Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Znepřátelené firmy ČEZ a Czech Coal měly blízko dohodě, pak se pohádaly

  • 15
Toto pondělí, den předtím, než do sídla firmy ČEZ vtrhli komisaři tvrdého evropského antimonopolního úřadu, probíhala v centrále ČEZ zásadní schůzka. Mohla znamenat ukončení téměř čtyřleté tuzemské energetické války mezi ČEZ a hnědouhelným těžařem Czech Coal, jehož hlavní postavou je miliardář Pavel Tykač.

Na stole byla připravena směna, která by Tykačovi přihrála do pronájmu vysněnou elektrárnu Počerady a ČEZ by dostal hnědouhelný revír ČSA.

Po několika minutách ovšem dostaveníčko mezi ČEZ a společností Czech Coal skončilo hádkou, vyostřením nepřátelství a samozřejmě bez výsledku. V té době totiž už všichni zúčastnění věděli, že na cestě do Česka jsou evropští kontroloři.

O Schůzce ČEZ a Czech coal

"Trochu jsme tam na sebe křičeli a na ničem jsme se nedohodli," popsal MF DNES průběh schůzky jeden z jejích účastníků.

"Trochu jsme tam na sebe křičeli a na ničem jsme se nedohodli," popsal MF DNES průběh schůzky jeden z jejích účastníků.

Potvrzuje se tak hypotéza, že rychlý zásah kontrolorů Evropské komise byl pro české energetické obry nečekaný. A nakonec i nepohodlný pro stranu, která si ho původně nejvíce přála – tedy pro společnost Czech Coal.

Ta na ČEZ a spřátelený Energetický a průmyslový holding (EPH), za nímž stojí skupiny J&T, PPF a Daniel Křetínský, v létě evropské kontrolory upozornila. Prý za účasti zahraničních společností Dalkia a EnBW chtějí ke svému obrazu nově rozparcelovat tuzemský energotrh.

Czech Coal: Doplnili jsme kontrolorům nějaké otázky

"Ano, upozorňovali jsme na to, že po akvizici International Power Opatovice společnostmi J&T a ČEZ může hrozit zneužití jejich postavení na českém trhu s elektrickou energií," řekl včera MF DNES další ze spolumajitelů Czech Coal Petr Pudil.

Podle něj pak z Bruselu dostala jeho firma řadu doplňujících otázek. "My jsme na ně odpověděli," uvedl Pudil bez bližšího komentáře s tím, že Czech Coal v současné fázi není účastníkem probíhajícího řízení.

Tykač a Pudil však při podávání podnětu zřejmě nečekali tak rychlou a důslednou reakci Evropské komise. Stížnost na spojení J&T s opatovickým energetickým panstvím totiž poslali i na český antimonopolní úřad, který ji neshledal nijak zajímavou.

Czech Coal proto nepřestal dál vyjednávat s ČEZ o transakci, která by mohla ukončit téměř čtyřletou přetahovanou o ceny uhlí a vliv ve výrobě elektřiny.

Na pondělní schůzce se prý už měly ladit cenové podmínky obchodu, v němž by Czech Coal prodal firmě ČEZ svoji společnost Litvínovská uhelná a za to by měl možnost si pronajmout elektrárnu Počerady, která patří ČEZ.

Tykačovi by se tak splnil jeho záměr těžit uhlí a zároveň z něj vyrábět elektřinu, což je podstatně výnosnější byznys než pouhý obchod s komoditou. Počerady by totiž mohl snadno zásobovat ze svého dalšího hnědouhelného revíru Vršanská uhelná, který je elektrárně blízko.

Navíc by časem nemuselo zůstat jen u pronájmu elektrárny.

Počerady mají totiž svůj provoz ukončit už v roce 2013 a uhlaři by si je poté mohli odkoupit. Czech Coal o počeradskou elektrárnu, která spaluje právě mostecké uhlí, usiluje dlouhodobě. Doposud se však s ČEZ nikdy nedohodl.

Zatím není Czech Coal schopen ani rozvíjet projekt výstavby vlastní elektrárny, protože energetici tvrdí, že kolem mosteckých dolů chybí kapacita, aby mohl být další zdroj připojen do soustavy. Tu má rezervovanou ČEZ pro výstavbu svých elektráren, a drží tak Czech Coal v šachu.

Pondělní jednání, které mohlo znamenat zlom ve vztazích, však už bylo poznamenáno blížící se razií komisařů, o které měly obě strany echo. Teď jsou jejich vztahy opět na bodu mrazu.

"Dohoda nikdy nebyla tak blízko, jak je prezentováno. Patrně i na základě balonků vypouštěných druhou stranou," uvedl včera pro MF DNES šéf ČEZ Martin Roman.

Spolupracuje s Komisí také energetická EnBW?

Rozladění předsedy představenstva nejvýznamnější české firmy se není co divit. V kancelářích ČEZ stále úřadují kontroloři Evropské komise, podle některých odhadů tam mohou být i týdny, a pokud něco naleznou, hrozí firmě pokuta až deset procent z jejího celkového ročního obratu.

Jde o miliardy korun a odpůrci Martina Romana mohou kauzy využít k vyvolání tlaku na jeho odvolání. Dalo by se tak dovodit, že si Czech Coal s Tykačem v zádech vlastní stížností uzavřel cestu k dobrému obchodu. Tak jednoduchá však situace být nemusí.

Podle informací MF DNES není vyloučeno, že s bruselským antimonopolním úřadem začal spolupracovat i někdo z dalších velkých energetických hráčů, kteří se na vyšetřovaném obchodu mohli podílet.

V branži se hovoří hlavně o německé EnBW, která vlastní část Pražské teplárenské. Podle nepotvrzeného schématu připravované série obchodů ČEZ a EPH měla EnBW z teplárny odejít a výměnou za to získat největší vliv v Pražské energetice. Teplárnu by měl naopak ovládnout čtvrtý z účastníků energetického "Kulového blesku" – francouzská Dalkia.

Smlouva o přerozdělení energetického trhu v Česku je však údajně tak na hraně a zavání kartelem, že se jeden z účastníků raději s Evropskou komisí rozhodl sám spolupracovat.

Komise obvykle v takovém případě dává za spolupráci slevu nebo danou firmu za kartel nepostihne vůbec. EnBW spolupráci s komisí odmítá. "O situaci jsme se dozvěděli z médií a nikdy jsme do případu nebyli zapojeni," uvedla včera firma.

Jak může spor dopadnout? Pokud by Czech Coal a ČEZ byly ochotny přes osobní antipatie mezi Romanem a Pudilem pokračovat v jednání, mohly by obě strany profitovat. Czech Coal minimálně povolením připojit vlastní elektrárnu do sítě nebo i ziskem Počerad. Tím by ČEZ mohl komisi ukázat vstřícnost a vyváznout bez pokuty.

Graf Czech Coal a ČEZ

, ,