Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Příběhy českých značek: Od žehliček z Hlinska až k výrobě ETA v Číně

  18:10aktualizováno  18:10
Dvanáctimilionová armáda žehliček a vysavačů, které měly být postrachem všeho prachu. Spotřebiče značky ETA byly za socialismu bezmála povinnou výbavou každé domácnosti. A ještě pět let po pádu železné opony byste v každém bytě či domě našli v průměru tři tyto spotřebiče.

Elektrický mixér Eta Mira 011 z roku 1965 na výstavě československého designu z let 1950 - 1980. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

ETA se dlouhodobě drží mezi nejznámějšími českými značkami, její popularita je srovnatelná se značkou Škoda. Předchůdce známého brandu, společnost ESA, založil v roce 1943 v Hlinsku podnikatel Jan Prošvic. Zatímco v počátku k obchodnímu úspěchu stačily žehličky a nový model stačilo přinést jednou ročně, dnes přichází pod značkou ETA na trh kolem padesáti nových výrobků za rok a z části pocházejí z Číny a jiných zemí.

ETA se v prvních letech prosadila jako výrobce žehliček, v padesátých letech 20. století po znárodnění a začlenění do koncernu Elektro-Praga přebraly prim vysavače. Právě tyto dva výrobky se za socialismu objevily v téměř každé domácnosti. Vysavačů ETA x400 se od roku 1981 za 16 let vyrobilo téměř 2,5 milionu kusů, suchých žehliček ETA 219/220 vyrobili pracovníci podniku od roku 1972 téměř 11,5 milionu kusů.

Příběhy českých značek

S pádem železné opony a invazí zahraničních značek jako Bosch, Philips, LG či Rowenta, začínala být značka ETA v českých domácnostech čím dál tím vzácnější. Ještě v polovině 90. let však každá česká domácnost vlastnila v průměru 3,4 výrobku této značky. Dnes společnost uvádí, že je v každé domácnosti alespoň jeden spotřebič ETA.

V roce 1993 zamířil výrobce pod názvem ETA Elektro-Praga Hlinsko do prodeje formou kuponové privatizace. Prvními vlastníky se staly privatizační fondy velkých bank.

Hubená léta

Do nabídky firmy postupně přibývaly nové typy spotřebičů, přes fény, mixéry až po domácí pekárny. Zároveň s tím se snižoval podíl výroby v Česku. Souvisí to i se změnami vlastníků v novém tisíciletí a změnou strategie, která s sebou přinášela úspory.

Fotogalerie

V roce 2007 koupila firmu investiční skupina Benson Oak Gabriela Eichlera od liberecké společnosti Plastkov Marka Rybáře. ETA v té době vyráběla i díly pro automobilový průmysl, s novým majitelem ale došlo ke změně struktury a výroba domácích spotřebičů se osamostatnila. Bratislavský rodák a bývalý manažer Bank of America Eichler přebíral firmu s více než tisícovkou zaměstnanců.

Přišla však finanční krize, propouštění, demonstrace... Během pěti let se počet zaměstnanců snížil na desetinu. V roce 2011 firmu koupil zlínský HP Tronic - vlastník prodejen s elektronikou Euronics, a v témže roce po téměř sedmdesáti letech výroba v Hlinsku skončila. Část sortimentu se přesunula na Moravu, do závodu E technik v Miloticích nad Bečvou, kde původně ETA také vyráběla. Pro firmu pracovalo už jen sto lidí a pouze třetina produkce nesla českou stopu - například vysavače.

Likvidace firmy, hlásaly odbory

Změny v těchto turbulentních dobách těžce nesli zaměstnanci, z nichž někteří pracovali v hlinské fabrice desítky let. Odboráři vinili vedení z likvidace firmy, která podle nich začala pod vedením Benson Oak.

„Je to normální ekonomický vývoj, když z jedné oblasti lidé odcházejí a v jiných jsou přijímáni. Přemístěním výroby, skladů a servisů se podařilo ušetřit desítky milionů korun, které jdou ve prospěch Ety, a tyto peníze můžeme vložit do jejího rozvoje. Jestliže v Hlinsku opouští firmu desítky lidí, tak v Týništi nad Orlicí, Plané nad Lužnicí, ve Zlíně nebo v Miloticích nad Bečvou zase desítky lidí nabíráme,“ vysvětloval v roce 2012 v rozhovoru pro MF DNES předseda představenstva a ředitel firmy Jiří Pathy.
Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Vítkovice Heavy Machinery mají obstavený účet, dluží za sociální pojištění

Ilustrační snímek

Další problémy se podle všeho valí na stěžejní firmu vítkovického strojírenského komplexu, společnost Vítkovice Heavy...

Jako bych z hlíny tvořila sochu, popisuje neurorehabilitace majitelka kliniky

Před více než třemi lety si doktorka Jarmila Zipserová splnila svůj sen a...

Když Jarmila Zipserová otevřela soukromou neurorehabilitační kliniku, pacienti se nehrnuli. Terapie totiž nehradí...

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Najdete na iDNES.cz