Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zní to jako pohádka. Mzdy v Moravskoslezském kraji letěly nahoru

  18:42aktualizováno  18:42
Leckdo tomu neuvěří, někdo možná mimoděk prohodí poněkud jadrnější slovo. Ale statistici v tom mají jasno - Moravskoslezský kraj paří v růstu mezd za třetí čtvrtletí letošního roku mezi republikové premianty. Meziročně se zvýšily o 3,1 procenta, což znamená, že se průměrná mzda vyšplhala na 22 668 korun. To je o 692 korun více, než bylo ve stejném období minulého roku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Morava se nám trochu utrhla," říká s mírnou nadsázkou Dalibor Holý z Českého statistického úřadu. "Na čelních místech tabulky růstu platů se umístily především moravské kraje. Je to dáno hlavně tím, jaké obory v jednotlivých regionech převažují," dodal pracovník ČSÚ.

Na rychlost růstu platů v Moravskoslezském kraji se mohou lidé žijící v Praze dívat s trochou závisti. Tamní platy totiž v meziročním srovnání nerostly, ale klesly. Kraj ale stále zaostává za průměrnými platy jak v Praze, tak v celostátním měřítku.

Více o navýšení mezd v zemi

Ve výsledku ale zpráva o růstu mezd zase tak radostná není. Hned z několika důvodů. Tím prvním je, že většinu z částky, o kterou se mzdy zvýšily, pohltila inflace, tou druhou pak fakt, že na průměrnou mzdu většina lidí pracujících v Moravskoslezském kraji ani zdaleka nedosáhne. Medián, tedy číslo, jakou mzdu za svou práci dostává největší počet lidí v regionu, je o několik tisíc korun níže.

"Já jsem rád, když si domů donesu čtrnáct tisíc čistého. A plat se mi nepohnul už dobrých pět let," komentuje svůj pohled na růst mezd šestatřicetiletý Jiří pracující jako soustružník v jedné ze soukromých firem.

Mzdy táhnou velké firmy s odbory

Mzdy v Moravskoslezském kraji táhnou nahoru hlavně velké firmy, ve kterých fungují odbory. Například ve společnosti ArcelorMittal Ostrava se během devíti měsíců letošního roku zvýšila o téměř dva tisíce korun. "Průměrný výdělek v ArcelorMittal Ostrava za rok 2010 činil 30 816 korun, za prvních devět měsíců letošního roku je to 32 612 korun," řekla tisková mluvčí firmy Věra Breiová.

Zvedla se od loňského prosince vaše mzda?

celkem hlasů: 898

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

Zůstal jsem na stejné hodnotě 386
Naopak, ještě mi peníze sebrali 234
Ano, ale v peněžence jsem to ani nezaznamenal 157
Ano, zvýšení bylo citelné 121

Druhou stranou mince vysokých platů ve společnosti ArcelorMittal Ostrava je plánované propouštění, při němž by o práci mělo přijít deset procent zaměstnanců.

"Díky kolektivní smlouvě se platy skutečně zvýšily, v tom si u nás asi nikdo nemůže stěžovat, ale hodně lidí je teď nervózních, jestli o práci nepřijde," řekl MF DNES jeden ze zaměstnanců společnosti, který si nepřál být jmenován.

Platy v OKD zvedne vánoční příplatek

Mzdy výrazně vzrostly i v dalších firmách, jako je například OKD. "Průměrná měsíční mzda v roce 2010 byla 32 878 korun, průměrný měsíční výdělek za prvních deset měsíců letošního roku dosáhl 33 482 korun," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol. "Celková průměrná mzda se ještě zvýší po vyplacení vánočního příplatku podle kolektivní smlouvy, který činí šestnáctinásobek průměrného denního výdělku, což ji ještě zvýší," dodal mluvčí.

Oproti dřívějším letům jsou výpočty průměrné mzdy přesnější, neboť se začaly zjišťovat podle místa pracoviště, ne podle sídla zaměstnavatele. Jste spokojeni se svou mzdou, nebo by to mohlo být lepší?
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Omezení hypoték Čechy neomezuje. Lidé si půjčují jinde

(Ilustrační snímek)

Česká národní banka před rokem omezila poskytování hypoték, a klienti komerčních bank tak bez větších problémů dosáhnou...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz