Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zvyšovat DPH je nesmysl, varují odborníci vládu před hlasováním

  2:00aktualizováno  2:00
Poslanecká sněmovna bude opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH na 15 a 21 procent. Nečasova vláda se tak snaží stůj co stůj udržet deficit státního rozpočtu na uzdě. Odborníci ale varují, že v současné ekonomické situaci je to krok vedle.
Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek

Vláda bude tento týden opět hlasovat o zvýšení sazeb DPH. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na schůzi, která začíná tento týden, bude Sněmovna hlasovat o růstu daně z příjmů nad sto tisíc korun, daně z převodu nemovitostí a zrušení některých daňových slev. Nejvíce peněz, až šestnáct miliard korun, má však podle plánů vlády přinést do státního rozpočtu další růst daně z přidané hodnoty (DPH).

Vláda se tak snaží pokračovat v omezování rozpočtových schodků. Chce dosáhnout lepšího hodnocení na finančních trzích a zajistit, aby nám svět i nadále levně půjčoval. "Budoucí prosperita státu souvisí s tím, jakou důvěru má stát u věřitelů," uvedl v neděli v ČT ministr financí Miroslav Kalousek.

Daň z přidané hodnoty naposled rostla v letošním roce, kdy se nižší sazba DPH zvedla z deseti na čtrnáct procent. Stát však nevybral tolik, kolik očekával, lidé začali na některých druzích zboží šetřit. Pro příští rok má vláda v plánu zvednout obě sazby, nižší i vyšší, vždy o jedno procento. Nižší sazba tak má být 15 procent, vyšší 21 procent. Mnozí ekonomové však vládní plány na růst sazeb DPH kritizují.

"Nyní je rozumnější zpomalit tempo snižování schodku a neprohlubovat tak zbytečně českou recesi a počkat se zvýšením DPH až na roky, kdy dojde k výraznému oživení české ekonomiky," míní například David Marek, ekonom Patria Finance.

Také prezident Václav Klaus poslancům v minulých dnech vícekrát vzkázal, že doufá, že ve Sněmovně zvítězí rozum a zodpovědnost.

A podobně to vidí i majitel Koh-i-noor holdingu Vlastislav Bříza. "Je to absolutní blbost, v tom musím souhlasit s Klausem. Lidé opravdu začínají mít hlouběji do kapsy. Před dvaceti lety se ještě byli schopni s vidinou lepšího zítřka uskromnit, teď už takovou náladu nemají, protože vidí, co všechno se tady stalo špatně," říká.

Určitou možnost ve vyšší DPH vidí Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. Ale i on je opatrný. "Jisté je, že při slabém růstu ekonomiky nelze očekávat, že se promítne zvýšení sazby daně do proporčně vyššího výběru. Nicméně poté, co by se ekonomika vrátila k růstu, představují podle mě poměrně vysoké sazby DPH dobrou cestu k naplnění rozpočtu," říká.

Ekonom a prezidentský kandidát Jan Švejnar dodává, že když je česká ekonomika v recesi kvůli slabé poptávce domácností a firem a když jsme zároveň šestá nejméně zadlužená země v EU, je zvyšování DPH zbytečný krok.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Další z rubriky

ČEZ vyplatí dividendu 33 korun za akcii, rozhodla valná hromada po 13 hodinách

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům stejnou dividendu jako loni, 33 korun za akcii před zdaněním. Po více než...

Antimonopolní úřad posvětil vstup CITIC Group do CEFC Europe

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil vstup čínské státní společností CITIC Group do společnosti CEFC Group...

Sladkou dřinu včelařů na farmě roku nenaruší ani desítky žihadel

Práce v kombinéze je v tomhle počasí dost náročná. Ale věřte tomu, že si oblek...

Když začal Petr Cihlář včelařit, schytal zezadu do hlavy žihadlo a dva dny neviděl na obě oči. To ho však neodradilo....

Najdete na iDNES.cz