(Ilustrační foto;)

(Ilustrační foto;) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Číňané se sjíždějí na Hrad. Na fóru se probere turistika i letectví

  • 39
Na Pražském hradě v pondělí odpoledne startuje Čínské investiční fórum. Akce, která se zaměřuje na dojednávání vzájemných investic, se zúčastní přes tisíc lidí, z toho polovina z Číny. Jedna z nejviditelnějších čínských firem CEFC už v Česku investovala téměř 23 miliard, další desítky miliard jsou na cestě.

Prezident fóra Jaroslav Tvrdík říká, že na fóru se bude mluvit hlavně o investicích v oblasti cestovního ruchu, e-commerce a logistiky, energetice či letectví, které mají největší potenciál.

Jen letos má do Česka přijet přes 400 tisíc Číňanů. „Cestovní ruch s Čínou už přinesl státnímu rozpočtu 15 miliard korun,“ říká Tvrdík. Česko je podle něj jedinou ze zemí střední a východní Evropy, kam z Číny míří tři přímé letecké linky. Další jedna nebo dvě se ještě připravují.

ANALÝZA: Nadbíhání Pekingu zatím nepomáhá, obchod Česka s Čínou poklesl

Společnost RiseSun zase plánuje investovat téměř 2,5 miliardy korun do lázeňského centra v Pasohlávkách.

Spolupráce v oblasti e-commerce je zase podle Tvrdíka jednou z možností, jak podpořit český export do Číny. Letošního fóra se zúčastní například zástupci internetového obchodu Alibaba.

Tvrdík, který je zároveň šéfem Smíšené česko-čínské komory, dnes také potvrdil, že Číňané zvažovali po diplomatické roztržce kvůli návštěvě dalajlámy v Praze zrušení akce. Hlavní den fóra se uskuteční v úterý.

Čínské miliardy

Jedním z nejviditelnějších čínských investorů v Česku je nyní skupina CEFC, která se v mateřské zemi zaměřuje hlavně na energetiku a finančnictví. V Česku již investovala 22,8 miliardy korun, a to například koupí podílů ve finanční skupině J&T, Pivovarech Lobkowicz či v leteckém dopravci Travel Service. Skupina rovněž převzala strojírenskou firmu ŽĎAS či fotbalový klub SK Slavia.

Právě dokončované investice činí dalších 30,7 miliardy korun, z nichž vyčnívá nedávno uzavřená koupě obchodně-kancelářské budovy Florentinum (psali jsme zde).

Viceprezidentka české pobočky CEFC Marcela Hrdá říká, že skupina připravuje další investice v hodnotě přes deset miliard korun. A to zejména v průmyslu a letectví, v oblasti nemovitostí i v cestovním ruchu. „Dokončujeme akvizici dalších dvou hotelů v Praze, ale míříme i mimo hlavní město. A také do zahraničí, třeba do Budapešti,“ říká Hrdá.