Zvíře v bytě: počítejte s časem i penězi

  • 3
Když si rodina kupuje novou myčku či televizi, většinou předem zjišťuje všechny dostupné údaje a neváhá obětovat čas na poradu s odborníkem. Ale pokud pořizuje do domácnosti zvíře, dost často má informace úplně nedostatečné.

Zvíře je veliká radost a kamarád. Ale také překousaná telefonní šňůra, zničené boty, loužičky na koberci a větší či menší finanční výdaje. Pokud s tím vším člověk nepočítá, nastávají problémy.

"Lidé jsou zaskočeni náklady i rozsahem péče, špatně se s tím vyrovnávají a výsledkem je nespokojený majitel a nešťastné zvíře. Rozhodnutí pořídit si například psa by mělo proto být záležitostí celé rodiny," říká mluvčí Českomoravské kynologické unie Alena Tichá.

Přijít téměř zadarmo ke kočičce nebo pejskovi není problém útulky opuštěných zvířat jich nabízejí nespočet obvykle jen za cenu očkování. Cena nově narozených "kupovaných" zvířat závisí nejen na tom, jak jsou vzácná, podepisuje se na ní také rodokmen zvířete a módní vlivy.

Kočka s průkazem původu stojí od tří tisíc korun, za vzácnou bengálskou, která vypadá jako malý tygr, je třeba zaplatit dvacet pět tisíc korun i více. Ceny štěňat se pohybují od pár set korun v případě nečistokrevných psů až po desetitisíce u moderních plemen, jako jsou například jorkširáčci.

Ovšem koupí výdaje zdaleka nekončí. "Něco je třeba obstarat již před příchodem zvířete do rodiny, třeba misky na žrádlo či přepravku na převážení," doplňuje chovatelka koček Milena Řezníčková.

Další položkou je jídlo. Někteří ji řeší po svém: "Náš jezevčík žere hlavně zbytky, takže žádné zvláštní výdaje s jeho stravováním nemáme," říká Helena Grundmanová z Chocně. Zvěrolékaři však upozorňují: lidská strava není pro psy to pravé. "Občas se takové jídlo snese, ale nemělo by být pravidlem," říká veterinář Roman Skala.

Zvěrolékaři doporučují speciální granule či konzervy. Například pro jezevčíka vychází podle Zbyňka Semeráda ze Státní veterinární správy optimální strava na dvacet korun denně. A pokud zvíře onemocní nebo se zraní, musí jeho majitel počítat s výdaji v řádu stovek, ale mnohdy i tisíců korun.

A i když psa nebo kočku žádná nemoc netrápí, je nutné nechat je každoročně přeočkovat zhruba za 150 až 300 korun. Platí se vše - vyšetření, léky i akutní zásahy či operace. Například kapičky do očí či uší mohou stát čtyřicet, ale i tři sta korun. "Záleží na jejich typu, účinnosti, ale i na ordinaci, která je vydá," říká Roman Skala.

Kolik korun za ně ročně zaplatíte?

Položka Pes Kočka
Strava 9125 2555
Očkování 300 300
Hygiena 650 1350
Celkem 10075 4205
Poznámka: Náklady jsou orientační, mohou se lišit v závislosti na typu stravy či zdravotním stavu zvířete; u obou zvířat zahrnuje hygiena odčervení a odblešení, u psa navíc šampon, u kočky navíc kočkolit  
Ortopedická operace psa může stát i několik tisíc korun. Ve velkých městech, zejména v Praze bývají služby veterináře o něco dražší než na venkově. Zvěrolékaři proto radí: před každým vyšetřením a zákrokem se ptejte na cenu.

Přitom něco jako lidské zdravotní pojištění pro zvířata k mání není. "Psa lze pojistit v rámci domácnosti proti odcizení či například utonutí při povodni nebo v rámci zemědělského pojištění pro případ uhynutí. Za 372 korun ročně je možné sjednat pojistku odpovědnosti pro případ, že by pes například někoho pokousal," říká Dagmar Koucká z České pojišťovny.

Na peníze méně náročný je chov morčat, potkanů, křečků, králíků, želv či rybiček. I v jejich případě je však třeba počítat většinou s několika stokorunami ročně.