Kritice polských ptravin přidala i aféra s technickou solí, která se objevila v potravinách. Ilustrační snímek

Kritice polských ptravin přidala i aféra s technickou solí, která se objevila v potravinách. Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Chcete naše potraviny vytlačit z trhu, obviňují polští diplomaté Česko

  • 217
Polsko je dotčené tím, jak se v Česku informuje o jeho potravinách. Tamní diplomaté tvrdí, že se proti polským potravinám vede masivní, účelová kampaň, a varují, že to může vést až k poškození vzájemných hospodářských vztahů. Cílem kampaně je prý vytlačit polské výrobky z trhu a pomoci českým zemědělcům.

Polská ambasáda v Praze na to upozornila v tiskovém prohlášení. 

Kampaň v médiích podle Poláků trvá už téměř rok, tedy zhruba od doby, kdy vypukla aféra s technickou solí, která se přidávala do potravin. Zatím poslední negativní zpráva se objevila minulý týden. Veterinární správa ČR informovala, že našla v jednom českém řeznictví koňské maso z Polska s obsahem zakázaného léku fenylbutazon (více čtěte zde). Polsko zprávu označilo za předčasnou.

Polské velvyslanectví kromě médií obviňuje i české úřady, konkrétně však nejmenuje. V případě aféry s technickou solí Polsko loni kritizovala také Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Její ředitel tehdy zemi vytkl, že nekomunikuje, a uvedl: "Polsko svým postojem komplikuje všem život a stává se nedůvěryhodným" (více ke kritice čtěte zde).

Polské velvyslanectví v Praze nyní vydalo obsáhlé prohlášení, ve kterém média i úřady obviňuje z účelové manipulace a domnívá se, že cílem je pomoci českým zemědělcům a naopak poškodit polské výrobky. Polsko je z hlediska dovozu potravin pro Česko třetí nejdůležitější zemí.

"Podle našeho názoru účelem tak masivní kritiky kvality polských potravin je snaha přesvědčit české konzumenty o kvalitativních nedostatcích polských výrobků jako takových a následně je úplně vytlačit z českého trhu, čímž by se zvýšil prodej místní výroby," stojí v prohlášení ambasády.

Diplomaté tvrdí, že kampaně se aktivně účastní politici a státní úřady včetně dozorčích orgánů. Velvyslanectví uvedlo, že zatímco do Německa a Velké Británie se dodává mnohem více potravin z Polska, jejich kvalita v těchto zemích není zpochybňována.

České ministerstvo: Neřídíme se zemí, ale kvalitou

"V Evropě funguje otevřený trh, a proto se ministerstvo zemědělství v žádném případě neřídí původem potravin, ale jen a jedině jejich kvalitou," sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. "Chceme, aby na českém trhu byly pouze kvalitní potraviny, bez ohledu na jejich zemi původu," dodal.

Ministr zemědělství Petr Bendl se plánuje sejít se svým polským protějškem a pobavit se o prohloubení spolupráce českých a polských dozorových orgánů. Jednání má pomoci společně odstraňovat z trhu nekvalitní výrobky.

Podle Poláků se vytváří obraz, že polské znamená levnější, tudíž méně kvalitní, což se v praxi začíná projevovat tím, že Češi přestávají kupovat polské potraviny ve prospěch výrobků z jiných zemí. Ambasáda dodává, že kontroly kvality v Polsku jsou spolehlivé.