Zvyšovat DPH je nesmysl, varují odborníci vládu před hlasováním

  2:00aktualizováno  2:00
Poslanecká sněmovna bude opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. Nečasova vláda se tak snaží stůj co stůj udržet deficit státního rozpočtu na uzdě. Odborníci ale varují, že v současné ekonomické situaci je to krok vedle.
Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek

Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na schůzi, která začíná tento týden, bude Sněmovna hlasovat o růstu daně z příjmů nad sto tisíc korun, daně z převodu nemovitostí a zrušení některých daňových slev. Nejvíce peněz, až šestnáct miliard korun, má však podle plánů vlády přinést do státního rozpočtu další růst daně z přidané hodnoty (DPH).

Vláda se tak snaží pokračovat v omezování rozpočtových schodků. Chce dosáhnout lepšího hodnocení na finančních trzích a zajistit, aby nám svět i nadále levně půjčoval. "Budoucí prosperita státu souvisí s tím, jakou důvěru má stát u věřitelů," uvedl v neděli v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

Daň z přidané hodnoty naposled rostla v letošním roce, kdy se nižší sazba DPH zvedla z deseti na čtrnáct procent. Stát však nevybral tolik, kolik očekával, lidé začali na některých druzích zboží šetřit. Pro příští rok má vláda v plánu zvednout obě sazby, nižší i vyšší, vždy o jedno procento. Nižší sazba tak má být 15 procent, vyšší 21 procent. Mnozí ekonomové však vládní plány na růst sazeb DPH kritizují.

"Nyní je rozumnější zpomalit tempo snižování schodku a neprohlubovat tak zbytečně českou recesi a počkat se zvýšením DPH až na roky, kdy dojde k výraznému oživení české ekonomiky," míní například David Marek, ekonom Patria Finance.

Také prezident Václav Klaus poslancům v minulých dnech vícekrát vzkázal, že doufá, že ve Sněmovně zvítězí rozum a zodpovědnost.

A podobně to vidí i majitel Koh-i-noor holdingu Vlastislav Bříza. "Je to absolutní blbost, v tom musím souhlasit s Klausem. Lidé opravdu začínají mít hlouběji do kapsy. Před dvaceti lety se ještě byli schopni s vidinou lepšího zítřka uskromnit, teď už takovou náladu nemají, protože vidí, co všechno se tady stalo špatně," říká.

Určitou možnost ve vyšší DPH vidí Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. Ale i on je opatrný. "Jisté je, že při slabém růstu ekonomiky nelze očekávat, že se promítne zvýšení sazby daně do proporčně vyššího výběru. Nicméně poté, co by se ekonomika vrátila k růstu, představují podle mě poměrně vysoké sazby DPH dobrou cestu k naplnění rozpočtu," říká.

Ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar dodává, že když je česká ekonomika v recesi kvůli slabé poptávce domácností a firem a když jsme zároveň šestá nejméně zadlužená země v EU, je zvyšování DPH zbytečný krok.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz