Jiří Škarda se díky osobnímu bankrotu přestal zadlužovat a začal snižovat dluh.

Jiří Škarda se díky osobnímu bankrotu přestal zadlužovat a začal snižovat dluh. | foto: Michal Šula, MF DNES

Splácení jsem nebral vážně, říká předlužený muž

  • 66
Čtyřicátník Jiří Škarda si před více než deseti lety půjčil 15 tisíc korun na nový mobil a herní konzoli PlayStation a hořce toho do dneška lituje. Na pohled malou půjčkou se totiž zamotal do sítě dluhů natolik, že se z ní už nedokázal vymanit.

"Splácení jsem tehdy nebral nijak vážně, někdy jsem zaplatil, někdy ne, ale vždy jsem si říkal, že nebude problém to i s rostoucími úroky v budoucnosti splatit,“ popisuje začátek svých potíží bývalý skladník v zoo.

Společnost Home Credit, u které si peníze půjčil, ho na pozdní splácení zpočátku upozorňovala, pak se ale odmlčela a Škarda na své závazky přestal myslet.

Čtěte: Firmy půjčují předluženým lidem

U GE Money Bank si udělal jako svobodný muž ještě jednu radost, to když si půjčil 70 tisíc na ojetý vůz Hyundai Sonata. Pak už se ale nestačil divit, kam se to řítí.

"Po čtyřech letech přišla první exekuce, z 15 tisíc bylo najednou padesát,“ popisuje první šok Škarda. Svůj přístup k půjčkám hodnotí zpětně jako absolutní hloupost.

Problémy rozvířila nemoc

Dluh tehdy splatil, protože si vydělával hezké peníze jako taxikář. Pak ho ale zradilo zdraví a Škarda strávil deset měsíců na neschopence a následující rok si v nemocnici poležel znovu. Pak nemohl tři měsíce najít práci, i když pročítal inzeráty a absolvoval řadu pohovorů.

Dostihly ho také staré hříchy, kdy si v minulosti užíval jízdy načerno, a z pěti pokut od revizorů byl i s úroky a náklady na exekuci najednou 45tisícový dluh.

"Od té doby jsem si půjčoval už jen na to, abych měl na živobytí a byl schopen splácet staré dluhy,“ vysvětluje otec čtyřletého Martina okamžik, ve kterém se nahromaděné dluhy staly jeho noční můrou.

Mezitím se Škarda oženil, přehodnotil svůj přístup k životu a snažil se splácet dluhy. Už to ale moc nešlo. "Splátky byly dvakrát vyšší, než kolik jsem na ně mohl dát, byla to hrůza a strašný stres z toho, kdy na dveře zaklepe exekutor a začne zabavovat majetek,“ líčí Škarda.

Dva roky se mu podařilo před manželkou své dluhy tajit, pak to už dál nešlo - narodil se syn a on musel jít s pravdou ven, protože přišla další exekuce.

"Nejhorší období jsme prožívali před rokem, kdy mi exekutor zablokoval účet. Manželka byla na mateřské a neměli jsme vůbec z čeho žít, protože její mateřská šla na nájem,“ líčí Škarda. Po této ráně začal hledat odborníky, kteří by mu poradili, co dál.

Pomoc našel až napodruhé

Nejdříve narazil na společnost OVB Allfinanz, která mu slíbila pomoc výměnou za to, že podepíše pojistku. "Nakonec jsem ji naštěstí nepodepsal, protože jsem si po měsíci zjistil, že firma v tom směru nic neudělala,“ popisuje obyvatel pražských Holešovic.

Napodruhé měl ale štěstí. Narazil na neziskovou organizaci Poradna při finanční tísni, která mu zadarmo pomohla s žádostí o oddlužení (osobní bankrot).

Soud jeho žádost schválil, protože Škardovy příjmy stačí pokrýt všechny dluhy, a to dokonce dříve než za povolených pět let.

"Nyní je to v porovnání s minulostí zlatý život. Měsíčně mi sice zůstává jen devět tisíc, ale dluhy nenarůstají a každý měsíc vidím, jak se zmenšují,“ říká s úlevou Škarda s tím, že si nedovede ani představit, co bude dělat s celou výplatou, až mu ji přestanou užírat dluhy.

Jednu věc ví ale jistě. "Největší dluh mám vůči své ženě. Až všechno skončí, chci jí zaplatit minimálně měsíční dovolenou, na které by měla šanci zapomenout na vše zlé,“ sní Škarda.