Barbie na stříbrném plátně? Mattel oznámil vytvoření filmové divize

  13:00aktualizováno  13:00
Americký výrobce hraček Mattel ve čtvrtek oznámil, že vytvoří filmovou divizi, která by měla dostat jeho výrobky na filmová plátna. Divizi povede hollywoodská producentka Robbie Brennerová. Krok by mohl zpomalit pokles tržeb společnosti, již zasáhl nedávný bankrot sítě hračkářství Toys R Us, která byla jeho největším zákazníkem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

„Robbie je nadaná vypravěčka příběhů a vysoce respektovaný tvůrce filmů se značnými kontakty v zábavním průmyslu. Je perfektním lídrem pro oživení našich slavných značek,“ komentoval volbu Brennerové do čela filmové divize výkonný ředitel Mattelu Ynon Kreiz. Brennerová stála za produkcí snímku Klub poslední naděje, za nějž byla nominována na Oscara.

„Několik generací dětí po celém světě vyrostlo s hlubokou emocionální vazbou na značky a postavy od Mattela,“ komentovala Brennerová své zvolení na stránkách společnosti. „Je zde celá řada příběhů k vyprávění. Těším se na spolupráci s Ynonem a jeho týmem, aby se tak stalo.“ Akcie Mattelu reagovaly na čtvrteční oznámení mírným nárůstem, nicméně posléze se vrátily na původní hodnotu.

Poslední opatření Mattelu by mělo společnosti pomoci vyrovnat se s dlouhodobým poklesem tržeb. „Příjmy společnosti padají poslední čtyři roky, zatímco její akcie ztratily polovinu hodnoty,“ uvádí agentura Bloomberg. Výrobce hraček zasáhl nedávný kolaps řetězce hračkářství Toys R Us, který byl jeho největším odběratelem.

Hračkami se inspirovaly i Transformers

Filmová divize Mattelu by měla tento nepříznivý vývoj zvrátit. Společnost postupuje podobným způsobem, jako jeden z jejich největších rivalů na trhu s hračkami, americká firma Hasbro. Ta má oporoti Mattelu více než dvojnásobní tržní hodnotu a úspěšně přetavila mnohé své produkty do filmové či seriálové podoby.

Jedním z nejúspěšnějších projektů tohoto typu byla filmová série Transformers, která se inpirovala právě hračkami od Hasbro. Server CNBC uvádí, že tyto filmy celosvětově vydělaly přes 4,37 miliardy dolarů (téměř 100 miliard korun). Úspěchy na střibrném plátně v posledních letech sklízí i značka Lego.

Mattel oznámil v minulém roce několik drastických opatření, kterými se s poklesem svých tržeb pokoušel vyrovnat. Firma pozastavila vyplácení dividendy a plánuje osekat náklady o 650 milionů dolarů. Součástí tohoto procesu má být podle agentury Reuters prodej několika továren v Mexiku. Letos v červenci firma poté, co nesplnila čtvrtletní odhad tržeb, oznámila, že propustí 2 200 lidí.

Mattel už má předchozí zkušenosti s filmovým průmyslem. Kromě několika krátkých online sérií se jedna z jejich nejslavnějších hraček, panenka Barbie, objevila ve druhém a třetím dílu filmové série Toy Story: Příběh hraček.

Tradiční výrobci se přizpůsobují éře internetu

Podle původních plánů výrobce měla slavná panenka získat vlastní celovečerní film už v minulosti. „Mattel společně se Sony připravovali hraný film Barbie v hlavní roli s Anne Hathawayovou, jenž měl mít premiéru v roce 2020. Podle Mattelu tato možnost padla a projekt nepokračuje,“ napsal časopis The Hollywood Reporter.

Deník Financial Times uvádí, že poslední krok Mattelu je posledním náznakem toho, jak se výrobci hraček pokoušejí přizpůsobit digitální éře. Zejména internetový prodej představuje pro klasické prodejce významnou konkurenci, která stála i za krachem Toys R Us.

Tento postup dává smysl i vzhledem ke zkušenostem současného generálního ředitele Mattelu Ynona Kreize, jenž na této pozici působí od letošního dubna. Kreiz byl v minulosti šéfem dětského kanálu Fox Kids.

Loni Mattel poprvé zahalil panenku Barbie muslimským šátkem:

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

EU pozvedne obchod s Afrikou, Babiš a české firmy vyrážejí do Vídně

Sídlo Africké unie je nejvyšší budovou etiopské metropole (28. ledna 2012)

Digitalizace a inovace budou středobodem úterního fóra ve Vídni, kde se stovky podnikatelů i politiků z Evropské a...

O zbytky jídla se v Číně místo prasat postarají švábi

Čínský byznys se šváby, v Sečuanu z nich vyrábějí léky

Číňané momentálně ročně vyprodukují více zbytků jídla, než jsou schopni zkompostovat. Kvůli hrozbě zaplnění ulic...

Změňme název odrůdy Zweigelt, byl to nacista, žádají rakouští aktivisté

Víno od vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek

Aktivisté z vídeňského kulturního centra IODE požadují změnu názvu vinné odrůdy známé jako Zweigeltrebe nebo Zweigelt....

Najdete na iDNES.cz