Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lupu už můžete zahodit. Blešímu písmu na obalech odzvonilo

  6:00aktualizováno  6:00
Větší písmo, výživové údaje na všech potravinách, alergeny nejen na obalech, ale i v jídelních lístcích. Přišla nejzásadnější změna v označování potravin od vstupu Česka do EU. V prvním z pěti dílů seriálu se dočtete o nových požadavcích na změnu velikosti písma.

Stará (vlevo) a nová etiketa Májky | foto: koláž iDNES.cz

Průzkumy ukazují, že mnoho lidí nečte údaje na obalech potravin, protože jim připadají málo srozumitelné. To se nyní mění, zákazníci obchodů s potravinami mají mít lepší informace o tom, co si kupují, aby se mohli lépe rozhodovat. Od 13. prosince začalo platit evropské nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům a od 1. ledna novela zákona o potravinách. Oba předpisy přináší řadu novinek, v pětidílném seriálu vás postupně seznámíme s těmi nejdůležitějšími. Co nás tedy čeká?

Z obalů bychom se měli dozvědět například to, kudy putovalo maso po Evropě, než se dostalo na náš stůl, nebo jestli není zmrazená treska nadopovaná vodou. Snazší výběr potravin by měli mít alergici, protože se změnil způsob označování alergenů. Na ty by nás ostatně měli upozornit i v restauracích. Lepších informací se dočkáme u nebalených sýrů nebo salámů, které si kupujeme u pultu na váhu.

Čitelnější obaly

Údaje na obalech potravin by měly být čitelnější a srozumitelnější. Především se zvětší písmo, kterým jsou vyznačeny povinné údaje. Musí mít výšku alespoň 1,2 milimetru. Obaly, jejichž největší plocha je menší než 80 centimetrů čtverečních (pro představu – je to jen o něco více, než má tatranka), mohou mít písmo vysoké jen 0,9 milimetru. Výjimku mají úplně malé obaly (třeba žvýkačky) pod 10 cm čtverečních – nebudou muset uvádět všechny povinné údaje.

Změny ve značení potravin

U pravoúhlých obalů je největší plocha dána násobkem dvou největších stran – tedy výšky a šířky. U obalů válcového tvaru – třeba u plechovek s pivem nebo kelímků s jogurty – jde zpravidla o povrch pláště, tedy o plochu mimo víčko a dno. I tomu se budou muset výrobci přizpůsobit. Budou také muset řešit mezery mezi řádky, barvu a druh písma nebo poměr mezi jeho šířkou a výškou a kontrast mezi tiskem a pozadím.

Povinné údaje mají přednost

Určitě jste si všimli, že informace, jimiž chtějí výrobci nalákat spotřebitele ke koupi, jsou vždy výraznější než ty, které jim musí sdělit povinně. Zatímco složení výrobku je psáno bleším písmem na nekontrastním pozadí, marketingová sdělení typu „Hlavní partner českého biatlonu“ nebo značka „Záruka kvality“, kterou výrobce uděluje sám sobě, se přehlédnout nedají. I to by se mělo změnit. Dobrovolné údaje nesmějí být uvedeny na úkor prostoru pro povinné údaje. Jinak řečeno, slogany typu Bez konzervantů, Originální receptura, ale třeba i obrázky ovoce mohou být na obalech jen tehdy, pokud na ně zbude místo.

Totéž se bude týkat i cizojazyčných textů. Je pravděpodobné, že u některých výrobků už nebude možné uvádět 15 jazykových verzí, jako tomu bylo dosud. Jednoduše se na obal nevejdou.

Platí i pravidlo, že povinné údaje nesmějí být skryty, zastřeny nebo přerušeny jiným textem či obrázkem. Etikety proto nesmějí být snadno odstranitelné ani přelepené.

SERIÁL: Nové značení potravin

Druhý díl seriálu zaměřený na nebalené potraviny čtěte už zítra na iDNES.cz

Pravidla začala platit od 13. prosince, neznamená to ale, že po tomto datu budou v obchodech jen potraviny označené po novu. Výrobci už ale od té doby musí dodávat jen potraviny s novým značením. Dodržování bude kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která už je vybavena lupami k měření velikosti písma.

„Pokud bude obal pravidelný, budeme ho měřit na místě. Ty nepravidelné si odneseme do laboratoře,“ říká Jindřich Pokora, ředitel odboru kontroly. Inspektoři mají připravenou i metodu na to, jak posoudit, zda je pozadí textu dostatečně kontrastní. Za nedodržení povinného označování mohou udělit až 10milionovou pokutu.

Text vznikl v odborné spolupráci s Potravinářskou komorou ČR.
Nejčtenější

Už je jen otázkou, kdy realitní bublina v Česku praskne, říká odborník

(ilustrační snímek)

Česká republika čelí realitní bublině a otázkou není, zda praskne, ale kdy praskne. Na odborné konferenci to ve čtvrtek...

Miliardářem přes noc. Rostoucí bitcoin poslal Australana mezi superbohaté

James Gilbert

Z kryptoměnového šílenství vzešel další miliardář. Je jím Australan James Gilbert. Prezident společnosti Crypto, jejíž...Exploze v Rakousku odřízla tři země od plynu. V Itálii je stav nouze

Výbuch poblíž Baumgarten an der March v Rakousku.

Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a...

Byty v panelácích zdražily o 50 procent, nedosáhne na ně ani střední třída

Panelový dům na sídlišti Broumovská.

Panelové byty jsou nejdostupnějším typem bydlení v Česku. V posledních letech však podražily tak, že na ně často...

Bernard provokuje další reklamou. Vyjadřuje nesouhlas s kampaní #MeToo

Kontroverzní reklama pivovaru Bernard.

Pivovar Bernard pobouřil další provokativní reklamou. Tentokrát se v ní naváží do kampaně #MeToo. Ta spojuje ženy z...Další z rubriky

Test českého vánočního pečiva: máslem šetří, je suché i polystyrénové

vánočka

Víte, jaký je rozdíl mezi českou a francouzskou vánočkou? Česká vzala máslo velkou oklikou. Rozdíly v přípravě...

Stát začal sledovat nejnižší ceny potravin. Za průzkumy dá statisíce

(ilustrační snímek)

Ceny potravin v obchodech jsou pod drobnohledem státních úřadů. Nejprve se ministerstvo financí pustilo do pátrání po...

Test čistoty toalet v obchodních centrech: peklo v Ústí, ráj v Ostravě

toalety, piktogram

Ještě než se naplno rozeběhlo adventní nákupní šílenství, vyrazili redaktoři MF DNES do čtyřiatřiceti obchodních center...Najdete na iDNES.cz