Lidé dávky vědomě příliš nezneužívají. Stát podvodníky honí zbytečně

  3:27aktualizováno  3:27
Třicet tisíc lidí dostalo od státu dávky, na které neměli nárok. V drtivé většině však způsobili škodu neúmyslně. Jen pozdě nahlásili, že už na dávku nemají nárok, a pak ji vrátili. Jde zhruba o 140 milionů korun ročně. Větší úspory než honba za "zneužívači" by přineslo omezení porodného či snížení podpory v nezaměstnanosti.

Fronta na sociální dávky. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Přeplatek zjistíme v případě, kdy klient něco nahlásí. Například maminka pozdě oznámí, že nastoupila na mateřskou, a přitom pobírá rodičovský příspěvek na starší dítě," říká Libuše Skupinová z plzeňského krajského úřadu práce. Povolená je přitom jen jedna dávka na nejmladší dítě v rodině.

Snadno tak za pouhý měsíc dluží úřadu práce více než pět tisíc korun, což by při úmyslném jednání už byl trestný čin. Zpravidla jde o nevědomost a na případy se přijde v okamžiku, kdy se matka dostaví s žádostí o rodičovský příspěvek na druhé dítě.

Bez zlého úmyslu se obejdou také případy u příspěvků na bydlení. Jakmile příjemce dostane vratku za elektřinu či vodu a náklady na bydlení mu tak zpětně klesnou, může ztratit na příspěvek nárok a musí ho vrátit. Jednou za čtvrtletí si pracovníci úřadu vyžádají od elektrárenských či vodárenských společností informace o přeplatcích a spárují je s doklady od klientů.

Hon na zneužívače rodičáků se nevyplatí

Podvodníci se najdou, ale jde spíš o výjimky. Podvádí se například při vykazování posuzovaných příjmů. "Chodíme do firem na základě tipů od našich kolegů, co přijdou do styku s klienty. Tam si necháme předložit mzdové listy konkrétních lidí," říká Jiří Andrle, kontrolor litoměřického úřadu práce. Lidé podle něj zkoušejí úřad doběhnout, někdy dokonce falšují potvrzení o výši příjmů včetně razítka. "Pokud doklad působí nevěrohodně nebo je na něm vidět přepisování, oslovíme konkrétní firmu," potvrzuje Skupinová.

Chodí se také kontrolovat do školek, zda maminka nepobírá rodičák a dítě současně neodkládá do zařízení na více než předepsaný počet dní. To se však týká jen těch, kterým rodičák dobíhá "postaru". Podle nových pravidel dítě starší dvou let může chodit do školky neomezeně a úřadům se kontroly nevyplatí.

Některé věci ověřit stoprocentně nelze, například příjem domácnosti. Na obci v evidenci obyvatel lze zjistit, kdo má v domácnosti hlášen trvalý pobyt. Pokud v domácnosti žije ve skutečnosti víc lidí s příjmem, na výši dávky to nebude mít vliv.

Šetřit by se mělo zpřísněním podmínek pro dávku

Vláda si dala boj proti zneužívání dávek dokonce do programového prohlášení. Mělo se týkat zejména dávek v hmotné nouzi, na kterých se vyplatí pět miliard korun (2011). Ministr práce Jaromír Drábek s touto rétorikou prosadil kartu sociálních systémů, kterou spravuje Česká spořitelna. I nadále však přes ni půjde peníze zneužívat a nakupovat alkohol a cigarety. Další projekt s nejasným efektem na kontrolu dávek pro zdravotně postižené ministerstvo práce chystá a chce ho rovnou zadat IBM.

Zneužívání dávek pro dlouhodobě nezaměstnané má zase zabránit povinná docházka nezaměstnaných na pošty nebo veřejná služba - tedy bezplatná práce pro veřejně prospěšné účely. Těmito kroky se však uspoří desítky milionů korun, vedlejším efektem je znechucení poctivé většiny, která dávky nezneužívá.

Nejvíc se tak na sociálních dávkách ušetří nikoliv nákladnými kontrolami, ale zpřísněním podmínek pro dávku. Meziročně se omezením okruhu příjemců porodného či sociálního příplatku ušetřily čtyři miliardy korun.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Síťka na vaše pomelo s plastovým úchytem. Přece nebudete riskovat, že vám...

Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak...

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...Najdete na iDNES.cz