Zůstane Ládin bez peněz?

  • 1
Američané a s nimi i další země chtějí zablokovat pachatelům nedávných atentátů v USA přístup k jejich penězům v bankách. Podezřelé finanční transakce by také mohly vyšetřovatele přivést na stopu těch, kdo stáli v pozadí celé tragédie, a možná dokonce po útocích vydělali na akciových trzích. Jedním z nejvíce podezřelých je světový terorista číslo jedna Usáma bin Ládin.

Právě jeho bude podle odborníků od peněz velmi těžké odstavit. A to přesto, že Bush již podepsal zmrazení aktiv 27 kont, která by s Ládinem mohla mít něco společného.

Ládinovi lidé totiž spoléhají především na peníze v hotovosti, které převážejí ve svých zavazadlech. A to v malých množstvích, které nevzbuzují podezření ani v okamžiku prohlídky.

Nežijí nijak nákladným životem, ubytovávají se v levných hotelích, neutrácejí závratné sumy peněz. Při některých akcích se skupiny teroristů finančně "zásobovaly" samy: například drobnými kriminálními přestupky, jako je používání falešných karet nebo defraudace. Žádné stopy, které by od nich vedly k šéfům, se tak zatím nedaří najít.

VŠECHNY SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A ON-LINE REPORTÁŽE

ZPRÁVY ON-LINE středa 26. září

Někteří odborníci potvrzují, že sledování finančních záznamů a pohybů na kontech používané při vyšetřování daňových úniků a defraudací může proto mít tentokrát pouze omezené výsledky.

Vyšetřování navíc může narazit na některé předpisy. V mnoha zemích požadují zákony, aby banky samy informovaly policii o podezřelých kontech. Ale ve dvou významných centrech bankovnictví, tedy v Británii a ve Švýcarsku, může policie získat detaily pouze na vyžádání a pouze o konkrétním kontě.

"Nemohou jen tak nazdařbůh prohledávat kompletní bankovní záznamy a doufat, že na něco podezřelého narazí," potvrdil pro Financial Times jeden ze specialistů na boj s praním špinavých peněz.

Usáma bin Ládin je považován za multimilionáře. Okolo jeho osoby však panuje spousta mýtů a nejasností. Některé zdroje dokonce uvádějí, že zdaleka není tím, kdo financuje útoky teroristů z vlastní kapsy, protože po zablokování kont v v Saúdské Arábii a v Súdánu je již několik let na pokraji krachu. O výši jeho majetku se jen spekuluje. Odhady se pohybují mezi několika miliony až třemi sty miliony dolarů.

Ví se, že Ládin je jedním z potomků bohatého saúdskoarabského stavitele. Avšak nikdo netuší, kolik přesně zdědil, protože se s ním rodina poté, co začal hlásat extremistické názory, rozešla ve zlém. Dědictví mu posloužilo jen na začátku, své nynější aktivity financuje Ládin z jiných zdrojů.

Po svém odchodu do Súdánu tam koupil několik stavebních a zemědělských firem a výstavbou silnic, mostů a mešit vydělal velké peníze. Ty dále investoval do nemovitostí, námořní dopravy, půjčovny letadel a dalších aktivit. Má například i podíly v diamantových dolech v Jižní Africe. Koupil lesy v Turecku, skupuje i akcie významných bank.

I ze Súdánu však musel Ládin uprchnout a i zde mu byla zmrazena část jeho kont. Nakonec odešel do Afghánistánu, kde bojoval proti Sovětům. Pro své organizační schopnosti se stal právě on tím, přes koho posílali své příspěvky afghánským bojovníkům muslimové z celého světa.

Někteří mu zase posílali peníze ne ze sympatií, ale jako výpalné, aby se Ládinovy teroristické útoky nedotkly jejich byznysu. Část této pomoci posloužila Ládinovi i pro jeho vlastní cíle. Zvláště poté, co se rozešel se svými dřívějším spojenci - Američany a vyhlásil jim boj na život a na smrt.