Znalosti prodavačů se testovaly dvakrát

aktualizováno 
-
Každý z jedenadvaceti testovaných obchodů navštívili redaktoři MF DNES dvakrát. Pokaždé pečlivě zapsali datum a čas návštěvy a položili prodavačům celkem dvě otázky - technickou a praktickou. Během první návštěvy se jako fiktivní zákazníci zajímali o koupi mikrovlnné trouby, podruhé o nákup videa. Všechny odpovědi pak oznámkovali. Stranou kritického hodnocení redaktorů nezůstalo, když museli jako zákazníci dlouho čekat, než si jich prodavač všiml (ačkoli byla prodejna například prázdná), a také pokud prodavači odpovídali pouze na položené otázky,aniž by se snažili sami zjistit, co zákazník potřebuje. Do hodnocení se promítla též přívětivost a ochota prodavačů poradit a pomoci zákazníkovi vybrat výrobek odpovídající jeho představě. Skutečnost, že si prodavači v celkovém hodnocení vysloužili spíše průměrné než špatné hodnocení, je důsledkem toho, že v mnoha obchodech mají samostatná oddělení. Proto například výslednou reputaci prodejny, kde mají nekvalifikované prodavače videí, mohli zachránit jejich kolegové, kteří umějí dobře poradit s nákupem mikrovlnné trouby.

Co má zákazník právo vědět

Prodavač by měl zákazníka informovat o tom, jaké má výrobek vlastnosti, jakým způsobem jej má používat a udržovat a jaké hrozí nebezpečí z nesprávného použití či údržby.V žádném případě se nemůže vymlouvat na to, že mu potřebné informace neposkytl výrobce, distributor či dovozce.

Na jaké otázky prodavači odpovídali?

Mikrovlnné trouby s grilem

* technická otázka: Jaký je rozdíl mezi grilem se skleněnými křemíkovými trubkami a grilem s železným trubkovým topným tělesem?

správná odpověď: Gril s křemíkovými trubkami se rychle zahřeje, ohřívá okamžitě a nemůže se spálit. Je však náchylnější k poškození nárazem. Gril s že leznými trubkami je naopak bytelnější.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 62% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»jste první, kdo se na to ptá«, »to ví jen výrobce, stejně to není vidět«, »rozdíl v materiálech není důležitý«, »v mikrovlnce přeci nemůže být železná spirála«, »vše je napsané na štítcích pod výrobky«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak mám troubu čistit a jaké nádobí do ní mohu používat pro obě funkce, tedy mikrovlnnou troubu i gril?

správná odpověď: K čištění se používá vlhká houbička a přípravek na nádobí. Dobré je též použít misku s ocitronovanou vodou, která se nechá v troubě dvě minuty vařit. Pro obě funkce je naprosto nevhodné nádobí z obyčejného plastu. Vhodné je speciální plastové nádobí určené pro mikrovlnné trouby. Lze použít též varné sklo nebo některé druhy porcelánu.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 67% odpovědělo správně, pouze jeden odpověděl zcela špatně (»je jedno, jaké nádobí použijete«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný, o možnosti čištění pomocí misky s vodou se zmínilo pouze šest prodavačů.

Videorekordéry

* technická otázka: Co je to nicam a jaká je jeho funkce?

správná odpověď: Funkce nicamu souvisí se zvukem. Video, které má nicam, umožňuje sledovat pořady s digitálně vysílaným zvukem (například při sledování pořadů ze satelitu či kabelové televize), neboť nicam zvuk rozkóduje.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 29% odpovědělo správně, 48% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»videorekordérům nerozumím«, »je to stejný systém jako PAL nebo SECAM«, »u nás v republice to nepotřebujete, používá se to v Polsku«, »to je norma používaná v Japonsku, k nám se to dostane asi za osm let«, »nicam není důležitý, nikdo se na něj neptá«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

* praktická otázka: Jak se správně čistí hlavy u videa, pokud nejsou samočisticí?

správná odpověď: Nejlepší je nechat vyčistit hlavy v servisu. Existuje též čisticí kazeta, na níž se nakape speciální přípravek. Kazeta se pak vloží do videa a nechá se asi deset minut proběhnout.

Jaké byly odpovědi prodavačů: 62% odpovědělo správně, 14% nevědělo či odpovědělo zcela špatně (»nejlepší je video rozdělat a vyčistit si hlavy sám«, »můžete na to použít nějaký čisticí přípravek, třeba Jar«), zbytek odpovědí byl alespoň částečně správný.

Autor:
Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Hon na zákazníky startuje. Dopravu zdarma letos nabídne 1300 e-shopů

Pražský sklad společnosti Mall.cz na snímku z listopadu 2012 (Ilustrační snímek)

V poledne odstartuje každoroční hon e-shopů na zákazníky, kteří chtějí při nákupu z e-shopů ušetřit na dopravě. Do akce...

Češi už na toaletním papíru nešetří. Mají rádi heřmánkový a vícevrstvý

Ilustrační snímek

Zájem o nejlevnější toaletní papíry klesá. Šest z deseti Čechů nejvíce preferuje třívrstvý, téměř devadesát procent pak...

TEST DNES: Úplné výsledky testu hladkých mouk

Ilustrační snímek

MF DNES ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím a piju otestovala dvanáct vzorků hladkých mouk. Zde najdete úplné...

Najdete na iDNES.cz