Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Wikimedia Commons

Šéfové vlád panikaří z rostoucích cen potravin, žádají regulaci obchodů

  • 142
Šéfové vlád varovali před prudkým růstem cen potravin, který vede v řadě chudších zemí k nepokojům. Někteří politici proto na světovém ekonomickém fóru v Davosu žádali přísnější regulaci spekulativních obchodů s potravinami. Jiní však omezení odmítají. Navrhují zastavit využívání zemědělské produkce k výrobě pohonných hmot.

Jordánský státní ministr pro veřejné projekty Imád Fachuri upozornil na situaci zemí Středního východu a severní Afriky, které své základní potraviny dovážejí a nyní se těžce vyrovnávají s růstem cen. "Snažíme se zlepšit nabídku vody a energie, abychom mohli potraviny více pěstovat doma a minimalizovat tím závislost na dovozech a zranitelnost globálními cenami," řekl ministr na rozhovorech Světového ekonomického fóra ve švýcarském horském letovisku.

Právě v zemích arabské severní Afriky se v posledních týdnech odehrávají pouliční nepokoje, motivované kromě politické nespokojenosti i zdražováním základních životních potřeb v čele s potravinami. Dnes se třetí den po sobě konaly demonstrace v Egyptě, které následují po nepokojích v Alžírsku a zejména v Tunisku. Tam dokonce vedly ke svržení dlouholetého prezidenta Zína Abidína bina Alího a jeho útěku ze země.

Boj o zdroje

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono prohlásil, že "příští ekonomická válka či konflikt se může vést o vzácné zdroje, pokud svět nebude v této oblasti spolupracovat". "Představme si ten tlak na potraviny, energii, vodu a zdroje," komentoval prezident odhad, že do poloviny století se počet obyvatel ve světě zvýší o dvě miliardy na devět miliard.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který nyní předsedá seskupení nejvýznamnějších zemí světa G20 i skupině vyspělých ekonomik G7, zopakoval v Davosu svůj pondělní návrh na zpřísnění regulace trhu potravin a ztížení spekulativních obchodů. "Regulace. Na nadměrná, ale regulace. Ať ti, kdo kupují ohromná kvanta komodit, budou muset odkládat jako depozitum část financí na nákup těchto komodit," řekl Sarkozy.

Australský ministr obchodu Craig Emerson s omezováním obchodů nesouhlasí a za cestu k řešení potravinové inflace označil otevírání zemědělských trhů a odstraňování překážek produkce.

Proti omezování obchodů se v Davosu postavil Nils Andersen, výkonný šéf dánské přepravní skupiny A.P. Moeller-Maersk. Poukázal na to, že za růstem cen na komoditních trzích nestojí jen krátkodobí obchodníci, ale i jiní aktéři, a to včetně vlád, které skupují potraviny pro své obyvatele do velkých zásob.  

Biopaliva růst cen přiživují

Předseda správní rady největší světové potravinářské skupiny Nestlé Peter Brabeck naopak vidí největšího viníka růstu cen v biopalivech. Vlády vyzval ke zrušení podpory jejich produkce. Upozornil, že pokud by měly být splněny cíle pro biopaliva ve vyspělých zemích, znamenalo by to nutnost zvýšit produkci potravinových komodit na trojnásobek.

Vlády USA a EU zvyšují podporu biopaliv i přesto, že mezi vědci a dokonce už i mezi ekologickými organizacemi, které je původně prosazovaly, vznikla prakticky shoda, že výsledný dopad biopaliv na přírodu je celkově škodlivý a energetice v podstatě nic nepřináší.

Světové ceny potravin na konci loňského roku vystoupily podle indexu FAO na nejméně dvacetiletý rekord a překonaly maxima z poloviny roku 2008. Ceny pšenice a dalších obilnin tento měsíc dál rostou a nyní jsou nejvyšší za zhruba dva a půl roku.