Zubaři: lékaři, kterým se platí nejčastěji

I když se člověk o své zuby stará a pravidelně je ukazuje svému zubaři, čas od času musí v ordinaci vytáhnout peněženku z kapsy.
I když se člověk o své zuby stará a pravidelně je ukazuje svému zubaři, čas od času musí v ordinaci vytáhnout peněženku z kapsy. Pojišťovny proplácejí zubařům přesně stanovené úkony a materiály zcela striktně je ve zdravotním řádu také stanoveno, v jakých časových lhůtách má pacient na určité ošetření nárok. Kdo chce něco navíc, připlácí.

V zásadě pacient neplatí preventivní prohlídky, rentgeny, trhání zubů, plomby ze standardních materiálů, chirurgické zákroky a vybrané protetické práce, jako je například zhotovení pevné zubní náhrady. Ze zákona má totiž každý nárok na funkční ošetření chrupu. Výjimkou je pouze návštěva takového zubaře, který nemá smlouvu s pojišťovnou. Tam platí pacient všechno, práci i materiál. U ostatních zubařů, kterých je většina, se vlastně připlácí jen za krásu, například za provizorní zubní protézu. Pacient má na vybranou - bud' překlene období do nasazení zubní protézy, hrazené pojišťovnou, jako bezzubka, nebo si nechá do pusy nasadit provizorní protézu, kterou však musí zaplatit. Podobné je to s plombami komu stačí pojišťovnou hrazená výplň, nezatíží jeho rozpočet návštěva zubaře vůbec, kdo zvolí jinou, musí za ni zaplatit. Kolik? Obvykle má pacient na vybranou z několika variant. "Povinností zubaře je seznámit předem pacienta s tím, jaké má možnosti a kolik by ošetření stálo - záleží na něm, co si vybere," říká Renata Machytková, zubní lékařka z Prahy. Například bílá plomba z pojišťovnou nehrazeného materiálu může stát dvě stě nebo i pět set korun. Výše platby totiž nezávisí jen na ceně materiálu, ale i na dalších nákladech ordinace. Každý zubař musí podle ministerstvem financí pevně stanovených vzorců udělat ekonomickou kalkulaci, která je podkladem pro vybírané doplatky od pacientů. "Jsou v ní obsaženy náklady za provoz ordinace, které se pak promítají do plateb," vysvětluje Renata Machytková. U zubaře, který neplatí žádné nájemné, protože má ordinaci ve vlastním domě a v ní dávno zaplacené zubařské křeslo, by měla být plomba levnější než u jiného, který platí drahý pronájem ordinace v centru města a splácí leasing zařízení. Proto je dobré se předem na ceny výkonů zubaře zeptat, a pokud se zdají vysoké, poptat se jinde. Platí se hotově a často i platební kartou, pacient pak dostane o doplatku doklad. Výdaje u zubaře je možné také pojistit - tento program zatím nabízí pouze Česká pojišťovna Zdraví. "Cena pojistného závisí na rozsahu pojištění a spoluúčasti pacienta, ten se nemusí na nákladech podílet vůbec, nebo třeba třiceti procenty," vysvětluje manažer pojišťovny Petr Starosta. Například třicetiletý muž zaplatí ročně za pojištění 1168 korun, stejně stará žena o sto korun více. Pacient zaplatí lékaři v ordinaci hotově a doklad pošle pojišťovně, která mu náklady uhradí. Pro návštěvu u zubaře není podstatné, u jaké pojišťovny je klient pojištěn, pro všechny platí pro proplácení materiálů a výkonů stejný předpis. Zatím se jen hovoří o tom, že by měli navíc připlácet také pacienti, kteří na prohlídky nechodí a zubaře vyhledávají, jen když nemohou už bolestí vydržet. "Přivítali bychom to, protože ošetřit takové pacienty trvá pak hrozně dlouho, ostatní kvůli nim musí čekat a i my se zdržujeme," říká Renata Machytková.

Kolik zhruba zaplatíte u zubaře?

Má smlouvu Nemá smlouvu
s pojišťovnou s pojišťovnou

Vstupní prohlídka 0 300 - 500
Nadstandardní bílá plomba 200 - 500 700 -1000
Jednoduché vytržení zubu 0 600 - 900
Metalokeramická korunka 1700 - 2000 3000 - 4500
Odstranění zubního kamene 0* 500

Pozn. * jednou ročně

Co se obvykle platí

* oprava prasklé zubní protézy
* bílá plomba ze speciálního, tzv., fotokompozitního materiálu (u lidí starších 18 let)
* provizorní můstek z laboratoře
* keramické korunky
* rovnátka (do 18 let se na ně obvykle připlácí, u starších se platí celá rovnátka)

Co se obvykle neplatí

* celková náhrada chrupu (jednou za tři roky)
* korunka z levného kovu (jednou za pět let)
* plomba z tzv. nedozovaného amalgámu
* pryskyřičná korunka (jednou za dva roky)
* dvě preventivní prohlídky ročně
* odstranění zubního kamene (jednou ročně)
* instruktáž o zubní hygieně (jednou ročně)