Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Práci v Evropě najdou nejen lékaři

  0:01
Irsko a Británie nejsou jediné země, kam bude český občan moci odejít za prací. Další státy Evropské unie nezastírají, že mají v některých oborech problémy sehnat správné lidi a že v takových případech udělují výjimky.

Šance venku mají zejména lékaři a zdravotní sestry, počítačoví odborníci, vědci, ale i elektrikáři, pokojské nebo pomocní dělníci a sezonní pracovníci.

V Irsku a Británii chybějí lidé ve stavebnictví, hotelech a restauračních službách či ve zdravotnictví. Poptávka je po odbornících s matematickým či technickým vzděláním, pracovnících v zemědělství, řidičích, ale i holičích nebo řeznících.

Sousední Rakousko udělí ročně dva tisíce povolení pro cizince v oborech, ve kterých je těžké sehnat pracovníky doma. Německo jich dá o tisíc více a výjimky uděluje převážně expertům přes počítače a telekomunikace.

Kromě toho má Německo s Českem smlouvu o zaměstnávání ve stavebnictví, montážích, zemědělství a lesnictví. "Za prací do Německa je možné vyjet i na rok, ale to jen jednou a do oboru, v němž žadatel vystudoval. Nedávno se například nabírali kuchaři a číšníci," říká Jana Kellerová z plzeňského úřadu práce.

Pracovní cesty vám přinesou evropské platy 

Nejde však o žádné velké počty. "Ročně této nabídky využije jen desítka lidí z Plzně," dodává. Jednou z dalších profesí, která už teď uspěla na západoevropském trhu, jsou kapitáni a lodníci.

Češi a Poláci už stlačili mzdy posádek lodí, které patří hlavně rejdařům z Německa, Belgie či Lucemburska, a tamní zaměstnavatelé tak nemají o vlastní dražší zaměstnance zájem.

"Jen v děčínském okrese jde určitě o víc než tisíc lidí," říká Vlastimil Pažourek z děčínského úřadu práce. V celé republice může jít podle odhadů až o čtyři tisíce lidí s příjmy od 33 do 50 tisíc korun.

Je mezi vámi lékař?
Univerzální uplatnění najdou po celé Evropě lékaři a zdravotní sestry. "Víme, že zhruba 700 českých lékařů už teď pracuje v Německu. Británie připravuje masivní nábor českých lékařů po vstupu do unie," říká David Rath, prezident České lékařské komory.

GRAFICKÉ PŘÍLOHY

Kam za prací do EU

Kolik si v unii kdo vydělá

"Ti šikovnější se určitě nevrátí, protože profesní kariéra v zahraničí je zajímavější než u nás," dodává Rath. Na jejich místa nastupují Slováci. "K loňskému září u nás pracovalo přes tisíc slovenských lékařů, což bylo o padesát procent víc než v roce 2002," konstatuje Milan Kubek, šéf lékařských odborů.

"Od nás však odcházejí často specialisté, zatímco ze Slovenska přicházejí absolventi. Předpokládáme, že po květnu se situace ještě zhorší," dodává Kubek. V případě sester je podle něj situace podobná.

Česká republika jako nárazníkové pásmo může čekat větší příliv lidí z přistupujících zemí. "Už teď je u nás přes 60 tisíc Slováků a 10 tisíc Poláků a trh to zatím nenarušuje," říká ministr práce Zdeněk Škromach.

"Ten, kdo chtěl už odejít, tak odešel a nemyslím si, že by měl nastat nějaký masový odliv," dodává. Počítačoví experti odcházeli už v devadesátých letech, převážně do Irska, Británie a USA. Ale nebylo jich dost, Německo a Francie dokonce nenaplnily počty povolení.

Fyzici, biologové nebo matematici mají podobné možnosti. "Mladý vědec musí odejít do světa na zkušenou a navázat kontakty. Nejdůležitější však je, aby se vrátil a měl tady alespoň podobné podmínky k práci," upozornila Helena Illnerová, předsedkyně Akademie věd ČR.

Podle Václava Marka, ředitele projektu Česká hlava, který oceňuje české vědce, jde o celoevropský problém. "Vždyť polovina evropských doktorandů, kteří studují ve Spojených státech, se zpátky do Evropy nevrací," říká.

Evropská komise předpokládá, že cestovat za prací bude v příštích 25 letech téměř jedno procento populace velké Evropské unie se 450 miliony obyvatel. A generaci potrvá, než se mzdy srovnají.

Cizinci mzdy nesnižují
Ekonomové však vyvracejí, že by Východ omezoval růst mezd. "Panuje obava, že přijede spousta pracujících z východní Evropy a ti srazí mzdy dolů. Tvrdíme, že tomu tak nebude. Odpadnou cla a tarify, mělo by dojít k růstu obchodu. Ten zvýší poptávku po pracovní síle, a to by pak mělo vést k růstu mezd," uvedl ekonom Hugh Metcalf z University of Newscastle, který tento týden zveřejnil studii o vývoji mezd v rozšířené EU.

"Ale sledovali jsme zatím jenom přesuny u odborných profesí. Ještě nemáme přesnou představu, co se bude dít na trhu s neodbornými profesemi," dodal. V celé Evropské unii dosud platí a ve většině zemí ještě aspoň dva roky platit bude, že domácí uchazeč o práci má přednost.

Když chce dát zaměstnavatel práci cizinci, musí na úřadu práce prokázat, že místního nenašel. A nesmí mu dát nižší plat, než je obvyklé. Výhoda levnější pracovní síly tím padá. Zaměstnanec pak musí projít zdravotním vyšetřením, vyplnit plno formulářů a vystát hodně front.

"Zaměstnavatel mě potřeboval ve své pařížské pobočce. Přesto jsem na pracovní povolení čekala v Praze přes půl roku," popisuje Jana z mezinárodní spediční společnosti, která už tři roky pracuje ve Francii. Její výhodou byla zkušenost v oboru a dobrá jazyková vybavenost.

Konzuláty shodně uvádějí, že největší šanci má žadatel o práci, který je specialista na něco, co někdo jiný neumí.

Autoři:

Francouzští pekaři upekli rekordní bagetu, snědli ji bezdomovci

  • Nejčtenější

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němce trápí dönerflace. Cena kebabu prudce stoupla, mluví se o cenovém stropu

11. května 2024

Pro velkou část německých spotřebitelů je turecký kebab velmi oblíbenou pochutinou, na kterou...

Kamiony dopravců z ciziny unikají v Česku trestu. Zaplatí jen každý druhý

13. května 2024

Premium Řidiči zahraničních kamionů nemusí být v Česku příliš nervózní, pokud překročí povolenou rychlost...

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení je v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Knihovny věcí jsou stále populárnější. Potěší planetu i peněženku

12. května 2024

Obavy z koupě jen občas využívaného či drahého zboží zkoušejí nově řešit takzvané knihovny věcí....

Horečka kolem birkinek pro mileniály trvá, vznikla i háčkovaná verze kabelky

12. května 2024

Kabelka ve tvaru půlměsíce, kterou někteří nazývají „Birkinkou pro mileniály“ a jiní ji zase...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...