Investovat do amerických akcií už není problém

Ekonomika Spojených států stále sílí a americké burzy lámou rekordy. Může na tomto růstu vydělat i normální český občan? Může - v tuzemsku nabízí zprostředkování investic na amerických trzích cenných papírů několik firem. Stačí si vybrat tu nejvhodnější pro zamýšlenou investici, podepsat s ní .smlouvu a mít dostatek peněz. Investice sice nemusí být vysoká, ale v případě malých částek se málokdy vyplatí.

"Klient si musí uvědomit, jaká je minimální výše poplatku," vysvětluje Petr Doubravský ze společnosti Renesance Capital Invest. Mohlo by se totiž stát, že na poplatcích člověk zaplatí víc, než za samotné akcie.

Za každý obchodní pokyn, tedy pokyn k nákupu nebo prodeji cenných papírů v USA, český investor zaplatí běžně okolo dvaceti až pětadvaceti amerických dolarů. To při kurzu 39 korun za dolar představuje 780 až 975 korun.

Kromě toho je potřeba počítat také s poplatkem za převod peněz do USA, který dosahuje několika set korun.

Názory makléřů na nejnižší investici, která má smysl, se velmi liší. Ty nižší odhady se pohybují okolo tisíce až dvanáctiset dolarů - tedy zhruba čtyřicet až pětačtyřicet tisíc korun.

"Nicméně pro začátek s akciovými investicemi se nesmí otálet a vstup na burzu z částkou pět set dolarů je také možný," doplňuje Petr Kukla z Private Investors.

Zájemce o investice by měl pečlivě zvážit nejen částku, ale i to, jak aktivně bude na americkém trhu obchodovat. Obojí totiž hraje hlavní roli při výběru té správné makléřské firmy především na těchto dvou věcech závisí výše poplatků.

Nezanedbatelná však není ani důvěryhodnost zvolené společnosti. Při výběru je nutné také pamatovat na to, že firma, která takovéto obchody nabízí, musí mít platnou licenci od Komise pro cenné papíry a také devizové povolení od České národní banky.

Ale ani ta nejlepší firma samozřejmě nezaručí stoprocentní jistotu zisku - je třeba počítat s rizikem, že akcie přinejmenším krátkodobě poklesnou. Ve chvíli, kdy zájemce o akcie vybere firmu, jejíž podmínky mu nejlépe vyhovují, měl by si telefonicky domluvit schůzku se zástupci společnosti. Na ní podepíše patřičnou smlouvu.

Ale člověk, který bydlí například v Karlových Varech, a chce podepsat smlouvu s firmou, sídlící třeba v Brně, nemusí vždy absolvovat cestu přes celou republiku. Mnohé společnosti totiž umožňují zaslání smlouvy poštou.

Stačí ji jen zaslat zpět s notářsky ověřeným podpisem a může se začít obchodovat - mimo jiné také po telefonu nebo prostřednictvím internetu.