Zlomit monopol Ruska a propojit Evropu dráty má pomoci energetická unie

  16:36
Ruský plyn mají nahradit dodávky z Turkmenistánu nebo z USA, osmadvacet zemí propojí jednotná přenosová soustava i nadnárodní úřad. Zateplené budovy sníží spotřebu energie na minimum a města zaplaví elektromobily. Tak by měla vypadat energetické unie, klíčový projekt, jehož podobu ve středu představila Evropská komise.

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič | foto: Evropská komise

„Je to nejambicióznější projekt od dob Evropského společenství pro uhlí a ocel,“ prohlásil ve středu v Bruselu místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič při představování opatření majících za cíl vytvoření evropské energetické unie. Srovnání se společenstvím pro uhlí a ocel si jistě nezvolil náhodou, právě organizace šesti států z počátku padesátých let bývá označována jako základ dnešní Evropské unie. To svědčí o významu, jakou EU projektu energetické unie, o které s poprvé začalo mluvit po vypuknutí krize na Ukrajině, přikládá. Co tedy obnáší?

1. Hledání nových dodavatelů plynu

Evropa je z jedné třetiny závislá na ruském plynu, u některých států včetně Česka je však závislost výrazně vyšší. Se zhoršující se situací na Ukrajině se závislost na Rusku, které dodávky plynu využívá k politickým tlakům, stává bezpečnostním rizikem. Evropa se tak chce zaměřit na hledání nových dodavatelů. Poohlíží se přitom hlavně jihovýchodním směrem k zemím jako Ázerbájdžán a Turkmenistán a Turecku jako transitní zemi (více čtěte zde). „Rusko bude i nadále velkým dodavatel Evropské unie, dodávky ale musíme diverzifikovat,“ prohlásil komisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Cañete.

2. Podpora zkapalněného plynu

Vedle kaspické oblasti vidí Komise velký potenciál také v dodávkách zkapalněného plynu z USA a chce se proto zaměřit na odstranění bariér bránících jeho importu do Evropy. Balíček opatření k energetické unii však zároveň zmiňuje, že kvůli nákladům na zkapalnění, dopravu a opětovnou přeměnu do plynného stavu, stejně jako vysoké poptávce z Asie, je LNG výrazně dražší než plyn dodávaný plynovody. Komise chce proto do roku 2016 vypracovat strategii, která má otázky dodávek zkapalněného plynu řešit. Vedle toho se počítá s investicemi do potřebné infrastruktury, které chybí především v jižní a střední Evropě.

3. Společný nákup plynu

Pro krizová období by měly mít jednotlivé země možnost dobrovolného zapojení do společenství, v rámci kterých by nakupovaly plyn. To by státům dodalo silnější postavení vůči dodavatelům a mohli by dosáhnout na lepší podmínky. „Musí to však být s evropským soutěžním právem a pravidly Světové obchodní organizace,“ dodal Cañete.

4. Kontrola mezivládních dohod

Jde o jedno z nejkontroverznějších opatření, okolo kterého se očekává také nejostřejší diskuze. Komise chce prosadit, aby smlouvy mezi jednotlivými vládami o dodávkách plynu mohla posuzovat už před jejich uzavřením, a ne až poté jako doposud. Pokud se až zpětně prokáže, že dohoda není v souladu s evropskými pravidly, je podle Komise velmi náročné přimět členské státy k jejímu přepracování.

V principu jde však o komerční dohody mezi energetickými firmami a ruským Gazpromem, které by tak Brusel mohl ovlivňovat. To mu podle některých členských zemí nepřísluší a řada z nich to odmítá. Proti se staví například Německo a pochybnosti už vyslovila i Hospodářská komora. „Z dnes projednaného návrhu energetické unie vyplývá, že komise směřuje k významnému zasahování do mezivládních dohod jednotlivých členských států. Takový postup však považujeme za přístupný pouze tehdy, pokud bude zajištěn soulad s právními předpisy EU a Lisabonskou smlouvou,“ uvedla mluvčí komory Lenka Vodná.

5. Diverzifikace dodávek jaderného paliva

„EU je vysoce závislá na dovozu jaderného paliva a souvisejících služeb do zemí, kde je jaderná energie součástí energetického mixu. Pro zajištění bezpečnosti dodávek je důležitá diverzifikace,“ uvádí se v materiálu. Otázka jaderného paliva je v balíčku opatření energetické unie zmíněna jen okrajově, pro Česko, které odebírá sto procent paliva z Ruska, však hraje důležitou roli. ČEZ bude brzy muset rozhodnout, zda vypíše tendr na dodávky do Temelína, zároveň nabývá na intenzitě diskuze o výstavbě závodu na fabrikaci palivových souborů na území ČR. Komise se chystá přepracovat dohodu o Evropském společenství pro atomovou energii a zpřísnit opatření o dodávání informací, které musí společnosti z oblasti jaderného průmyslu poskytovat.

6. Propojení energetického trhu

Evropský energetický trh se má stát jednotným, energetiky všech 28 zemí se mají mezi sebou propojit a zmizet „ostrovní“ státy. „Dálnice také nekončí na hranicích a to by mělo platit i pro energetické sítě,“ řekl Cañete. Do roku 2020 by se mělo propojení mezi jednotlivými státy rozrůst o 10 procent. To si vyžádá nemalé investice, počítá se s 200 miliardami euro v následujících deseti letech. Podle Komise by propojení mělo přinést nejen větší bezpečnost dodávek, ale v konečném důsledku i nižší ceny pro koncové zákazníky. Vznik propojeného trhu může komplikovat postoj některých států. Samotná Česká republika staví v současnosti na hranicích fázové transformátory za 2,5 miliardy korun, které mají zabránit nárazovým přetokům elektřiny z Německa. Ty příliš zatěžují tuzemskou přenosovou soustavu.

