Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česko daruje čínskému premiérovi výhodnou smlouvu

  1:00aktualizováno  1:00
Investovat v Číně je potěšení. Tamní průmyslové zóny jsou v porovnání s českými jako vyšperkovaný mercedes a autíčko na setrvačník, míní Zbyněk Frolík, jeden z českých podnikatelů, který volání čínského trhu neodolal.
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Pro dnešní děti bude Čína Amerikou

"Investovat v Číně je velká šance, jak proniknout na tamní trhy," říká Frolík, výrobce nemocničních postelí Linet. Rozhodl se v Číně výrobu rozjet a postele tam rovnou prodávat, protože dovoz do Evropy by ho přišel draho.

On a desítky českých firem, které v Číně vyrábějí nebo se tam vyrábět chystají jako Škoda Auto, podléhají jednostranně nevýhodné smlouvě mezi Českem a Čínou. Za to, že přičichnou k ohromnému trhu, se s tím mají smířit.

Takový signál jim dává i česká vláda, která bude ve středu, v předvečer návštěvy čínského premiéra Wen Tia-paa, schvalovat novou dohodu o podpoře a ochraně investic.

Vláda Číňany poslouchá 
Dohoda je napsaná pod čínskou taktovkou. Stále neumožní českým firmám stahovat své zisky z čínského podnikání domů a bude je nutit peníze opět investovat v Číně.

Navíc Číňané nesouhlasili s odstavcem o bezpečnosti, který umožňuje zemím EU ukončit obchody v případě vážného ohrožení svých ekonomik.

Ministerstvo zahraničních věcí má právě proto proti dohodě velké výhrady. "Nemohu hlasovat pro něco, co je v rozporu s právem Evropských společenství," uvedl před dvěma týdny ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda.

Ve středu dodal, že se rozhodne až podle posudků různých ministerstev, které si přečte před jednáním. "Ve smlouvě se už nic nezmění, ale záleží, jak se k ní vláda postaví," podotkl. 

I kdyby se ministr zdržel hlasování, dohoda má velké šance získat vládní požehnání, a dostat se tak do dárkového koše pro čínského premiéra.

Podle ministerstva financí je dohoda nejlepší možná. "Je rozhodně lepší než ta z roku 1993," říká mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Podobně mluví ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Dohoda není nevýhodná, má mnoho plus oproti současnému stavu. Obdobnou smlouvu uzavřely s Čínou i jiné země EU, například Polsko a Španělsko. Dává českým investorům větší jistotu pro naše investice v Číně a jsem přesvědčený, že na vládě získá většinu," řekl Urban. 

Vláda tím dává najevo, že raději riskuje spor s Unií než se pouštět do křížku s Čínou a že se na ni mohou spolehnout spíše čínští politici než čeští podnikatelé.

Obchodníci to vidí pragmaticky. Ostatně tam podnikají i ti, kteří si stěžují na čínské plagiáty, třeba výrobce tužek Koh-i-noor. "Je to takový sňatek z rozumu. Jako když tušíte, že vám byla manželka dvakrát nevěrná, a přesto s ní zůstanete dál, protože se ekonomicky potřebujete," dodává šéf Linetu Zbyněk Frolík.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz