Obchodník se smrtí Alfred Nobel se ke konci života stal obhájcem míru - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obchodník se smrtí Alfred Nobel se ke konci života stal obhájcem míru

  18:14
Švédský vynálezce Alfred Nobel pohádkově zbohatl na střelné směsi, která několikrát přepsala mapu světa. V osobním životě byl introvert a snílek, věřil, že spory urovná právě pomocí dynamitu. Osudové pro něj bylo setkání s česko-rakouskou pacifistkou Berthou von Suttnerovou, která ho na nápad ocenit důležité světové osobnosti přivedla.
Švédský chemik a vynálezce Alfred Nobel

Švédský chemik a vynálezce Alfred Nobel | foto:  CC-BY-SA, Creative Commons

„Velmi bohatý, vzdělaný, starší gentleman žijící v Paříži hledá dámu zběhlou v jazycích, rovněž ve zralém věku, jako sekretářku a pro dohled nad domácností.“

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii dostal Angus Deaton. Zkoumá chudobu a blahobyt

Tento krátký inzerát ve francouzském deníku přivedl do života Alfreda Nobela česko-rakouskou pacifistku Berthu von Suttnerovou, jež se měla stát jeho největší inspirací při vytváření ceny za mír a rovněž se zapsat do dějin coby první žena, která se stala její držitelkou.

Milionář a svobodný mládenec, kterému bylo navzdory tvrzení v inzerátu teprve 43 let, si žil na vysoké noze v Paříži za zisky ze svých vynálezů. V soukromí byl ale nejistý a nespokojený se svým vzhledem; pronásledovaly ho také obavy z možného smrtícího využití jeho objevů.

Mladý inženýr s vášní pro literaturu

Alfred Nobel se narodil ve Stockholmu jako jeden ze čtyř synů Immanuela Nobela, chemika, vynálezce a průmyslníka. Jeho otec Immanuel pracoval v ruském zbrojařském průmyslu a syna již v raném mládí zasvěcoval do základů inženýrství.

V roce 1842 se rodina Nobelových přestěhovala do ruského Petrohradu, kde neobvykle inteligentního mladého Alfreda vzdělávali většinou soukromí učitelé. Spektrum jeho zájmů bylo velmi široké. Studoval medicínu, fyziku a chemii, kromě rodné švédštiny dokonale ovládal angličtinu, francouzštinu, němčinu a ruštinu. Už v šestnácti letech byl schopným chemikem, po otci zdědil objevitelský talent. Měl rád literaturu, psal i básně.

Z Ruska odjel v roce 1850 do Paříže, kde studoval chemii. Další čtyři roky pracoval ve Spojených státech pod dohledem Johna Ericssona, stavitele pancéřové válečné lodi Monitor. Po návratu do Petrohradu pracoval jako chemik v továrně svého otce a zaměřil se hlavně na výzkum a výrobu výbušnin.

V roce 1859 Immanuel Nobel zbankrotoval a vrátil se s rodinou zpět do Švédska, kde v roce 1863 založil v Helenborgu u Stockholmu továrnu na výrobu tekutého výbušného nitroglycerinu. Při nebezpečných pokusech s míšením nitroglycerinu se střelným prachem však výbuch továrnu v roce 1864 zničil a způsobil smrt Alfredova nejmladšího bratra Emila a dalších čtyř lidí. Immanuela Nobela tehdy ranila mrtvice.

Od smrti k dynamitu

Po smrti otce Alfred pokračoval v jeho práci a ve výzkumech. Stal se majitelem svého prvního patentu vynálezem rozbušky s třaskavou rtutí. Protože švédská vláda zakázala výstavbu jakýchkoli továren na výbušniny, Nobel, v té době označovaný za „šíleného vědce“, začal experimentovat s výbušninami na nákladním člunu. Pokoušel se minimalizovat nebezpečí při zacházení s nitroglycerinem.

„Moje továrny na dynamit zřejmě ukončí války dříve než všechny ty vaše kongresy. Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády.“

Jeho mysl ovládla představa výbušniny sloužící v dolech, při ražení tunelů nebo při stavbě silnic. Nobelovo úsilí korunoval úspěch - v roce 1867 si dal patentovat vysoce explozívní směs, složenou převážně z nitroglycerinu a savé křemičité hlinky - dynamit.

Alfred Nobel zbohatl a kromě známé továrny Dynamit Nobel AG založil na 90 podniků ve 20 zemích světa a vytvořil pravděpodobně první nadnárodní společnost v historii.

Stal se jedním z nejúspěšnějších vynálezců 19. století, prozíravým obchodníkem, velkolepým mecenášem. Na kontě má celkem 350 patentů.

Silou proti násilí

Povahou však byl idealista a melancholik a zůstal osamělý. I když na lidstvo pohlížel s určitým skepticismem, doufal, že destruktivní síla jeho vynálezů pomůže skoncovat s válečným násilím. Byl přesvědčen, že jeho výbušniny odradí proti sobě stojící armády před vzájemným zničením.

„Byl to muž plný sebepodceňování. Nemyslel si, že je hoden ženy a považoval se za velmi ošklivého,“ říká americký novinář Scott London, odborník na Nobelovu cenu za mír.

„Považuji za důležitější se starat o žaludky živých, než budováním pomníků oslavovat mrtvé.“

Zchudlá rakouská hraběnka Bertha, která byla mladší o deset let, pro něj pracovala jen týden, než se chvatně vrátila domů, aby se vdala. Ale silné přátelství mezi nimi přetrvalo až do Nobelovy smrti v roce 1896.