7. Vznikne celoevropský regulační úřad

Pravomoci Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) by měly výrazně posílit. ACER zatím může jen vydávat stanoviska a doporučení, což její činnost značně omezuje. Do dvou let by se však měla přetvořit v opravdový nadnárodní regulační úřad.

8. Zlepšení postavení zákazníků

Brusel chce prověřit, zda regulovaná část koncové ceny elektřiny je účtována férově a odpovídá skutečným nákladům. Každé dva roky pak vydá zprávu, jakou roli v cenách hrají daně, dotace a další poplatky. Země, kde doposud nedošlo k liberalizaci chce přimět k otevření trhu alternativním dodavatelům, což se však Česka s více než padesáti obchodníky s energiemi netýká. Počítá se také se slevami či speciálními tarify pro sociálně slabé odběratele.

9. Úspory energií

Vytápění, nebo naopak ochlazování vzduchu v budovách je sektorem, který podle Komise spotřebuje většinu dovezeného plynu. Brusel se tak chce zaměřit na renovaci a zateplování budov, což má spotřebu energie výrazně snížit. „Energetická efektivita by vždy měla být považována za prioritu, za energetický zdroj ve své vlastní podstatě,“ uvedl Šefčovič. Počítá se podporou programů, které budou motivovat majitele domů k zateplování a dalším úsporným opatření. „Po roce 2020 pak tato opatření uspoří odběratelům, tedy domácnostem, firmám a institucím, minimálně 25 miliard ročně a pomohou také větší nezávislosti Česka na nejistých zahraničních dodávkách energie,“ říká Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, která sdružuje firmy z oboru energetických úspor.

10. Podpora zelených technologií

Asi nepřekvapí že vedení EU sází na obnovitelné zdroje, elektroauta a další technologie, které mají snížit škodlivé látky v ovzduší. EU si klade za cíl stát se světovým lídrem v ekologických technologiích. Výslovně pak zmiňuje rozvoj biopaliv a biomasy, chce rovněž podporovat výrobu energie z odpadů.

Autor:


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

Autovideo týdne: Škoda poodhaluje nový elektromobil. Elroq už ladí výrobu

Škoda poodhaluje vzhled nového elektromobilu jménem Elroq.

VIDEO Škoda Auto představí v pátek 15. března na výroční tiskové konferenci hospodářské výsledky a...

Cena niklu klesá, i když je důležitý pro výrobu baterií do elektroaut

Důl na nikl v ruském Norilsku (24. srpna 2021)

Výroba baterií do elektroaut se neobjede bez nejrůznějších kovů, mezi něž se řadí i nikl. Jeho...

Soumrak výroby aut v Evropě. Čína v továrně Fiatu, tu po fordech nikdo nechce

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Italsko-francouzskou rozmíšku v koncernu Stellantis má vyřešit předhozená kost v podobě výroby...

Francie stopla sociální leasing elektroaut pro chudé. Došly peníze na dotace

Minielektromobil Citroën Ami má hmotnost 485 kg, z čehož přibližně 60 kg...

Francouzská vláda tento týden oznámila, že po zbytek letošního roku pozastavuje program dotací pro...

Apple zastavil práci na svém elektromobilu, projekt trval dekádu

Vizualizace elektromobilu iCar podle patentových přihlášek firmy Apple

Americká společnost Apple zastavila práci na svém elektrickém autě. Některé zaměstnance z projektu,...

Čínský útok automobily. Podívejte se, které značky se hrnou do Evropy

Před špatným počasím posádku ochrání lehká plátěná střecha.

VIDEO Čínské automobilky byly na zahraničních trzích ještě v nedávné minulosti často přehlíženy a...

  • Nejčtenější

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

16. března 2024

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě...

Výrazně zpomalte rychlovlaky, vzkazují obce k nové trati. A koleje chtějí skrýt

12. března 2024

Postavte rychlotrať v tubusu, a nebo na ní výrazně snižte rychlost. Tak by se daly zjednodušeně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pořád Big Mac, ale už spíše Big Tech. Co ukázal výpadek u fastfoodového obra

16. března 2024

Když McDonald’s ve 40. letech minulého století poprvé otvíral, zákazníci vybírali menu z papírových...

Soláry, kam se podíváš. Elektrárnám dochází místo, musí být kreativní

17. března 2024  10:52

Elektřina ze slunce bude podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) v příštích několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola sáhla do svého loga. Nově v něm bude hranaté srdce

13. března 2024  13:48

Nápojářská skupina Kofola po devíti letech sáhla k úpravě loga. Ikonický lísteček lékořice na svých...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Trest pro exšéfa zadlužené Evergrande. Doživotně nesmí obchodovat s akciemi

19. března 2024  10:09

Chuej Kcha Jen, šéf zadlužené čínské realitní firmy China Evergrande, má celoživotní zákaz...

Japonsko už nemá záporné úroky. Centrální banka po 17 letech zvýšila sazbu

19. března 2024  6:37,  aktualizováno  8:10

Japonská centrální banka (BOJ) v úterý podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných...

Cena elektřiny bude příští rok nižší než letos, říká analytik Matoušek

19. března 2024

Premium Dobrá zpráva: v příštím roce bude celková cena elektřiny nižší než v tomto roce. Ta méně dobrá zní,...

Irové svolili k nemyslitelnému. Na trh začali dodávat whiskey s příchutěmi

19. března 2024

Ochucené whisky vyrábějí palírny ve Spojených státech i Kanadě již několik desítek let a nejsou tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...