Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvyšovat DPH je nesmysl, varují odborníci vládu před hlasováním

  2:00aktualizováno  2:00
Poslanecká sněmovna bude opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. Nečasova vláda se tak snaží stůj co stůj udržet deficit státního rozpočtu na uzdě. Odborníci ale varují, že v současné ekonomické situaci je to krok vedle.
Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek

Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na schůzi, která začíná tento týden, bude Sněmovna hlasovat o růstu daně z příjmů nad sto tisíc korun, daně z převodu nemovitostí a zrušení některých daňových slev. Nejvíce peněz, až šestnáct miliard korun, má však podle plánů vlády přinést do státního rozpočtu další růst daně z přidané hodnoty (DPH).

Vláda se tak snaží pokračovat v omezování rozpočtových schodků. Chce dosáhnout lepšího hodnocení na finančních trzích a zajistit, aby nám svět i nadále levně půjčoval. "Budoucí prosperita státu souvisí s tím, jakou důvěru má stát u věřitelů," uvedl v neděli v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

Daň z přidané hodnoty naposled rostla v letošním roce, kdy se nižší sazba DPH zvedla z deseti na čtrnáct procent. Stát však nevybral tolik, kolik očekával, lidé začali na některých druzích zboží šetřit. Pro příští rok má vláda v plánu zvednout obě sazby, nižší i vyšší, vždy o jedno procento. Nižší sazba tak má být 15 procent, vyšší 21 procent. Mnozí ekonomové však vládní plány na růst sazeb DPH kritizují.

"Nyní je rozumnější zpomalit tempo snižování schodku a neprohlubovat tak zbytečně českou recesi a počkat se zvýšením DPH až na roky, kdy dojde k výraznému oživení české ekonomiky," míní například David Marek, ekonom Patria Finance.

Také prezident Václav Klaus poslancům v minulých dnech vícekrát vzkázal, že doufá, že ve Sněmovně zvítězí rozum a zodpovědnost.

A podobně to vidí i majitel Koh-i-noor holdingu Vlastislav Bříza. "Je to absolutní blbost, v tom musím souhlasit s Klausem. Lidé opravdu začínají mít hlouběji do kapsy. Před dvaceti lety se ještě byli schopni s vidinou lepšího zítřka uskromnit, teď už takovou náladu nemají, protože vidí, co všechno se tady stalo špatně," říká.

Určitou možnost ve vyšší DPH vidí Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. Ale i on je opatrný. "Jisté je, že při slabém růstu ekonomiky nelze očekávat, že se promítne zvýšení sazby daně do proporčně vyššího výběru. Nicméně poté, co by se ekonomika vrátila k růstu, představují podle mě poměrně vysoké sazby DPH dobrou cestu k naplnění rozpočtu," říká.

Ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar dodává, že když je česká ekonomika v recesi kvůli slabé poptávce domácností a firem a když jsme zároveň šestá nejméně zadlužená země v EU, je zvyšování DPH zbytečný krok.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

SZPI kontrolovala sýry dovezené z ciziny. Neprošel každý čtvrtý

Sýry.

Na základě nevyhovujících výsledků minulých kontrol uskutečnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) další...

Najdete na iDNES.cz