Moldavské koňaky byly chloubou socialistického SSSR, historie likérky je spojena s milníky bolševických časů.

Moldavské koňaky byly chloubou socialistického SSSR, historie likérky je spojena s milníky bolševických časů. | foto: Koňak, brandy, alkohol, Profimedia.cz

Chcete zavzpomínat na komunismus? Dejte si koňak!

  • 4
Velkou říjnovou socialistickou revoluci z listopadu 1917 nepřipomínají dodneška jen snímky či vyznamenání. V moldavském Podněstří je spojena i s koňaky. Nové zlatavé destiláty totiž likérka z místní metropole Tiraspolu připravovala většinou právě k výročí bolševické revoluce.

"Říkáme, že koňaky nevznikaly k výročí říjnové revoluce, ale naší firmy. Minulá doba je však čas, na který nemůžeme zapomenout," tvrdí starší mistrová cechu z tiraspolské fabriky Kvint Natalia Torokovová. Továrna byla totiž založena v roce končícím sedmičkou - 1897.

Přesto nikoli na počest firmy, ale 55. výročí VŘSR vznikl v roce 1972 pětadvacetiletý koňak Vítězství. V minulosti nesl ruské jméno Poběda, nyní mu firma říká Victory. Darem ho dostal i francouzský prezident Jacques Chirac.

Se socialistickou revolucí je spojen i koňak Sluneční s vanilkovým nádechem, který fabrika připravila k 50. výročí výstřelu z Aurory. Na etiketě nechybí poznámka "20 let". Cena oblíbeného nápoje sovětských prezidentů dnes prý začíná na tisícovce eur. "Pokud se člověk tímto koňakem potře jako parfémem, vydrží vůně 48 hodin. Tak silné má aroma," chlubí se mistrová.

Sedmička nechybí ani v letopočtu vzniku dalšího oblíbeného koňaku Tiraspol. Patnáctiletý destilát fabrika poprvé vyrobila v roce 1997. V roce 1992 pak připravila značku Suvorov, pojmenovanou po slavném ruském generálovi z 18. století a zakladateli města Tiraspol Alexandru Suvorovovi.

Tento čtyřicetiletý mok podnik označuje za svou vizitku. "Když je člověk mladý, má málo peněz a pije všechno. Hlavně, aby to bylo levné. Když je starší a má určité postavení, vybírá si lépe. Jako zralý si vybere tento koňak," je přesvědčena Torokovová.

Podnik nedá dopustit ani na svůj první koňak z roku 1961. Nápoj s názvem Překvapení představoval dárek k 20. sjezdu komunistické strany. Populární destilát s ovocně květinovou chutí byl za socialismu k sehnání jen pod pultem. "Lidé mu říkají stranický koňak. Strana ho pak nazývala lidovým," dodala Torokovová.

Fabrika každoročně vyrobí kolem milionu litrů vína, koňaku, vodky a dalších alkoholických nápojů. Své koňaky přechovává v tisícovkách sedmisetlitrových sudů z devadesátiletých dubů.

Před pádem železné opony destilát vyvážela do všech socialistických států. Dnes by firma na tuto tradici ráda navázala a export do bývalých sovětských satelitů obnovila. Zatím čtyři pětiny její produkce vypijí lidé v Rusku.