Znalosti prodavačů se testovaly dvakrát

aktualizováno 
-
Každý z jedenadvaceti testovaných obchodů navštívili redaktoři MF DNES dvakrát. Pokaždé pečlivě zapsali datum a čas návštěvy a položili prodavačům celkem dvě otázky - technickou a praktickou. Během první návštěvy se jako fiktivní zákazníci zajímali o koupi mikrovlnné trouby, podruhé o nákup videa. Všechny odpovědi pak oznámkovali. Stranou kritického hodnocení redaktorů nezůstalo, když museli jako zákazníci dlouho čekat, než si jich prodavač všiml (ačkoli byla prodejna například prázdná), a také pokud prodavači odpovídali pouze na položené otázky,aniž by se snažili sami zjistit, co zákazník potřebuje. Do hodnocení se promítla též přívětivost a ochota prodavačů poradit a pomoci zákazníkovi vybrat výrobek odpovídající jeho představě. Skutečnost, že si prodavači v celkovém hodnocení vysloužili spíše průměrné než špatné hodnocení, je důsledkem toho, že v mnoha obchodech mají samostatná oddělení. Proto například výslednou reputaci prodejny, kde mají nekvalifikované prodavače videí, mohli zachránit jejich kolegové, kteří umějí dobře poradit s nákupem mikrovlnné trouby.

Co má zákazník právo vědět

Prodavač by měl zákazníka informovat o tom, jaké má výrobek vlastnosti, jakým způsobem jej má používat a udržovat a jaké hrozí nebezpečí z nesprávného použití či údržby.V žádném případě se nemůže vymlouvat na to, že mu potřebné informace neposkytl výrobce, distributor či dovozce.

Na jaké otázky prodavači odpovídali?

Mikrovlnné trouby s grilem

* technická otázka: Jaký je rozdíl mezi grilem se skleněnými křemíkovými trubkami a grilem s železným trubkovým topným tělesem?

správná odpověď: Gril s křemíkovými trubkami se rychle zahřeje, ohřívá okamžitě a nemůže se spálit. Je však náchylnější k poškození nárazem. Gril s že leznými trubkami je naopak bytelnější.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 62% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»jste první, kdo se na to ptá«, »to ví jen výrobce, stejně to není vidět«, »rozdíl v materiálech není důležitý«, »v mikrovlnce přeci nemůže být železná spirála«, »vše je napsané na štítcích pod výrobky«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak mám troubu čistit a jaké nádobí do ní mohu používat pro obě funkce, tedy mikrovlnnou troubu i gril?

správná odpověď: K čištění se používá vlhká houbička a přípravek na nádobí. Dobré je též použít misku s ocitronovanou vodou, která se nechá v troubě dvě minuty vařit. Pro obě funkce je naprosto nevhodné nádobí z obyčejného plastu. Vhodné je speciální plastové nádobí určené pro mikrovlnné trouby. Lze použít též varné sklo nebo některé druhy porcelánu.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 67% odpovědělo správně, pouze jeden odpověděl zcela špatně (»je jedno, jaké nádobí použijete«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný, o možnosti čištění pomocí misky s vodou se zmínilo pouze šest prodavačů.

Videorekordéry

* technická otázka: Co je to nicam a jaká je jeho funkce?

správná odpověď: Funkce nicamu souvisí se zvukem. Video, které má nicam, umožňuje sledovat pořady s digitálně vysílaným zvukem (například při sledování pořadů ze satelitu či kabelové televize), neboť nicam zvuk rozkóduje.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 48% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»videorekordérům nerozumím«, »je to stejný systém jako PAL nebo SECAM«, »u nás v republice to nepotřebujete, používá se to v Polsku«, »to je norma používaná v Japonsku, k nám se to dostane asi za osm let«, »nicam není důležitý, nikdo se na něj neptá«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak se správně čistí hlavy u videa, pokud nejsou samočisticí?

správná odpověď: Nejlepší je nechat vyčistit hlavy v servisu. Existuje též čisticí kazeta, na níž se nakape speciální přípravek. Kazeta se pak vloží do videa a nechá se asi deset minut proběhnout.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 62% odpovědělo správně, 14% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»nejlepší je video rozdělat a vyčistit si hlavy sám«, »můžete na to použít nějaký čisticí přípravek, třeba Jar«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

Autor:


Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...

McDonald’s mění receptury. Pod tlakem trendu zdravé výživy jsou i ostatní

McDonald’s

V USA už nabízí největší fast-foodový řetězec McDonald’s většinu burgerů bez konzervantů. Postupně by měly tyto...

TEST DNES: Hranolky z fastfoodů jsou slané a bez chuti brambor. Tuku ubylo

Ilustrační snímek

Mezi dietology mají obzvlášť špatnou pověst. A oprávněně. Hranolky nebudou nikdy zdravé, přesto to není taková...Najdete na iDNES.cz