Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Vláda krotí byznys s pohonnými hmotami. Kauce bude dvacet milionů

  • 27
Vláda udělala první krok k omezení nelegálních obchodů s benzinem a naftou. Byznys podmínila zavedením dvacetimilionové kauce, kterou tvrdě kritizují zástupci benzinek. Ze hry půjdou malé firmy. Stát si slibuje konec daňových úniků při obchodování přes účelově založené firmy.

Přes takzvané bílé koně státu unikají miliardy korun ročně na daních. "Návrh reaguje na skutečnost, že stát na podvodech s pohonnými hmotami přichází o pět až osm miliard korun ročně," uvedl poslanec Jiří Rusnok (LIDEM). Ten je jedním ze skupiny poslanců předkládajících tento návrh.

Jak unikají daně

Případy daňových úniků pohonných hmot:

1. Nepřiznání daňové povinnosti na DPH z titulu pořízení PHM (pohonných hmot) z jiného státu u prvního subjektu v řetězci.

2. Nepřiznání, resp. nezaplacení daňové povinnosti na DPH z titulu prodeje PHM v tuzemsku (PHM nakoupené v jiném státě) u prvního subjektu v řetězci.

3. Zkrácení daňové povinnosti na DPH z titulu prodeje PHM v tuzemsku (PHM nakoupené v jiném státě) u prvního subjektu v řetězci formou fiktivního nákupu zboží a jeho následného dodání do jiného státu.

Zdroj: MF, MPO

Norma například stanoví, že obchodníci budou muset pro získání licence složit kauci dvacet milionů korun.

"Cílem předloženého návrhu je předcházení daňovým únikům, a to krácení DPH při nákupu pohonných hmot. Společným znakem těchto deliktů je obchodování prostřednictvím účelově založených obchodních společností, které jsou v obchodech zapojeny pouhých několik měsíců či týdnů a poté jsou nahrazeny jinými," dodal Rusnok.

Právě vzniku účelově založených společností má kauce zabránit. Bude sloužit jako trvalá jistina na případné daňové nedoplatky nebo pokuty. Obchodník o ni bude moci přijít, pokud se zúčastní daňového podvodu. Kauci podle návrhu nebude nutné skládat podle předlohy v hotovosti, ale bude moct být poskytnuta ve formě bankovní garance.

Kauce je vysoká, namítají benzinky

Navrhovanou výši kauce kritizuje Společenství čerpacích stanic (SČS). Podle něj je sice záměr státu omezit daňové úniky správný, dvacetimilionová kauce však může být likvidační pro kapitálově slabší podniky. Právě ty se podle společenství často snažily odolat nabídkám nelegálně prodávaného zboží a očekávaly, že stát zjedná na trhu pořádek.

"Stát místo toho, aby postihl podvodníky, podpoří takto vysokou kaucí likvidaci právě těchto malých a poctivých prodejců. Ti pak své místo na trhu přepustí buď velkým firmám nebo firmám, které právě zbohatly na obchodování s nezdaněným zbožím a kauce jim nebude činit problém," vysvětluje výhrady předseda představenstva SČS Ivan Indráček. Rozumná hranice by podle něj byla deset milionů korun.

Schémata daňových úniků

Obchodníci podle navrženého zákona budou muset prokázat svou beztrestnost a bezdlužnost. Distribuce pohonných hmot bude podle předlohy koncesovaná živnost. Zápis obchodníka do registru distributorů už nebude automatický; celní úřad bude v řízení posuzovat, zda splnil zákonné podmínky. Úřad bude mít také pravomoc registraci zrušit.

Novelu představili koncem loňského roku ministři průmyslu a obchodu a financí Martin Kuba (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Aby mohla být projednána co nejrychleji, podala ji skupina poslanců ODS, TOP 09 a LIDEM.

,