JEDNÁNÍ SNĚMOVNY MINUTU PO MINUTĚ ZDE
Proti reformě hlasovala ve Sněmovně celá opozice a jediný koaliční poslanec, lidovec Ludvík Hovorka. Vadilo mu hlavně to, že by za návštěvu lékaře měly platit i děti.
Nejsilnější opoziční strana na začátku jednání prohlásila, že jakmile se dostane k moci, reformu zase zruší. "Kde to půjde, zrušíme, co půjde," uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.
"Tato reforma je hloupá a projde jen díky partě pana Tlustého a přeběhlíků Melčáka a Pohanky. Sociální demokracie bude hlasovat proti této hloupé reformě," přidal se ke kritice šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.
Před budovou Sněmovny se před začátkem jednání sešly desítky protestujících odborářů. Ti považují reformu od počátku za nespravedlivou, a pokud ji poslanci schválí, nevylučují generální stávku. - více zde
Vítězství koalice předcházela dramatická vyjednávání. Koalice se do posledních chvil snažila přemluvit poslance Hovorku, aby pro reformu zvedl ruku. Marně.
Teprve včera večer slíbili kverulující poslanci ODS, že reformu podpoří navzdory tomu, že přestalo platit to, na čem se dohodli s Topolánkem o den dříve. - více zde
Koalice však mohla být v podstatě klidná již od minulého týdne, kdy jí podporu slíbili dva bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. - více zde
Reformní změny zamíchají rozpočty domácností i firem. - více zde
Lidem zůstane větší část z výdělků, protože budou odvádět méně peněz na daních. Prodraží se jim naopak nákup potravin nebo návštěva kin, divadel či výstav. Z toho všeho se doposud odváděla pětiprocentní DPH. Reforma tuto sazbu zvýší na devět procent.
Připlácet se bude muset i za zdraví. Návštěva lékaře přijde na 30 korun, platit se bude také za pobyt v nemocnici a za léky v lékárně. - více zde
Prodraží se také samotné marodění. Za první tři dny nemoci nedostane člověk žádné dávky.
"Ministr Julínek se v návrhu inspiroval postavou doktora Grünsteina z románu o vojáku Švejkovi, který považuje český národ za bandu simulantů," komentoval ve Sněmovně tuto část reformy exministr zdravotnictví David Rath.
Podnikům reforma pomůže
Zatímco u lidí není jednoznačně jasné, zda jim reforma jejich finanční situaci zlepší, nebo ne, firmám jednoznačně prospěje.
A to proto, že jim citelně sníží daně. Příští rok klesnou z nynějších 24 na 21 procent a snižovat se budou nadále tak, až v roce 2010 dosáhnou 19 procent.
Zákon zároveň ruší povinnost pro podnikatele platit daň z minimálního základu ve třetím roce po zahájení podnikání i tehdy, pokud nedosahovali zisku.
Tato povinnost byla podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana absurdní a její zrušení usnadní lidem podnikání.
Reforma je slabá, tvrdí odborníci
Koalice vykročila s reformním batohem podle odborníků správným směrem, ale musí nyní pokračovat dál.
"Přijetí reformy Hospodářská komora České republiky vítá, nicméně to považuje pouze za první z kroků nutných k vytvoření předpokladů pro snižování deficitu státního rozpočtu, řekl její prezident Jaromír Drábek.
"Pozitivní je snížení přímých daní a zvýšení nepřímých daní, protože je správné, když se daní více hříchy (spotřeba) než ctnosti (práce)," řekl iDNES.cz hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček.
"Smutné ale je, že se původní cíl reformy - snížit deficit -jaksi vytratil. Reforma se soustředila hlavně na daně a důležitá reforma penzí se odsunula na třetí kolej," dodal.