všimli, že informace, jimiž chtějí výrobci nalákat spotřebitele ke koupi, jsou vždy výraznější než ty, které jim musí sdělit povinně. Zatímco složení výrobku je psáno bleším písmem na nekontrastním pozadí, marketingová sdělení typu „Hlavní partner českého biatlonu“ nebo značka „Záruka kvality“, kterou výrobce uděluje sám sobě, se přehlédnout nedají. I to by se mělo změnit. Dobrovolné údaje nesmějí být uvedeny na úkor prostoru pro povinné údaje. Jinak řečeno, slogany typu Bez konzervantů, Originální receptura, ale třeba i obrázky ovoce mohou být na obalech jen tehdy, pokud na ně zbude místo.

Totéž se bude týkat i cizojazyčných textů. Je pravděpodobné, že u některých výrobků už nebude možné uvádět 15 jazykových verzí, jako tomu bylo dosud. Jednoduše se na obal nevejdou.

Platí i pravidlo, že povinné údaje nesmějí být skryty, zastřeny nebo přerušeny jiným textem či obrázkem. Etikety proto nesmějí být snadno odstranitelné ani přelepené.

SERIÁL: Nové značení potravin

Druhý díl seriálu zaměřený na nebalené potraviny čtěte už zítra na iDNES.cz

Pravidla začala platit od 13. prosince, neznamená to ale, že po tomto datu budou v obchodech jen potraviny označené po novu. Výrobci už ale od té doby musí dodávat jen potraviny s novým značením. Dodržování bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která už je vybavena lupami k měření velikosti písma.

„Pokud bude obal pravidelný, budeme ho měřit na místě. Ty nepravidelné si odneseme do laboratoře,“ říká Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly. Inspektoři mají připravenou i metodu na to, jak posoudit, zda je pozadí textu dostatečně kontrastní. Za nedodržení povinného označování mohou udělit až 10milionovou pokutu.

Text vznikl v odborné spolupráci s Potravinářskou komorou ČR.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

TEST DNES: Tvarohové dezerty jsou plné cukru, červenou barvu nemají z jahod

Test DNES - ilustrační snímek

Jahodové tvarohové dezerty by mohly být ideální svačinou pro děti i dospělé. To by ale nesměly být tak sladké. Nejvíce...

Časopis se nemusí omlouvat výrobci minerálky, kterou zkritizoval v testu

Kohoutková voda (ilustrační foto)

Ústavní soud se ve čtvrtek zastal vydavatele spotřebitelského časopisu dTest. Odmítl stížnost výrobce vody Aquila...

Pozor na žárovky zdarma od prodejců energií. Poté za ně chtějí majlant

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Začíná to vždy stejně. U dveří se objeví člověk, který nabízí výhodnějšího dodavatele energií. A jako bonus přidává...

Najdete na iDNES.cz