„Mnozí přemýšleli, zda do ní byl zamilovaný a zda tato láska inspirovala jeho koncept ceny za mír,“ řekl London AFP. „Koneckonců, je to vzrušující spojení: zbrojní magnát a mírová aktivistka.“

Seriál iDNES.cz

Historie ekonomiky

Rok před svou smrtí, v listopadu 1895, napsal Alfred Nobel svůj slavný testament, ve kterém odkázal přes 31 milionů švédských korun zvláštnímu fondu - Nobelově nadaci. Nadace jeho majetek spravuje a roční úroky, rozdělené na šest stejných částí, jsou udělovány jako ceny osobnostem, které měly v tom roce největší úspěch v oblasti fyziky, chemie, lékařství, literatury, podpory světového míru a ekonomie.

Vinou rozhořčených tahanic mezi příbuznými o vynálezcovu poslední vůli byly první Nobelovy ceny uděleny ve Stockholmu a v Oslu až 10. prosince 1901 ve výroční den jeho úmrtí.

Osm let po sepsání závěti Nobel zemřel a jeho slavná vůle byla otevřena, aby položila základy jednoho z nejvíce prestižních ocenění světa. Bertha, která dostala Nobelovu cenu za mír v roce 1905, zemřela v roce 1914; jen tři měsíce před vypuknutím první světové války.

Vlivní ekonomové i kontroverzní lídři

Cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny uvedené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895 a uděluje ji až od roku 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka. Mezi jejími držiteli jsou přední světoví ekonomové jako Friedrich A. Hayek, Milton Friedman Paul Krugman, jejichž práce dodnes ovlivňují politky všech velkých světových ekonomik.

Nobelovým nejkontroverznějším odkazem je paradoxně Nobelovu cena za mír. Její kritici jí vytýkají velkou zpolitizovanost. Mezi oceněné patří američtní prezidenti, ale i lídři zemí jako Jásir Arafat nebo Nelson Mandela.

Mezi nositeli jsou i dva Češi, objevitel polarografie Jaroslav Heyrovský a básník Jaroslav Seifert. Nominaci dále obdržel například Edvard Beneš, Václav Havel či Jiří Hájek. Loni ji mimo jiné obdržela sedmnáctiletá Pákistánka Malála Júsufzajová, která bojuje za práva žen na vzdělání.

Nobelovu cenu za mír dostala bojovnice za práva žen na vzdělání | (1:21) | video: Reuters
Autoři: ,

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

USA zvýší cla pro Čínu na 104 procent. Peking avizuje „boj až do konce“

Už ne 54, ale 104 procent. USA zpřísnily cla pro Čínu poté, co se rozhodla postavit čelem hrozbám amerického prezidenta Donalda Trumpa a neustoupit obchodnímu tlaku. Peking místo toho již pracuje na...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

Trump hrozí Číně cly 50 procent. EU chce prodat energie, vadí mu, že málo nakupuje

Spojené státy uvalí na dovoz z Číny dodatečné clo ve výši 50 procent, pokud Peking nezruší odvetná opatření vůči americkým clům, sdělil americký prezident Donald Trump. USA s Čínou přeruší rozhovory...

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby údolí u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že...

13. dubna 2025

Úleva pro Apple i Samsung. USA oprostí některou elektroniku od vysokých cel

Sledujeme online

Chytré telefony, úložná zařízení a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem,...

12. dubna 2025  18:06

Tulipány za cenu růží. Zdražení květin zavinila neúroda i nákladnější energie

S příchodem jara nastává i sezona tulipánů. Letos si ale za svazek oblíbených květin lidé v celé Evropě připlatí, a to až o třetinu. Příčinou je špatná sklizeň způsobená častými dešti ale i nárůst...

12. dubna 2025

Biti budou i malí obchodníci. Vietnam je nejistá výrobna amerického oblečení

Američtí prodejci oblečení se ocitají v těžké situaci kvůli vyšším sazbách na dovoz z Vietnamu. Některé firmy už nyní přestávají najímat nové zaměstnance, odkládají objednávky a přehodnocují své...

12. dubna 2025

Sběratelé aut se radují. Veterány budou mít z uvalených amerických cel výjimku

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa na poslední chvíli přišla se zvláštní výjimkou z uvalených cel pro osobní a užitkové automobily, které byly vyrobeny alespoň před pětadvaceti lety. Američtí...

12. dubna 2025

Zdražování v Rusku. Opět klesla spotřeba vodky a koňaku, víc se pálí doma

Maloobchodní prodej lihovin v Rusku v prvním čtvrtletí meziročně klesl o deset až 12 procent, napsal na svém webu list Kommersant. Současně média s odvoláním na úřední údaje píší o ještě výraznějším...

12. dubna 2025  9:29

Zakladatelé startupů jsou hrdinové. Evropa je musí podpořit, míní investor Broda

Svět technologií a investic je dynamický, rychle se mění, což ovlivňuje přístup k inovacím i investičním rozhodnutím. Podle finančníka Michaela Brody, který stojí za úspěšnými investičními skupinami...

12. dubna 2025

Trh s dluhopisy měl slabší chvilku, rychle jsem ji vyřešil, kasal se Trump nad krizí

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že dluhopisový trh měl tento týden „slabší chvilku“, kterou on však rychle vyřešil, a že věří, že jeho ekonomický plán povede k posilování dolaru.

12. dubna 2025  8:39

Globalizace překročila mez. Trump chce zmenšit zranitelnost Ameriky, říká ekonom

Premium

Zavedení cel na dovoz do USA prezidentem Donaldem Trumpem nemělo nikoho překvapit, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz David Havrlant, hlavní ekonom banky ING v České republice. Část cel sice Trump...

12. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025