Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvýšíme bezpečnost internetu, slíbily banky

  17:19aktualizováno  17:19
Internetové bankovnictví je pohodlné. Přístup ke svým penězům má člověk kdykoli - bohužel nejen on. Přes internetové bankovnictví zloději tento týden vykradli účty klientů Komerční banky, potíže zaznamenala i Česká spořitelna. Banky ujistily, že ochranu zlepší.
K poslání peněz přes internet bude třeba i mobil.

K poslání peněz přes internet bude třeba i mobil.

Komerční banka ve středu přiznala, že pachatelé připravili deset jejích klientů o peníze z kont. Podle banky ale nebyly narušeny vnitřní systémy, podvodníci zneužili nástroje internetového bankovnictví na osobních počítačích klientů. - více zde

K ochraně kont banky využívají vedle standardní ochrany heslem i jednorázové SMS klíče nebo přihlašování přes čipové karty s elektronickým certifikátem. Nejméně bezpečné je podle expertů zabezpečení pomocí tzv. "kvalifikovaných certifikátů".

Komerční banka z pátku na sobotu zavede nový způsob autorizace aktivních transakcí. Všichni uživatelé internetového bankovnictví, kteří používají k podepisování transakcí osobní certifikát v souboru, budou při provádění aktivních operací zadávat i autorizační SMS kód.

Jde v podstatě o jednorázové heslo, které bude uživateli zasláno prostřednictvím SMS, uvedla mluvčí banky Marie Petrovová.

Česká spořitelna nabízí několik variant zabezpečení internetového bankovnictví. Základním způsobem je klientské číslo a heslo v kombinaci s nastavením denního limitu a automatického zasílání informačních SMS zpráv po každém zadání aktivní transakce a při změně zůstatku.

"Plánujeme další doplnění bezpečnostních prvků, podrobnosti sdělíme v pondělí 28. srpna 2006," dodala Helena Matuszná z tiskového oddělení spořitelny.

Nejvyšší úroveň zabezpečení poskytuje podle ní digitální podpis prostřednictvím klientského certifikátu uloženého na čipové kartě. To však zpochybňuje počítačový odborník Jiří Nápravník. Některá technická zdokonalení mohou podle něj na první pohled vypadat jako dokonalá, ale skrývají v sobě novou slabinu.

"Mám na mysli digitální certifikát uložený na čipové kartě. Internetové bankovnictví doplněné o čipovou kartu je možné zneužít bez vědomí uživatele," prohlásil.

HVB Bank pro autentifikaci klientů nevyužívá certifikáty od žádné certifikační autority, ale zabezpečení prostřednictvím přenosného bezpečnostního klíče. Tento klíč ve formě kalkulačky generuje po zadání klientem zvoleného PIN v každém časovém okamžiku jedinečný bezpečnostní kód, který klient používá při vstupu a potvrzování aktivních transakcí.

Platnost takto vygenerovaného kódu je v řádu desítek sekund, takže možnost jeho zneužití je téměř nulová, tvrdí mluvčí banky Petra Kopecká. Banky připouštějí, že se se zneužitím osobních údajů v elektronickém bankovnictví setkávají. Proto doporučují lidem, aby více své údaje a přístupová hesla chránili. Samotných narušení bankovních systému je totiž velmi málo a ve valné většině případů jde právě o nedodržování bezpečnosti ze strany klientů, shodují se zástupci bank.

Lidé by měli například uchovávat osobní certifikáty na přenosném médiu a bezpečném místě, nastavit si v elektronickém bankovnictví vhodné limity pro jednotlivé transakce nebo si nastavit zasílání mailů a SMS zpráv s informacemi o platbách provedených z účtu nebo platební karty, radí klientům peněžní ústavy.

"Mnoho uživatelů si neuvědomuje hrozby, které jsou s internetovým bankovnictvím spojené. Většinou mají jen antivirovou ochranu, ale už ne ochranu proti špiónským programům a firewally', které by kontrolovaly nejen příchozí data, ale i data, která jdou z počítače ven," upozornil

zástupce antivirové firmy McAfee v ČR Vladimír Brož. Heslo i certifikát lze prý odposlechnout. Pokud to má někdo na harddisku, tak je to v podstatě veřejná informace, poznamenal.

Autoři: ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Uber chce v Praze rozvážet jídlo. Byznys zajímá i Amazon a Facebook

Uber Eats.

Firmy specializované na rozvoz jídla z restaurací si ve světě kolíkují svá teritoria. A některé z nich může zajímat i...

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Zákon o omezení hazardu je bezzubý, gambleři hrají dál téměř bez omezení

(Ilustrační snímek)

Nový zákon o regulaci hazardu ukládá od ledna spousty povinností. Jenže je bezzubý. Pololegální herny ho obcházejí...

Najdete na iDNES.cz