Test potravin na přítomnost koniny. Ilustrační foto

Test potravin na přítomnost koniny. Ilustrační foto | foto: Reuters

Brusel chce po aféře s koninou více kontrol a vyšší sankce za podvody

  • 10
Evropská komise hodlá zpřísnit dohled nad potravinářskými firmami. Chce tak nepoctivým firmám znechutit jejich podnikání postavené na klamání spotřebitele. Brusel reaguje na aféru s koňským masem, které bylo v několika zemích včetně Česka vydáváno za hovězí.

Podle návrhu Komise by se měl zvýšit počet neohlášených inspekcí ve firmách zpracovávajících potraviny a zvýšit pokuty za klamavé označení potravin. Pokud návrh schválí zákonodárci a členské státy Evropské unie, budou podvodníci dostávat pokuty ve výši příjmů, které neoprávněně získali.

"Zločin se nesmí vyplácet. Pokud jsou ale pokuty příliš nízké, tak se vyplácí," uvedl při prezentaci návrhů eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borg.

Konina na sociálních sítích

Podívejte se, jak si lidé z celé aféry utahovali, zde.

Nyní se pokuty za podvody při označování potravinářského zboží v jednotlivých členských zemích liší. V minulosti se vlády stavěly proti stanovení jednotné minimální pokuty, Komise však věří, že po skandálu s koňským masem by se situace mohla změnit.

Návrh Komise také zahrnuje stanovení minimálního počtu inspekcí u potravinářských firem. Inspektoři by kontrolovali, zda obsah produktů odpovídá údajům na obalu.

Aféra s koninou otřásla důvěrou Evropanů

Skandál s nelegálním přidáváním koňského masa do hovězího vypukl v Evropě letos v lednu, kdy se provalilo, že britské a irské supermarkety prodávaly hovězí hamburgery se zatajenou koninou (více zde). Výrobky, které obsahovaly nedeklarované koňské maso se však následně objevily v řadě dalších zemí včetně Česka. Potraviny s koninou prodávaly i respektované řetězce, jako je například IKEA, která musela kvůli obsahu koňského masa stahovat u zákazníků oblíbené masové kuličky (více zde).

Aféra otřásla důvěrou Evropanů v kupované potraviny a v některých regionech se projevila poklesem poptávky po hotových jídlech. Nepoctivé firmy klamaly kupující proto, aby vydělaly. Konina je totiž levnější než hovězí, a když se přidá do potraviny v malém množství, nikdo rozdíl nepozná. 

Komise se obává, aby toto ohrožení spotřebitelů nemělo negativní vliv na celý potravinový trh a nezničila poctivé výrobce. Právě proto v pondělí přišla s novými pravidly.

,