Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Americký Senát schválil dalších 838 miliard na podporu ekonomiky

  • 84
Americký Senát schválil plán napumpovat do ekonomiky navíc 838 miliard dolarů, to je asi 18 bilionů korun. Plán má podle představ týmu prezidenta Baracka Obamy vytáhnout největší ekonomiku světa z nynější hluboké recese.

Systém opatření počítá s masivními státními investicemi, daňovými úlevami a tvorbou nových pracovních míst.

Senát se bude muset dohodnout na jednotné verzi plánu se Sněmovnou reprezentantů, která schválila obdobný balíček v sumě 819 miliard.

Se štědrým balíčkem se vytasila i americká centrální banka Fed, která dnes oznámila, že ekonomice zajistí úvěry v objemu až jednoho bilionu dolarů (asi 21 bilionů korun).

Její zásah by měl rozhýbat trh s úvěry a víc je zpřístupnit firmám a domácnostem.

Kongres už loni na podzim schválil na podporu ekonomiky 700 miliard dolarů. Polovinu z této částky utratila bývalá vláda George Bushe. Peníze šly hlavně na rekapitalizaci bank. Nové Obamově administrativě se ale využití peněz nelíbilo, a to hlavně kvůli nedostatečnému dohledu nad chováním bank a odměnami jejich manažerů.

USA mají nový krizový plán

Zbylých 350 miliard chce nyní využít nový ministr financí Timothy Geithner, který dnes představil nový záchranný plán z vlastní dílny. Ten mimo jiné počítá s vytvořením takzvané "špatné banky", která by měla dostat 100 miliard dolarů a za ně vykupovat toxická aktiva, tedy rizikové hypotéky či dluhopisy.

Dalších 100 miliard dolarů z této sumy spolkne zmíněné opatření Fedu.

"Nyní jsou poškozeny klíčové části našeho finančního systému. Místo aby urychloval oživení, pracuje finanční systém proti němu a to je nebezpečná dynamika, kterou musíme změnit," řekl Geithner.

Senát chtěl objem plánu zvýšit až na 937 miliard dolarů, nakonec ale slevil, aby získal několik hlasů republikánů. Ti by jinak mohli schválení procedurálně zablokovat. Plán byl ve stočlenném Senátu schválen 61 hlasy, to znamená, že z republikánů pro něj byli jen tři z více než čtyř desítek.

Ve Sněmovně plán nepodpořil z republikánů nikdo. Obama přitom sliboval, že bude prosazovat, aby byl plán založen na dohodě obou stran. K tomu však nedošlo a sám Obama zamítl návrhy republikánů, aby plán zahrnoval výraznější podíl snížení daní.

Senát už začal jednat se Sněmovnou o konečné verzi a vyjednávání bude zřejmě tvrdé. Nespokojenost se senátní verzí už dali najevo někteří demokratičtí předáci Sněmovny. Obama chce mít plán k podpisu do poloviny února.

,