Michael Broda

Michael Broda | foto: Michal Sváček, MAFRA

Investor Broda láká Číňany na české lázně. Pomáhá mu Petr Nečas

  • 5
Investor Michael Broda chce do tuzemských lázní přinést tradiční medicínu z Asie. Jeho fond zaměstnává i expremiéra Petra Nečase, který mu otevírá dveře v Číně. S čínskými partnery ze společnosti Tong Ren Teng plánují dokončit nákup některého z českých lázeňských domů během následujících dvanácti měsíců.

Devětatřicetiletého podnikatele Michaela Brodu obestírá schizofrenní pověst. Na jedné straně jde o talentovaného muže z vážené rodiny emigrantů v Německu, která měla vazby na bývalého spolkového kancléře Helmuta Schmidta. Ještě mu nebylo ani třicet, a už stál v čele firem spravujících aktiva za miliardy korun. Na druhé straně je to také muž, který vedl proti českému státu neúspěšnou arbitráž za 3,5 miliardy korun a zapletl se s podnikatelem Ivo Rittigem v kauze kolem společnosti Neograph - ta tiskla jízdenky pro pražský dopravní podnik.

Delta Capital

Společnost BB Finance Group založil Michael Broda se svým bratrem po pádu dřevařského gigantu CE Wood.

Později si firmu rozdělili a Broda svou část přejmenoval na Delta Capital. Skupina dnes působí v odvětvích bezpečnostních dokumentů a cenin, zdravotnictví a informačních technologiích.

Spadá pod ni také nadační fond Start it up pro začínající inovativní firmy. Pro společnost Delta Capital pracuje i expremiér Petr Nečas.

V poslední době však bývá Broda označován především jako ten, který zaměstnal bývalého premiéra Petra Nečase po jeho neslavném odchodu z politiky. A s expremiérem souvisí také Brodův nejnovější byznys. Brodova skupina Delta Capital se chystá expandovat ve zdravotnictví a hledá v Česku lázně, které by bylo možné propojit s často skloňovanou tradiční čínskou medicínou. „Díváme se třeba do západních Čech, důležité bude hlavně to, co se tam léčí. Čínská medicína má některé silné stránky a ideální bude tedy najít synergie mezi čínskou medicínou a lázněmi,“ popisuje Broda svůj podnikatelský záměr. S čínskými partnery ze společnosti Tong Ren Teng plánuje dokončit akvizici některého z lázeňských domů během následujících dvanácti měsíců.

„Čínští partneři koupí nemovitost a my budeme provozovat samotné zařízení,“ vysvětluje. Vedle toho připravuje vybudování center čínské medicíny formou poboček. Během následujícího roku mají vzniknout čtyři takové. Broda se chce zaměřit na klienty z Evropy, nejde mu tedy o to, vozit do tuzemských lázní turisty z Číny.

Nečase najal původně na Brusel

A právě na jednáních s čínskou stranou se ve velké míře podílí Petr Nečas, se kterým se Broda podle svých slov seznámil až po jeho premiérském období. Původně přitom počítal s expremiérovu pomocí v centru úplně jiné velmoci. V rámci Delta Capital buduje fond na rozjezd startupových firem a předpokládal, že by Nečas mohl vybudovat vztahy s Evropským investičním fondem v Bruselu.

Nečas se však začal orientovat na asijskou velmoc, titul bývalého premiéra má u tamních partnerů velkou váhu a otvírá leckteré dveře. „S Číňany máme rozjednané celkem tři aktivity, on je pro ně důležitým partnerem,“ říká o Nečasovi Broda.

Etablovat čínskou medicínu v českých lázních není jediným projektem Delta Capital ve zdravotnictví. Jde o lukrativní sektor, do kterého se v poslední době dere řada nejsilnějších hráčů tuzemského byznysu, jako je miliardář Tomáš Chrenek a jeho společnost Agel, investiční skupina Penta či fond Hartenberg ministra financí Andreje Babiše.

Broda si uvědomuje, že s takto silnými konkurenty se nemůže v „boji o nemocnice“ měřit, a vsadil na doposud opomíjené odvětví. Delta Capital koupila část nemocnice v Třebíči, kterou přestavuje na Alzheimer Centrum. Investice za sto milionů korun bude dokončena v příštím roce a má být prvním z řady podobných center, která však už chce financovat ve spolupráci s dalšími investory. „Pokud to půjde dobře, tak bychom chtěli otvírat jedno centrum ročně,“ říká Broda.

Zdravotnický byznys chce propojit s dalšími segmenty skupiny, především moderními technologiemi. Na stejné propojení sází také v nejdůležitějším odvětví Delta Capital, tedy výrobě bezpečnostních dokumentů a cenin. Broda nadšeně vypráví o chytrém papíru, tištěném RFID čipu nebo kolcích, jejichž pohyb jde zpětně vysledovat. Je patrné, že s papírnami má velké plány.

Minulost v papírnách a lesích

Právě tento obor však zároveň nejvíce pošramotil jeho pověst. Před pěti lety byl vyzván svým známým, aby pomohl vyřešit krizi papíren Neograph ve Štětí.

O firmu tehdy bojovaly znepřátelené skupiny akcionářů s rodinou Sittových na jedné a podnikatelem Janem Janků na druhé straně. Janků bývá spojován s Rittigem, v jehož kapse údajně skončila část peněz z jízdenek podle smluv, které byly dohodnuty ještě před Brodovým příchodem. Na policejních odposleších Rittiga a Janků pak zaznělo i Brodovo jméno.

Ten tvrdí, že to při příchodu do firmy považoval za krátkodobou záležitost a netušil, co se za ní skrývá a v jakou kauzu spory eskalují. „Přesto se Neograph nakonec stal mojí srdcovou záležitostí,“ říká o firmě, kterou později ovládl a přejmenoval na SPM - Security Paper Mill.

Druhou kauzou, která se za Brodou táhne, je arbitráž, kterou vedl proti českému státu kvůli zkrachovalé lesnicko-dřevařské společnosti CE Wood. Tu vlastnila jeho rodina, a i když Broda z firmy už dříve odešel, z úpadku firmy obvinil Lesy České republiky a skutečnost, že vycouvaly z uzavřených kontraktů. Arbitráž pro něj před čtyřmi lety skončila neúspěchem, Broda se však nezbavil pověsti toho, kdo jde proti českému státu.