Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé dávky vědomě příliš nezneužívají. Stát podvodníky honí zbytečně

  3:27aktualizováno  3:27
Třicet tisíc lidí dostalo od státu dávky, na které neměli nárok. V drtivé většině však způsobili škodu neúmyslně. Jen pozdě nahlásili, že už na dávku nemají nárok, a pak ji vrátili. Jde zhruba o 140 milionů korun ročně. Větší úspory než honba za "zneužívači" by přineslo omezení porodného či snížení podpory v nezaměstnanosti.

Fronta na sociální dávky. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Přeplatek zjistíme v případě, kdy klient něco nahlásí. Například maminka pozdě oznámí, že nastoupila na mateřskou, a přitom pobírá rodičovský příspěvek na starší dítě," říká Libuše Skupinová z plzeňského krajského úřadu práce. Povolená je přitom jen jedna dávka na nejmladší dítě v rodině.

Snadno tak za pouhý měsíc dluží úřadu práce více než pět tisíc korun, což by při úmyslném jednání už byl trestný čin. Zpravidla jde o nevědomost a na případy se přijde v okamžiku, kdy se matka dostaví s žádostí o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Bez zlého úmyslu se obejdou také případy u příspěvků na bydlení. Jakmile příjemce dostane vratku za elektřinu či vodu a náklady na bydlení mu tak zpětně klesnou, může ztratit na příspěvek nárok a musí ho vrátit. Jednou za čtvrtletí si pracovníci úřadu vyžádají od elektrárenských či vodárenských společností informace o přeplatcích a spárují je s doklady od klientů.

Hon na zneužívače rodičáků se nevyplatí

Podvodníci se najdou, ale jde spíš o výjimky. Podvádí se například při vykazování posuzovaných příjmů. "Chodíme do firem na základě tipů od našich kolegů, co přijdou do styku s klienty. Tam si necháme předložit mzdové listy konkrétních lidí," říká Jiří Andrle, kontrolor litoměřického úřadu práce. Lidé podle něj zkoušejí úřad doběhnout, někdy dokonce falšují potvrzení o výši příjmů včetně razítka. "Pokud doklad působí nevěrohodně nebo je na něm vidět přepisování, oslovíme konkrétní firmu," potvrzuje Skupinová.

Chodí se také kontrolovat do školek, zda maminka nepobírá rodičák a dítě současně neodkládá do zařízení na více než předepsaný počet dní. To se však týká jen těch, kterým rodičák dobíhá "postaru". Podle nových pravidel dítě starší dvou let může chodit do školky neomezeně a úřadům se kontroly nevyplatí.

Některé věci ověřit stoprocentně nelze, například příjem domácnosti. Na obci v evidenci obyvatel lze zjistit, kdo má v domácnosti hlášen trvalý pobyt. Pokud v domácnosti žije ve skutečnosti víc lidí s příjmem, na výši dávky to nebude mít vliv.

Šetřit by se mělo zpřísněním podmínek pro dávku

Vláda si dala boj proti zneužívání dávek dokonce do programového prohlášení. Mělo se týkat zejména dávek v hmotné nouzi, na kterých se vyplatí pět miliard korun (2011). Ministr práce Jaromír Drábek s touto rétorikou prosadil kartu sociálních systémů, kterou spravuje Česká spořitelna. I nadále však přes ni půjde peníze zneužívat a nakupovat alkohol a cigarety. Další projekt s nejasným efektem na kontrolu dávek pro zdravotně postižené ministerstvo práce chystá a chce ho rovnou zadat IBM.

Zneužívání dávek pro dlouhodobě nezaměstnané má zase zabránit povinná docházka nezaměstnaných na pošty nebo veřejná služba - tedy bezplatná práce pro veřejně prospěšné účely. Těmito kroky se však uspoří desítky milionů korun, vedlejším efektem je znechucení poctivé většiny, která dávky nezneužívá.

Nejvíc se tak na sociálních dávkách ušetří nikoliv nákladnými kontrolami, ale zpřísněním podmínek pro dávku. Meziročně se omezením okruhu příjemců porodného či sociálního příplatku ušetřily čtyři miliardy korun.

Autor:Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Exekuce v 15 letech? České děti se neváhají zadlužovat a lichva u nás bují

ilustrační snímek

Děti kopírují chování rodičů. A tak mnohým dělá potíže i hospodaření s penězi. Zkušenost mají i s dluhy. Z domova...

Česká ekonomika na konci roku dál rostla, HDP loni stoupl o 4,5 procenta

(Ilustrační snímek)

Meziroční růst české ekonomiky ve 4. čtvrtletí roku 2017 zrychlil na 5,1 procenta z pěti procent v předchozím...

Trh se zájezdy pro starší cestovatele roste, objevují i exotické destinace

Ilustrační snímek

Klienti starší 55 let bývali pro cestovní kanceláře z nouze ctnost. Vykrývali méně lukrativní části sezony, zájezdy pro...

Najdete na iDNES.cz