ČNB: Šok z cen nehrozí

P r a h a - Češi by v příštích letech neměli při nakupování zažít žádné dramatické zdražování. A to ani v souvislosti se vstupem do Evropské unie. Tak to alespoň vidí Česká národní banka, která hlídá a do určité míry i ovlivňuje vývoj cen v zemi. Pro příští rok si totiž dala za cíl udržet růst cen zhruba na současné úrovni, tedy v rozmezí 3 až 5 procent, a v dalších letech chce inflaci ještě snižovat. V roce 2005 by se už měla pohybovat v pásmu 2 až 4 procenta.

Postupné zpomalování inflace přitom ČNB předpokládá i přesto, že zemi ještě čeká řada změn, jež budou tlačit ceny vzhůru - například vstup do EU a s tím související zdražení potravin, ale také deregulace nájemného a možná i další zvyšování spotřebních daní.

Někteří ekonomové proto nevěří, že tak nízká inflace, jakou plánuje národní banka, je udržitelná.

"Myslím, že ČNB drží své cíle příliš při zemi, a zdá se mi, že moc nepočítá s nějakými výjimečnými vlivy, jako je růst cen potravin či úpravy spotřebních daní podle evropských požadavků," míní Růžena Vintrová, poradkyně odboru hospodářské strategie vlády.

Například jen ceny potravin by podle zástupců agrární komory měly být rok po vstupu do Evropské unie zhruba o polovinu vyšší než dnes. "Pokud bychom se měli této hladině přibližovat postupně už od nynějška, pak by inflace musela být vyšší, než plánuje ČNB. Nebylo by to sice o moc dramatičtější, ale přesto by to bylo okolo pěti procent ročně," odhaduje Vintrová.

Podle posledního vývoje se však zdá, že ceny potravin zůstanou ještě pár let v klidu a skokově se zvýší teprve po vstupu do EU.

"V takovém případě by během prvních dvou let po vstupu musely potraviny zdražovat asi dvanáctiprocentním tempem, což by znamenalo inflaci okolo šesti sedmi procent," tvrdí Vintrová. Protože vstup do Evropské unie se plánuje do roku 2005, měl by plán ČNB každopádně s růstem cen potravin počítat, což podle ní nečiní.

Šéfové České národní banky však odmítají, že by jejich plány do roku 2005 byly nerealistické. Počítají podle nich jak s přibližováním cen na evropskou hladinu, tak s pokračující deregulací.

"Inflační cíl jsme nastavili dvojnásobně výš, než je cíl Evropské centrální banky, takže je tam vytvořen dostatečný prostor pro narovnání cen s EU," vysvětlil viceguvernér Luděk Niedermayer.

K deregulacím, které by mohly v příštím roce zvednout zejména ceny nájmů, pak guvernér Zdeněk Tůma dodal: "Počítáme s plynulým pokračováním deregulací cen, jejichž vliv na celkovou inflaci by se měl pohybovat do roku 2005 mezi 1,0 až 1,5 procentního bodu."

Eventuální změny spotřebních daní, které mohou zemi na cestě do unie také ještě potkat, pak centrální banka zařadila mezi výjimečné a nečekané vlivy stejně jako růst světových cen surovin či živelné katastrofy.