Způsob náhrady škody určí půjčovna šatů

Jolana Jirovská z Prahy vypůjčila své dceři šaty pro družičku.
Jolana Jirovská z Prahy vypůjčila své dceři šaty pro družičku. Při svatbě se šaty na přední části sukně poškodily a půjčovna po paní Jirovské požaduje náhradu škody. Vzhledem k nedostupnosti materiálu a obtížnosti opravit pouze poškozený díl sukně bude podle vyjádření majitele půjčovny nutné nahradit celou sukni. Cena opravy byla stanovena přibližně na 1500 korun, přičemž pořizovací cena celých šatů byla 5000 korun. Paní Jirovská chce vědět, jak se stanoví zůstatková cena šatů. Zajímalo ji také, zda je možné, aby opravu zajistila sama.

Zůstatková cena věci vychází z pořizovací ceny, snížené o takzvanou amortizaci. Ta se stanoví zejména podle stáří věci a jejího opotřebení. Náhrada způsobené škody se podle občanského zákoníku hradí v penězích. Požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu. Právo zvolit způsob náhrady škody tedy nemá paní Jirovská, ale půjčovna šatů. V daném případě bude záležet na tom, zda půjčovna bude s návrhem paní Jirovské na zajištění opravy šatů souhlasit, či ne.

Občanský zákoník, § 442, odst. 1 a 2:

1) Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).
2) Škoda se hradí v penězích; požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu.