Generální manažer AB InBev Carlos Brito

Generální manažer AB InBev Carlos Brito | foto: Profimedia.cz

Tvrdý pivní král. Šéf nového majitele Prazdroje se s podřízenými nemazlí

  • 205
Carlos Brito má pověst nemilosrdného manažera. Šéf pivovarského gigantu AB InBev se proslavil například tím, že během prvního dne po jedné z fúzí vyhodil 1 400 zaměstnanců. Nyní jeho tvrdé metody okusí i zaměstnanci Plzeňského Prazdroje.

AB InBev po fúzi s dalším pivovarským gigantem SABMiller ovládne třetinu trhu (více o samotném obchodu čtěte zde). Majitele změní i největší česká pivovarská skupina - Plzeňský Prazdroj, který by měl formálně spadat pod nového nejvyššího šéfa.

AB InBev kupuje SABMiller

Nedojde-li k žádným změnám, bude jím pětapadesátiletý Carlos Brito, Brazilec který vede AB InBev (či jeho předchůdkyně) už téměř deset let. Brito je známý tím, že chodí do práce v džínách, nemá rád kanceláře a ve volném čase dělá instruktora létání. A ve světě byznysu se proslavil také tvrdostí vůči podřízeným.

“Pokud chcete mít ve firmě nejlepší lidi, musíte na ně celou dobu tlačit,” řekl Brito studentům Stanfordské univerzity v roce 2010. Osvojil si agresivní a ambiciozní styl řízení označovaný jako hard-charging management. Ten mu přinesl na poměry pivovarnického odvětví výrazné marže, úctu sektorových analytiků a děkanů byznysových škol.

Například analytik David Williams označil Brita za jednoho z nejpilnějších lidí, které zná. “Není to typ člověka, se kterým bych šel na baseball a dal si s ním pivo. Když ale přijde řeč na podnikání, jen málo lidí se v byznysu vyzná tak jako on,” řekl Williams agentuře pro Bloomberg.

Celoživotní spojení s významným akcionářem

Britovým mentorem je jiný Brazilec - Jorg Paul Lemann, zakládající člen firmy 3G Capital, která drží významný podíl i v AB InBev. Seznámili se přes rodinného přítele, Lemann mladšímu Britovi přispíval na studia na Stanfordu a ten se mu potom odvděčil tím, že v jeho firmách strávil celou kariéru.

Brito po promoci v roce 1989 začal pracovat jako manažer prodeje v brazilském pivovaru Brahma, který se o rok později spojil s druhým největším brazilským výrobcem piva Antarcticou. Tak vznikla společnost AmBev.

V roce 2004 se spojila s belgickým Interbrew a vznikl InBev. Z regionální firmy se stal mezinárodní hráč, který měl ve svém portfoliu například značku Stella Artois. Na konci roku 2005 se potom Brito dostal do jejího čela, když na pozici generálního ředitele vystřídal Johna Brocka.

První den Brito propustil 1 400 zaměstnanců
Další obří fúzi už zažil jako šéf. V roce 2008 se InBev spojil s Anheuser-Busch a vznikl současný AB InBev. To, co následovalo, může dnes zaměstancům Plzeňského Prazdroje a SABMiller působit neklidný spánek.

Hned první den po fúzi totiž Brito propustil 1 400 lidí, což bylo tehdy přibližně šest procent firemní pracovní síly v USA. “Bylo to super. Mohl jsem povýšit některé lidi a říct jim: Tohle je moje firma,” komentoval své rozhodnutí Brito. Propouštění dalo příležitost mladým, ambiciózním zaměstnancům, kteří se s politikou řízení brazilského milionářesmířili.

Nyní je před tvrdým Brazilcem ještě větší úkol. Dohoda o převzetí SABMiller za 106 miliard dolarů je totiž největším kontraktem v historii Velké Británie.

Brazilec v poslední době cítil tlak na svou osobu, protože prodeje na amerických trzích stagnovaly. To se projevilo i tím, že akcie AB InBev klesly v posledních šesti měsících o patnáct procent. Aktuální fúze by to ale mohla změnit a skupině by měla umožnit přístup k rychle rostoucím trhů v Africe.