Firmy: Nižší daně úlevu nepřinesou

  • 11
Daně pro podniky sice mají v příštích třech letech o sedm procent klesnout, žádné velké úspory jim to však pravděpodobně nepřinese. Na druhé straně chce totiž vláda navrhnout zrušení některých daňových slev a odpočtů ze základu daně.

"Snížení daně z příjmů na 24 procent v roce 2006 je jen úlitba bohům. Pro podporu firem je to absolutně nedostatečný krok," uvedl prezident Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Jaroslav Vlček.

Většině firem v tuzemsku je navíc v podstatě jedno, jaká je sazba daně z příjmů, protože stejně žádnou neplatí. V roce 2001 totiž podalo daňové přiznání zhruba 220 tisíc podniků, z toho více než 70 procent nezaplatilo státu nic, protože vykázalo buď ztrátu, nebo nulu.

Kabinet navrhuje změny daní v rámci reformy veřejných financí. Podle posledního návrhu, které ministerstvo financí zveřejnilo včera, bude pokles daně z příjmů firem zmírněn pro státní pokladnu tím, že se zároveň rozšíří daňový základ.

Speciální příloha
o reformě
veřejných financí
Zrušit by se měl speciální odpočet při pořízení hmotného majetku v nynější výši 10 až 20 procent. To znamená, že podnik, který investoval do nákupu nových strojů či počítačů, si zmíněnou sumu mohl jako bonus navíc odečíst ze základu daně a ušetřit tak. Zrušena má být i sleva z daně při výplatě dividend.

Firmy daleko víc než sazby daně tíží vysoké odvody na sociální a zdravotní pojištění zaměstnanců, kde se změna nechystá.

Naopak více by si měly připlatit na důchod a na zdravotní pojištění všechny samostatně výdělečně činné osoby, tedy především živnostníci. Ti by měli místo nynějšího minima zhruba 1300 korun měsíčně platit alespoň 3000 korun.

"Pro mne to znamená odevzdat státu na pojistném asi o tisícovku měsíčně víc, to mne nepoloží. Za mnohem větší problém považuji nespravedlivě vysoké nastavení daňových odvodů za zaměstnance, což je to, co ničí malé firmy," říká podnikatelka z Ostravy, která se živí projektováním domků a interiérů.

JAK SE MAJÍ ZMĚNIT DANĚ
- daň z přidané hodnoty

- přesun některých služeb z pětiprocentní sazby do 22 procent - (od 1. 5. 2004)

- spotřební daň - zvyšování sazeb u cigaret, u alkoholu zvýšení z 234 Kč/l na 265 Kč/l čistého lihu (od 1. 1. 2004)
- daň z příjmů právnických osob - v roce 2004 pokles na 28 %, v roce 2005 na 26 %, v roce 2006 na 24 %. Zároveň se však zruší některé odečitatelné položky (od 1. 1. 2005)
- daň z nemovitostí - u pozemků se bude počítat z tržní ceny, obce budou moci měnit sazby (od 1. 1. 2004)
- daň z převodu nemovitostí - poklesne z 5 na 3 % (od 1. 1. 2004)
Pramen: ministerstvo financí
Zda lidé daně nekrátí, chce vláda kontrolovat zavedením majetkových přiznání, která by musel předložit kdokoliv na požádání finančního úřadu.

Na řadu firem také dopadne růst daně z přidané hodnoty kvůli vstupu země do EU. Některé služby totiž přejdou z nižší do vyšší sazby. Vládní návrh, aby se obě sazby ve výši 5 a 22 procent sblížily, tedy aby se pětiprocentní zvedla a 22procentní o několik procent klesla, na nedělním koaličním jednání neprošel.

"Není vyloučeno, že se to znovu otevře," řekl mluvčí ministra financí Jaroslav Dědič.

Velkou finanční zátěž by pro některé lidi mohl znamenat návrh změnit výpočet daně z nemovitostí. U pozemků by se totiž měla daň vypočítávat nikoliv z úřední, ale z tržní ceny. Majitelé lukrativních pozemků by tak místo několika stovek korun ročně platili i desítky tisíc.