Premiér Petr Nečas přichází na jednání lídrů EU v Bruselu. (8. prosince 2011)

Premiér Petr Nečas přichází na jednání lídrů EU v Bruselu. (8. prosince 2011) | foto: Reuters

ČR o připojení ke smlouvě o záchraně eura váhá, Britové to odmítli

  • 1238
Česko a dalších devět zemí, které stojí mimo eurozónu se k nové dohodě EU, která by měla zkrotit dluhy, mohou připojit jako dobrovolníci. Snaha Bruselu prosadit dohodu na úrovni celé Unie totiž ztroskotala. Jediná Británie, která také neplatí eurem, účast na dohodě odmítá.

Původně to při nočních jednáních vypadalo, že se kromě Británie nepřidá ani Maďarsko. Češi a Švédové otevřeně řekli, že účast ještě zváží. V pátek odpoledne už byla situace trochu jiná. Kromě Británie některé země zmírnily svá prohlášení a tvrdí, že dohodu projednají na úrovni národních parlamentů.

"Ukázalo se, že není průchodná cesta změn základních smluv v sedmadvaceti zemích," řekl po takřka desetihodinovém jednání po páté hodině ráno premiér Petr Nečas.

Summit v kostce

Dodal, že vzniká projekt nové mezivládní smlouvy, ve které by se sdružily země eurozóny, pro něž by platila přísnější pravidla fiskální disciplíny a automatické sankce v případě nedodržení svých rozpočtů. K tomuto uskupení se budou moci přidat i další země, které nepoužívají euro.

"Česká republika se zatím nepřidá," uvedl po dlouhé noci Nečas. Podle něj chce Česko velice pečlivě výslednou podobu zmíněné smlouvy sledovat.

Nečas dodal, že Praha není jediná, kdo se nepřipojil, protože totéž odmítly i Švédsko, Maďarsko a Velká Británie. Zda se nakonec Česko připojí, bude záležet na výsledné smlouvě, která by podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho mohla být hotova do března.

Kvůli možnosti rozdělení Evropy na ty, kteří budou ve smlouvě zahrnuti a kteří nebudou, se už předem hovořilo o hrozbě dvourychlostní Evropy. Nečas ale podotkl, že EU je již "vícerychlostní", protože některé země platí eurem a některé nejsou v takzvaném schengenském prostoru.

Summit očima blogerů

Evropa jde ke dnu
Eurokalypsa a co bude dál

Unijní prezident Herman Van Rompuy po jednání, které bude v pátek pokračovat, řekl, že země eurozóny a další členské státy EU budou usilovat o to, aby zajistily dalších 200 miliard eur zdrojů pro Mezinárodní měnový fond.

"U nečlenských zemí eurozóny je připojení samozřejmě naprosto dobrovolná záležitost," řekl premiér Nečas.

Dodal, že pro Česko by to znamenalo téměř 90 miliard korun z devizových rezerv České národní banky, což je více než deset procent. Před jednáním kvůli tomu podotkl, že je to tudíž pro zemi těžko přijatelné, ovšem zcela to nevyloučil.

,