Zubr boduje na Blízkém východě nebo v Kolumbii

  8:36aktualizováno  8:36
Přerovské pivo Zubr možná nechutná štamgastům v sousední Olomouci, zato si na něm pochutnají lidé až ve střední Asii nebo na Blízkém východě. Pivovar totiž vyváží svůj zlatavý mok až do zemí, jako jsou Turkmenistán nebo Izrael. Zubr pijí ale lidé také v Kolumbii či ve Finsku a Švédsku.
Pivo - (c) profimedia.cz/corbis

Pivo - (c) profimedia.cz/corbis - Pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Kolumbie je pro nás nový trh. Jestli to bude jen jednorázová akce, ukáže až budoucnost," tvrdí ředitel pivovaru Zubr Pavel Svoboda. Do exotických zemí vyváží pivovar jen nepatrný podíl své produkce, většinou jde o objem do deseti procent a podnik sám nemusí pro svou propagaci mnoho udělat. Objednávky totiž přicházejí samy.

Většina exportu pivovaru míří do zemí Evropské unie, kde se přerovští pivovarníci snaží prosadit mnohem systematičtěji. "Například pro Slovinsko, kam prodáváme deset procent z množství určeného pro export, máme speciálního pracovníka," prozradil ředitel Svoboda.

Pivovar Zubr loni vyvezl 35 tisíc hektolitrů piva, z toho nejvíce na Slovensko, kam putovalo 45 procent z celého exportu. "Objem mířící do této země se téměř zdvojnásobil," podotkl Svoboda. Zubr však velké množství piva vyváží také do Maďarska a Polska.

Pivovar vloni vystavil 282 tisíc hektolitrů piva a utržil za ně 469 milionů korun, což je o 38 procent více než v předchozím roce. Svůj vliv na to má ale fakt, že Zubr zajišťuje export také pro pivovary Holba a Litovel, které patří do stejné pivovarnické skupiny.

Zatímco spotřeba desetistupňového piva z Přerova klesá, jedenáctistupňové pivo Gold a dvanáctka Premium jsou stále populárnější. Stejně tak nealkoholické pivo Free, kterého se loni prodalo dvojnásobně více.

Díky úspěšnému hospodaření si pivovar mohl dovolit také rozsáhlou rekonstrukci za 300 milionů korun. Modernizace podniku trvá už pět let a letos skončí posledními úpravami.

Zubru patří podle velikosti produkce 14. pozice mezi třiapadesáti českými pivovary. Přerovský pivovar je součástí 4. největší pivovarnické skupiny s výstavem necelého milionu hektolitrů piva ročně.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Češi se přestali zlepšovat ve schopnosti splácet dluhy

Ilustrační snímek

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci...Najdete na iDNES.cz